Bloomberg: Orbán Viktoron keresztül kért segítséget a szír elnök
További Külföld cikkek
- Tarjányi Péter: Általában nem jobb, hanem rosszabb vezetők érkeznek
- Orbán Viktor sajnálja, hogy az ukrán elnök kizárta a karácsonyi tűzszünet lehetőségét
- Nem nyugszanak a kedélyek Szíriában, a lázadók felgyújtották a bukott elnök apjának sírját
- Nyolc jelölt indul az elnökválasztáson Horvátországban
- Észak-Korea szerint Dél-Koreában fasiszta, diktatórikus bábrendszer működik, amit nem irányít senki
Arról már az utóbbi napokban is szárnyra kaptak híresztelések, hogy Bassár el-Aszad vagy a családja elmenekülhetett az országból. Volt olyan információ is például – ezt a The Wall Street Journal osztotta meg szír és arab tisztviselőkre hivatkozva a minap –, hogy az elnök családja Oroszországban, Vlagyimir Putyinnál kereshetett menedéket még az előző héten, miközben a sógorai az Egyesült Arab Emírségekbe menekültek.
A The Wall Street Journal szerint Aszadnak egyiptomi és jordániai tisztviselők is azt javasolták, hogy hagyja el az országot, és emigrációból folytassa a kormányzást. Ugyanakkor a lap azt írta, hogy információik szerint Aszad pénteken még az országban volt, és a szír kormányzat is cáfolta a távozásáról szóló információkat, azt állítva, hogy az elnök Damaszkuszban van.
A fentiekhez képest azonban újdonságot jelentenek a CNN szombat esti információi. Ők ugyanis azt közölték, hogy egy, az ügyre rálátással bíró forrásuk szerint a szír kormányzati közlések dacára
Bassár el-Aszadnak nyoma sincs Damaszkuszban.
Forrásuk szerint Aszad nincs a város egyetlen olyan pontján sem, ahol „elvárható lenne, hogy megtalálják”. Közlése szerint ráadásul az elnöki őrség sem állomásozik már Aszad rezidenciájánál, ami szintén arra engedhet következtetni, hogy az elnök elhagyhatta Damaszkuszt.
A CNN forrása szerint jelenleg a lázadó erők sem rendelkeznek biztos információkkal Aszad tartózkodási helyéről, és folytatják a keresését.
Elrepülhetett Damaszkuszból?
Mindeközben a BNE Intellinews hírportál szerint a török sajtóban látott napvilágot egy olyan közlés, amely szerint
szombaton felszállt egy magánrepülőgép Damaszkuszból, amely később Abu-Dzabiban landolt – és ezen a gépen volt Aszad és a többi, Szíriában maradt hozzátartozója is.
A török sajtóban mindezt az Egyesült Arab Emírségekben lévő forrásokra hivatkozva közölték. A BNE Intellinews ezzel kapcsolatban megjegyezte: a fenti információkat egyelőre nem lehet megerősíteni, azt viszont igen, hogy valóban volt egy magángép, amely Damaszkuszból Abu-Dzabiba repült szombaton (mint írták, mindezt repüléskövető oldalakon is lehetett látni).
Bashar Assad's private jet right now 👇 pic.twitter.com/LufU1EF46r
— Dr. Eli David (@DrEliDavid) December 7, 2024
A szóban forgó gép egyébként többször is megfordult az Emírségek és Szíria közt az utóbbi bő másfél napban. Ezzel együtt arról nincs biztos információ, hogy kik voltak a gépen.
#Syria: 🚨 The past 24hrs, a private jet (registration: C5SKY-E35L) flying from Dubai to #Damascus and then flew three times to Abu Dhabi and is back now to Damascus indicating evacuations to UAE. pic.twitter.com/f2KEYv0yR0
— Qais Alamdar (@Qaisalamdar) December 7, 2024
Amerikai tisztviselők: Aszad rezsimje napokon belül megbukhat
Mindeközben a CNN-nek az amerikai kormányzat öt tisztviselője azt mondta a szíriai helyzetről:
a lázadók gyors előrenyomulását látva nagyon valószínű, hogy Aszad rezsimje napokon belül megbukik.
A tisztviselők figyelmeztettek ugyan, hogy még nem született hivatalos értékelés a szíriai helyzetről, és eltérő vélemények vannak a kérdésben, de a „kialakulóban lévő konszenzus szerint ez egy egyre valószínűbb forgatókönyv” – mondta a tisztviselők egyike.
Egy másik szakértő úgy fogalmazott:
Valószínűleg a jövő hét végére az Aszad-rezsim elveszíti a hatalom mindenféle látszatát.
„Az egyetlen dolog, ami késleltethetné a lázadók térhódítását, az egy jól szervezett puccs és újjászerveződés lenne, de Aszad emberei jó munkát végeztek a potenciális versenytársak ellehetetlenítésében” – tette hozzá a tisztviselő.
Bloomberg: Orbán Viktoron keresztül kért segítséget Donald Trumptól a szír elnök
Mindeközben a hírügynökség arról osztott meg információkat, hogy az Aszad-rezsim milyen lépéseket tett az utóbbi időben a túlélés érdekében. Közlésük szerint a szír elnök az amerikaiakkal próbált alkudozni azért, hogy a megmaradt területeket megtarthassa, vagy biztonságban külföldre távozhasson.
Állításuk szerint Bassár el-Aszad egyrészt felajánlotta az amerikaiaknak azt, hogy megszakítja a kapcsolatot az Irán által támogatott iszlamista szervezetekkel, például a Hezbollahhal. Ezen kívül, mint írták:
Egy másik kezdeményezés értelmében Aszad egy magas rangú keresztény vezetőt küldött, hogy találkozzon Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel azért, hogy tolmácsolja azt, amit ő a szíriai keresztény kisebbséget fenyegető egzisztenciális veszélynek tekint, ha az iszlamista lázadók győznek.
„A szándék az volt, hogy Orbán, aki Trump szövetségese, közvetítse ezt a veszélyt a leendő amerikai elnöknek” – mondták a tervre rálátással bíró személyek a Bloombergnek.
Bár a „magas rangú keresztény vezetőt” nem nevezték meg a cikkben, a napokban a kormányfő II. Efrém szír ortodox érsekkel találkozott.