Vlagyimir Putyin szerint innen már nincs visszaút, globális konfliktusról beszél
További Külföld cikkek
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
Vlagyimir Putyin elnök csütörtökön kijelentette, hogy az ukrajnai háború globális konfliktus felé eszkalálódik, miután az Egyesült Államok és Nagy-Britannia engedélyezte, hogy Ukrajna fegyverrel csapjon le Oroszországra. Figyelmeztette a Nyugatot, hogy Moszkva visszavághat.
Oroszország – mondta Putyin a Reuters szerint – az amerikai és brit rakéták bevetésére válaszul egy újfajta hiperszonikus, közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőtt ki egy ukrán katonai létesítményre, amit továbbiak is követhetnek. Az orosz elnök azt is hozzátette, hogy a civileket figyelmeztetni fogják az ilyen fegyverekkel végrehajtott további csapások előtt.
Joe Biden elnök kormányának jóváhagyását követően Ukrajna november 19-én hat amerikai gyártmányú ATACMS rakétával, november 21-én pedig brit Storm Shadow rakétákkal és amerikai gyártmányú HIMARS-okkal csapott le Oroszországra – közölte Putyin.
Ettől a pillanattól kezdve, amint azt többször is hangsúlyoztuk, a korábban a Nyugat által kiprovokált ukrajnai regionális konfliktus globális jellegű elemekkel bír
– mondta Putyin az orosz nemzethez intézett beszédében, amelyet az állami televízió moszkvai idő szerint este 8 óra után közvetített. Putyin szerint az Egyesült Államok egy globális konfliktus felé tereli a világot.
És az agresszív lépések eszkalálódása esetén mi is határozottan és tükörsimán fogunk válaszolni
– tette hozzá.
„Mindig lesz válasz”
Vlagyimir Putyin szerint az ukrán ATACMS-rakétatámadás nem okozott komolyabb károkat. „A november 21-én Kurszk térségét ért Storm Shadow-támadás azonban egy parancsnoki központ ellen irányult, ez pedig halálos áldozatokkal és sebesültekkel járt” – mondta az elnök.
Az ilyen fegyverek ellenség általi használata nem képes megváltoztatni a katonai akciók menetét a különleges katonai művelet övezetében
– jelentette ki.
‼️ The Ukrainian city of Dnipro became the first city in human history to be struck by an intercontinental ballistic missile. It is a historic turning point. An intercontinental ballistic missile used not on a firing range, but against a city of a million people. pic.twitter.com/TyXjY3TjFz
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) November 21, 2024
„Felhatalmazva érezzük magunkat arra, hogy fegyvereinket azon országok katonai létesítményei ellen használjuk, amelyek megengedik, hogy fegyvereiket a mi létesítményeink ellen használják fel” – mondta Putyin.
Ha ezt bárki más kétségbe vonja, akkor téved – mindig lesz válaszlépés
– hangsúlyozta az orosz elnök.
Oroszország Ukrajna 18 százalékát ellenőrzi jelenleg, beleértve a teljes Krímet, amelyet 2014-ben annektált. Donbasz – Donyeck és Luhanszk – 80 százalékát, Zaporizzsja és Herszon régió több mint 70 százalékát, valamint Harkiv régió alig 3 százalékát és a Mikolajivi régió egy kis részét.
Russia used the RS-26 medium range ballistic missile with MIRV warhead imitators against Ukrainian Dnipro city. This is one another "demo-escalation", which logically should trigger mass deployment of missile defence in neighboring European NATO countries#Russia #Ukraine #NATO… pic.twitter.com/Lkasw6Mxl9
— Leonid Nersisyan (@nersmail1) November 21, 2024
„Amerika hibát követett el”
Ukrajna és a Nyugat szerint a 2022-es invázió egy birodalmi stílusú kísérlet volt a szuverén ukrán területek elfoglalására, és attól tartanak, hogy Oroszország egy nap megpróbálhat megtámadni egy NATO-tagot is – feltéve persze, ha Putyin győz Ukrajnában. Az orosz elnök közölte, hogy Moszkva egy új, közepes hatótávolságú hiperszonikus, nem nukleáris ballisztikus rakétát tesztelt, – „Oresnyik” (mogyoró) néven – kilőve azt egy rakéta- és védelmirendszer-vállalkozásra az ukrajnai Dnyipro városában. Itt a Pivdenmash (Déli Gépgyár), az oroszok által Juzsmashnak nevezett rakéta- és űrrakétagyártó vállalat székhelye van.
Elmondása szerint a vállalkozás elleni támadás sikeres volt. Hozzátette, Oroszország rövid és közepes hatótávolságú rakétákat fejleszt, válaszul az Egyesült Államok által tervezett közepes és rövidebb hatótávolságú rakéták gyártására, majd európai és távol-keleti telepítésére.
Úgy vélem, hogy az Egyesült Államok hibát követett el azzal, hogy 2019-ben egyoldalúan, erőltetett ürüggyel megsemmisítette a közepes és rövidebb hatótávolságú rakéták felszámolásáról szóló szerződést
– mondta Putyin, utalva a közepes hatótávolságú nukleáris erőkről szóló szerződésre (INF).
Az Egyesült Államok 2019-ben hivatalosan is kilépett az Oroszországgal kötött, 1987-es, mérföldkőnek számító (INF) szerződésből, miután azt állította, hogy Moszkva megsérti a megállapodást, amit a Kreml tagadott.
Putyin egyoldalú moratóriumot rendelt el az INF-szerződés által korábban betiltott rakéták fejlesztésére. Azt mondta, hogy Oroszország jövőbeli lépései a Nyugat lépéseitől és az Oroszországgal szembeni fenyegetésektől függenek majd.
Hadd emlékeztessem Önöket, Oroszország önként, egyoldalúan vállalta, hogy mindaddig nem telepít közepes és rövidebb hatótávolságú rakétákat, amíg ilyen típusú amerikai fegyverek nem jelennek meg a világ bármely régiójában
– mondta.
Mindenki készül
Ahogy arról beszámoltunk, a világ egy része már így is háborús készültségbe váltott. Svédországban, Norvégiában és Finnországban is figyelmeztetéseket adtak ki egy lehetséges háború, valamint válsághelyzet miatt – nagyjából egy időben azzal, hogy Vlagyimir Putyin változtatott Oroszország nukleáris doktrínáján. A skandináv országok néhány tisztviselője azt is elismerte, hogy Oroszország fenyegetése miatt tettek így.
Ha Svédországot megtámadja egy másik ország, mi soha nem adjuk meg magunkat. Minden olyan információ, amely szerint az ellenállás megszűnik, hamis – olvasható a svéd háborús veszélyre figyelmeztető tájékoztatóban,
míg Finnországban és Norvégiában jódtabletták bekészítését javasolják egy „esetleges nukleáris baleset” esetére.
Az észak-koreaiak már korábban is megjelentek Ukrajnában, az Egyesült Államok újabb nyolcezer katonát jelentett Kurszk térségéből, akiket egy rendkívül rejtélyes tábornok, Kim Jongbok vezérezredes irányíthat. Jongbok szintén Oroszországba utazott, hogy segítse a koreai csapatok orosz csoportokba való integrációját.
Magyarország sem marad ki az előkészületekből, Szalay-Bobrovniczky Kristóf hadügyminiszter Magyarország északkeleti szegletébe légtérvédelmi és légtérellenőrző rendszereket telepíttetett, hogy az esetleges incidensekre még gyorsabban és még hatékonyabban reagálhasson a magyar hadsereg. Elmondása szerint a magyar honvédek „készültségben állnak”.
Emellett kiszivárgott egy dokumentum, amely Oroszország esetleges győzelme esetén már Ukrajna felosztásáról és egy új világrend kialakításáról is értekezik. A dokumentum szerint Ukrajna keleti része az oroszoké lenne (és persze a Krím is), a nyugati részből kapna Lengyelország, Magyarország és Románia is egy darabot, míg a középső rész orosz ellenőrzésű bábállam lenne. Putyin célja az iratok szerint Ukrajna létezésének teljes eltörlése.
(Borítókép: Vlagyimir Putyin Moszkvában, Oroszországban 2024. szeptember 7-én. Fotó: Getty Images)