További Külföld cikkek
- A dél-koreai elnök elfogadja az alkotmánybíróság ítéletét, akárhogyan döntenek is
- Annyi hó esett, hogy le kellett zárni a kifutópályákat a manchesteri repülőtéren
- A világ negyedik legnépesebb állama klubtagságot kapott Kína és Oroszország mellett
- Hónapokra az űrben rekedtek, mégsem érzik magukat elveszettnek a NASA asztronautái
- Bűnösnek vallotta magát egy jakuzavezér nukleáris anyagok csempészésében
Hazug tagadás
A jelentésben említést sem tesznek több olyan dokumentált eszközbeszerzésről, melyek az amerikai titkosszolgálatok véleménye szerint kapcsolatban állhatnak az iraki fegyverprogramokkal. Nem írtak semmit az afrikai uránbeszerzésekről, vagy az urándúsításhoz használt berendezések nyugati országokból történt beszerzéséről - írja az AP. Az Egyesült Államok kormányzata egyelőre nem kívánta kommentálni az iraki jelentést, bár George W. Bush "megérzései" szerint Husszein "hazudik és tagad".
Súgnak az ellenőröknek
Az amerikaiak előzetes véleménye szerint az iraki dokumentum kritikus döntések meghozatalára kényszerítheti Bush elnököt. Az elnök három lehetőség közül választhat. Megteheti, hogy az iraki fegyverprogramra vonatkozó titkosszolgálati adatok alapján nyomra vezeti az ENSZ fegyverzetellenőreit, bebizonyítva ezzel, hogy Husszein hazudik - mondták el nevük elhallgatását kérő illetékesek az AP-nek. Kérhetne részletesebb tájékoztatást is Iraktól, ezt a lehetőséget azonban már csütörtökön hivatalosan elvetették.
Casus belli
A dokumentumok alapos kritikai elemzése után Bush kijelentheti, hogy Husszein "tárgyi ellentmondásba" keveredett, ezzel megsértette az ENSZ 1441. számú határozatát. Ebből következően akár erőszakkal is fegyverei leszerelésére kell kényszeríteni - írja az AP. A határozat szerint ugyanis ha az irakiak nem számolnak be minden részletre kitérően fegyverprogramjukról és nem működnek együtt a fegyverzetellenőrökkel, az Egyesült Államok akár az ENSZ előzetes hozzájárulása nélkül is háborút kezdeményezhet.
Bár az amerikai kormány keményvonalasai - köztük Rumsfeld védelmi miniszter és Dick Chenney alelnök - ez utóbbi lépést támogatják, az amerikaiak szövetségesei előbb bizonyítékokat várnak Szaddam veszélyességéről. A fegyverzetellenőrök eddig zökkenőmentesen működtek együtt az iraki hatóságokkal.