Donald Trump megválasztott amerikai elnök január 7-én kijelentette, hogy a NATO-nak a GDP 2 százalékáról 5 százalékra kell emelnie a védelmi kiadások referenciaértékét, megismételve korábbi felszólítását, hogy Európa költsön többet biztonságára – idézi a The Kyiv Independent.
Szerintem a NATO-nak 5 százalékkal kellene rendelkeznie
– mondta Trump egy floridai sajtótájékoztatón.
Ez megerősíti azokat a korábbi jelentéseket, amelyek arról szólnak, hogy a hivatalba lépő amerikai elnök arra buzdította a szövetségeseket, emeljék a védelmi kiadásaikat olyan szintre, amilyet még egyetlen NATO-tag sem ért el, beleértve az Egyesült Államokat is.
Nem Trump az egyetlen, aki a védelmi kiadások emelését sürgeti. A 32 tagú szövetség többi tagja úgy látja, hogy Oroszország teljes körű inváziója Ukrajnában és Trump izolacionizmusa ösztönzőleg hat arra, hogy nagyobb felelősséget vállaljanak kollektív biztonságukért. A szövetségesek éppen ezért állítólag arról tárgyalnak, hogy 2030-ra 3 százalékra emeljék a kiadási szintet, amely még mindig a Trump által javasolt cél alatt van. 2025-ig néhány NATO-tag, például Olaszország, Kanada vagy Spanyolország még a jelenlegi 2 százalékos célt sem érte el, bár a szövetségesek száma tavaly 24-re emelkedett.
A NATO becslései szerint 2024-ben Lengyelország költötte GDP-jének legnagyobb részét védelemre (4,12 százalék), ezt követi Észtország (3,43 százalék) és az Egyesült Államok (3,38 százalék).
Ukrajna nemzetközi tartalékai 2024-ben nyolc százalékkal nőttek, az új év kezdetén 43,8 milliárd dollárt tettek ki − közölte az Ukrán Nemzeti Bank. Az ország az elmúlt évben 42 milliárd amerikai dollár pénzügyi támogatásban részesült, továbbá Ukrajna több mint 3,5 milliárd dollárt gyűjtött össze devizaalapú államkötvények kibocsátásával − írta meg az Ukrajinszka Pravda.
Ez lehetővé tette az ország számára, hogy a 6,7 milliárd amerikai dollár összegű devizaadósságát törlessze, valamint kifizette a Nemzetközi Valutalapnak a 3,4 milliárd dollár tartozását. Ez ellensúlyozta az Ukrán Nemzeti Bank 34,8 milliárd dollár nettó devizaértékesítését a devizapiac hiányának korrekciója érdekében.
Az Ukrán Nemzeti Bank állítása szerint a tartalékok elegendőek az árfolyam-stabilitás megőrzéséhez. Decemberben Ukrajna nemzetközi tartalékai 9,7 százalékkal nőttek, köszönhetően a nemzetközi támogatásnak.
Az oroszok először vetettek be vegyes, orosz–észak-koreai harci gépekből álló kötelékeket a kurszki területen. Ugyanakkor az Ukrán Fegyveres Erők egyik hadnagya arról számolt be Telegram-csatornáján, hogy
az észak-koreai katonák tisztjei csengővel jelzik a parancsokat a katonáik számára, annak ellenére, hogy az oroszok rádiókkal is ellátták őket
− írta meg az Unian.
Donald Trump keddi sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy „megérti az oroszok érzéseit” azzal kapcsolatban, hogy Joe Biden megígérte Ukrajna NATO-tagságát. Emiatt a megválasztott amerikai elnök a Biden-kormányzatot hibáztatta az ukrajnai háború kitöréséért − írta meg az Ukrajinszka Pravda.
A háború okait taglalva Trump kijelentette, hogy Ukrajna NATO-csatlakozásának kilátásba helyezése „sok-sok éven keresztül Oroszország számára fontos kérdés volt”.
Az amerikaiak nem akarnak a világháborúban részt venni. Biden szerint az ukránoknak be kellene lépniük a NATO-ba. Akkor Oroszország küszöbén állnánk, ezért meg tudom érteni érzéseiket ezzel kapcsolatban
− közölte a megválasztott amerikai elnök.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szerdai élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!