Szergej Lavrov, az Orosz Föderáció külügyminisztere azt állította, hogy az ukrán biztonsági szolgálatok közvetlenül részt vettek az orosz újságírók elleni merényletekben − írja a The Guardian.
Lavrov pénteken részt vett egy Ukrajna válsága című kerekasztal-beszélgetésen, amelyen a Kreml közlése szerint több mint 70 moszkvai külföldi nagykövet jelent meg. Az eseményről készült videókat az RT állami műsorszolgáltató sugározta, amelyeken libanoni, jemeni, marokkói, jordániai és bissau-guineai résztvevők láthatóak.
„Egyetlen szót sem hallottunk a nyugati országok részéről a terrortámadások elítéléséről. A kollektív Nyugat országai, amelyek szeretnek a szólásszabadságról, a pluralizmusról és a demokráciáról beszélni, valójában heves intoleranciát tanúsítanak minden alternatív nézettel szemben” − fogalmazott Lavrov.
💬 FM Sergey #Lavrov: The Ukrainian security services were directly involved in assassinations of Russian journalists:
— MFA Russia 🇷🇺 (@mfa_russia) November 30, 2024
Dugina, Klokov, Fomin, Zhuravlyov, Maksudov - and many others
❗️ We haven't heard a word of condemnation of these terrorist attacks from the Western countries https://t.co/VMa3K5q0Os pic.twitter.com/7YcBhZbr0n
Az uniós tagállamok állampolgárai szerint továbbra is az ukrajnai háború, a bevándorlás és a nemzetközi helyzet a legfontosabb kérdések az Európai Unió előtt – derült ki az Európai Bizottság által pénteken közzétett Eurobarométer-felmérésből.
A felmérés szerint a megkérdezettek 76 százaléka ért egyet azzal, hogy Oroszország ukrajnai háborúja fenyegetést jelent az Európai Unió biztonságára.
Az ukrajnai háborúval kapocslatban tízből csaknem kilenc európai (87 százalék) ért egyet azzal, hogy az EU-nak fenn kell tartania a humanitárius segítségnyújtását a háború által érintett lakosság számára. A megkérdezettek 71 százaléka támogatja az orosz kormánnyal, vállalatokkal és magánszemélyekkel szemben bevezetett gazdasági szankciókat.
Az Ukrajnának nyújtandó uniós pénzügyi támogatással a válaszadók 68 százaléka ért egyet. Tízből hat megkérdezett helyesli, hogy az EU tagjelölt státuszt adott Ukrajnának, és 58 százalékuk egyetért azzal, hogy az EU finanszírozza katonai felszerelések vásárlását és szállítását Ukrajnának.
„A csatatéren rosszul állnak a dolgok, de 2022 első hónapjaiban még rosszabbnak tűnt a helyzet” – jelentette ki Dmitro Kuleba volt ukrán külügyminiszter a Financial Timesnak adott interjújában.
Ugyanakkor szerinte Ukrajnának most megvannak az eszközei és eszközei ahhoz, hogy „megfordítsa a dolgok menetét és megváltoztassa a dolgok alakulását”.
De ha ez így megy tovább, elveszítjük a háborút
– véli a diplomata.
Kuleba szerint általában az a kérdés a legnehezebb, hogy a Nyugat miért nem tesz semmit.
„Amit utálok az európai és amerikai szakértőkkel folytatott beszélgetéseim során – és a „utálom” szót nem szoktam használni –, az az, hogy mindenki azt kérdezi, hogy Ukrajna mit hajlandó tenni, mit hajlandó elfogadni. Én pedig azt mondom: srácok, először arra a kérdésre keressétek meg a választ, hogy Putyin mit hajlandó elfogadni. Mert innen ered a háború” – fogalmazott a volt külügyminiszter.
Dmitro Kuleba továbbá úgy véli, hogy Ukrajna szerencsés volt, hogy 2022-ben Joe Biden lett az Egyesült Államok elnöke.
Mert ha valaki más lett volna, sokkal rosszabbul jártunk volna. Joe Biden szívügye Ukrajna. De az elméjét a hidegháború logikája alakította. Nem beszélhestz vele Ukrajna NATO-tagságáról. Nem beszélhetünk vele a nukleáris fegyverekről. Mert ez az, ami irritálja őt
– összegzett Dmitro Kuleba.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!