December 26-án ért véget az Eurázsiai Gazdasági Unió (EaU) idei csúcsa, ahol a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség tudósítása szerint a tagállamok vezetői több fontos kérdésben is megállapodtak.
A Belaruszból, Kazahsztánból, Kirgizisztánból, Oroszországból és Örményországból álló unió többek között megállapodott az egységes vámtarifarendszeréről, az EaU jövő évi költségvetéséről, az egységes szolgáltatási piac működéséről, valamint az unión belüli egységes szolgáltatási ágazatokra vonatkozó liberalizációs tervek végrehajtásáról.
Ezenkívül elfogadtak egy határozatot, hogy a jövőben valamikor közös villamosenergia-piacot alakítanak ki, valamint az unió jövő évi nemzetközi tevékenységének főbb irányairól.
Továbbá azt is bejelentették, hogy az unióhoz megfigyelői státusszal csatlakozik Irán, amellyel szabadkereskedelmi megállapodást is kötöttek.
Magyarország területére december 26-án az ukrán–magyar határszakaszon 4179 fő lépett be. A román–magyar határszakaszon belépők közül 4428 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság.
A beléptetettek közül a rendőrség 26 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében.
Négy évvel a vasúti személyszállítás megszüntetése után ismét el lehet jutni vonattal Oroszországból Észak-Koreába és vissza. Bár a Covid miatt megszüntetett személyforgalmat fokozatosan igyekeztek visszaállítani a nyár óta, a menetrend mostanra alakult ki.
Az Autószektor cikke szerint az elmúlt fél évben mindössze 1200-an vették igénybe a hébe-hóba közlekedő járatot, ám mostantól heti három alkalommal lehet eljutni az oroszországi Haszan településről az észak-koreai Tumangangba vasúttal. Egy út ára 380 rubelbe (nagyjából 1300 forint) kerül.
A járatok újraindítása azonban egyelőre nem mondható átütő sikernek: az első, Tumangangból induló szerelvényre
mindössze két orosz állampolgárságú személy váltott jegyet.
Bár a két ország között jó a kapcsolat (köztudomású, hogy Phenjan több ezer katonát küldött az ukrajnai háborúba Moszkva megsegítésére), orosz állampolgárok is csak turistacsoport tagjaként vagy hivatalos meghívó birtokában kereshetik fel Észak-Korea tájait.
Korábban a Krasznodari régióban már veszélyhelyzetet rendeltek el egy tengeri baleset miatt. A szükségállapotot azóta szövetségi szintre is kiterjesztették – számolt be a The Kyiv Independent.
A szövetségi szintű szükségállapotot Alekszandr Kurenkov, a rendkívüli helyzetekért felelős miniszter jelentette be csütörtökön. Mint a lap kifejtette, ennek értelmében mostantól
orosz állami forrásokat is a vészhelyzet elhárítására és a takarítási munkálatokra fognak szánni.
A RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség szerint mintegy 3700 tonna alacsony minőségű fűtőolaj ömlött a Kercsi-szorosba. Viktor Danilov-Daniljan orosz tudós december 25-én egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy mintegy 200 ezer tonnányi méretű talaj szennyeződött a Fekete-tenger partjainál emiatt.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index pénteki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!