További Külföld cikkek
- NATO-források szerint Oroszország meg fogja támadni Finnországot
- Érheti-e váratlan meglepetés a horvát Donald Trumpot?
- Megszólalt a WHO-főtitkár az izraeli légicsapásról, amely kis híján eltalálta: Egy hajszálnyira voltunk a haláltól
- Lezuhant egy dél-koreai utasszállító, a katasztrófának csak pár túlélője lehet
- Megérkezett az első segélyszállítmány az ostromlott szudáni fővárosba
Csehek: kacérkodás a nacionalizmussal
"Ma már semmi kétség sincs afelől, hogy a következő parlamenti választások előtt Orbán Viktor magyar kormányfő elővette a nacionalista kártyát" - írja a lap pozsonyi tudósítója Orbán a nacionalizmussal kacérkodik című jegyzetében. Példaként Orbánnak a Benes-dekrétumokat érintő kijelentéseit idézi, amelyek szerinte "eddig példátlan módon elmérgesítették" a visegrádi csoporton belüli kapcsolatokat, és a tervezett kormányfői csúcstalálkozó elmaradásához vezettek, holott az az uniós csatlakozás szempontjából nagyon fontos lett volna. A szerző úgy látja: a közép-európai határok megváltoztatásának gondolatával való játszadozás "nagyon veszélyes nacionalista kártya".
"Orbán közelít Haiderhez"
Több lengyel napilap hétfői számában idézte Orbán Viktornak a Benes-dekrétumokkal kapcsolatos kijelentéseit és ezeknek a visegrádi együttműködésre gyakorolt hatását.
A Gazeta Wyborcza című baloldali liberális újság kommentárja szerint a magyar miniszterelnök meggondolatlan kijelentéseivel megkérdőjelezte a visegrádi csoport négy országának "nehezen összetákolt" együttműködését. A Benes-dekrétumok nem tartoznak a közép-európai történelem dicsőséges lapjai közé, ezt a csehek és szlovákok is tudják, ám a konzervatív magyar miniszterelnök veszélyesen közeledett az osztrák populista Jörg Haiderhez, amikor a dekrétumok érvénytelenítéséhez kötötte a két ország EU-felvételét.
A baloldali Trybuna szerint a viszály hátterében a magyar választási kampány áll. A Fidesz a felmérések szerint 28-30 százalékos eredményre számíthat, és nincs esélye az önálló kormányzásra -állítja alap. A magyar miniszterelnök ezért koalícióról gondolkodik, és igyekszik megnyerni jó előre a nacionalistákat.
"Orbán bármire képes"
A visegrádi csúcs meghiúsulásának okaival kapcsolatosan egyetlen szlovák vagy cseh politikus, de még a média sem mondta ki a teljes igazságot - írja hétfői kommentárjában a pozsonyi Új Szó.
A lap emlékeztet arra, hogy Orbán Viktor az Európai Parlament egyik képviselőjének kérdésére válaszolva fejtette ki véleményét a Benes-dekrétumokról, amikor a csehszlovákiai magyarok és németek jogfosztottságát "törvényesítő" dokumentumról azt mondta, hogy az ügy nem elsősorban magyar-szlovák, vagy magyar-cseh kérdés, hanem az alapvető emberi jogok tartományába tartozik.
A legnagyobb példányszámban megjelenő szlovák napilap, a Novy Cas úgy ítéli meg, hogy a magyar miniszterelnök a választási győzelem érdekében "bármire képes és a saját szavainak, cselekedeteinek lehetséges kedvezőtlen következményeire sincs tekintettel". Mint írja, Orbán Viktor előbb a kedvezménytörvény kapcsán kezdett fenyegetőzni azzal, hogy a magyar parlament megnehezítheti Szlovákia NATO-csatlakozását, aztán tovább lépve "e hazárd retorikában" a múlt héten már a Benes-féle dekrétumok hatálytalanításáról beszélt.
"Visegrád szétporladt"
A fenti címmel és "A kitelepítésre vonatkozó egyértelmű szavaival Orbán nem csak barátokra tett szert" alcímmel közölt budapesti tudósítást hétfőn a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Matthias Rüb, a konzervatív újság tudósítója úgy vélte, hogy a múlt héten alighanem jóvátehetetlen kárt szenvedett a visegrádi csoport. Fölmerül az elvi kérdés is, vajon belátható időn belül van-e értelme az informális csoport csúcstalálkozójának" - írta Rüb.
A visegrádi csoport 11 éves történetét bemutató visszatekintés után a német tudósító a szkeptikusoknak ad igazat, akik kezdettől fogva tagadták Közép-Európa kulturális egységének és a közép-európai összetartozásnak a gondolatát. Ennek okát Rüb abban látja, hogy a térség államaiban nem alakult ki nemzetek fölötti, regionális azonosságtudat, hanem előbb - részben agresszív - nemzettudat jött létre. A közös európai ház építése helyett megindult a versenyfutás a NATO- és az EU-tagságért.
|