További Külföld cikkek
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
Kordában tartott ellenzék
A lap - amelynek Blair is szerkesztőbizottsági tagja - szerint az EP-választások jól példázzák a lakosság kiábrándulását a politikából. A szociáldemokrata elkötelezettségű újság legfőbb kritikája Blairrel szemben, hogy gazdaságpolitikája megkülönböztethetetlen a konzervatív ellenzékétől. A lap ugyan elismeri, hogy a kormányfő zseniálisan szorította vissza az ellenzéket - a konzervatív párt történelmi mélypontra került, akár harmadik párttá is visszasüllyedhet a Munkáspártot balról előző liberálisok mögé -, de választóit is kiábrándította.
"A taktikánk minden esetben a torryk kiszorítása volt, de az ár megfizethetetlen a szociáldemokratáknak. Hiába miénk a hatalom, ha semmit sem kezdhetünk vele, ez a blairi 22-es csapdája. Idővel kiderült, hogy fölösleges egy új, jobb Blairre várni" - írja a Renewal.
Kiábrándulás
A vezércikk írói szerint a Munkáspárt most a konzervatívok 1995-ös összeomlásához hasonló helyzetbe került. A tagság kiábrándulni látszik Blair politikájából - főleg a párt támogatói ellenében megvívott iraki háború miatt. "A jelenlegi tendenciák alapján 2018-ra már nem is lesz tagsága a Munkáspártnak, elég egy katasztrofális esemény, és elveszítjük a közvélemény támogatását is" - írja a pártlap.
A vezércikk szerzői Gordon Brown pénzügyminiszterben, Blair első számú riválisában bíznak. "A szociáldemokrácia sikere Brownon múlik. Vezetésével a párt összhangba kerülhet önmagával, újra nőhet az állam újraelosztó szerepe, és a közszféra is kikerülhet a privatizáció nyomásából" - hirdették meg inkább szocialista, mint demokrata programjukat a Renewal publicistái.
Nem kell aggódnia
A Guardian elemzése szerint ugyanakkor a szürke eminenciások lázadása legfeljebb kellemetlenséget okozhat Blairnek. A kormányfő pillanatnyilag nem áll háborúban a párttagsággal - Blair az iraki háború és a felsőoktatási reform vitájában is a konzervatívok szavazataival tudott többséget biztosítani elképzeléseinek pártjával szemben -, és a szakszervezetek is fegyverszünetet kötöttek. A cikk egyedül a párt hangulatára lehet negatív hatással, írja a baloldali brit napilap.