Nagy átrendezéssel kezdte munkáját Gordon Brown
További Külföld cikkek
- Túlélőket és holttesteket is találtak a Vörös-tengeren elsüllyedt turistahajónál
- Hatalmas kavarás után kiderül, hivatalba léphet-e Ursula von der Leyen bizottsága
- Meghalt a világ legidősebb férfija
- Az ügyészek 20 év börtönbüntetést követelnek a feleségét elkábító és megerőszakoltató férfira
- Újabb kínai–magyar együttműködés: összekapcsolják a keleti és a nyugati digitális fizetési rendszereket
Szerdai kinevezése után csütörtökön már keményen munkához is látott Nagy-Britannia új miniszterelnöke, Gordon Brown. Az eddigi pénzügyminiszter saját régi posztjára régi bizalmasát, Alistair Darlingot nevezte ki.
Technokrata robot
Darling Brownhoz hasonlóan skót, Edinburgh képviselője a brit alsóházban. Eddig ipari és kereskedelmi miniszter volt. Blair első kormányában kincstárügyi miniszter volt, majd ő örökölte meg a Munkáspárt vezérhelyettesének most megválasztott Harriet Harmantól a társadalombiztosítási tárcát. Darling egyike annak a hat miniszternek, aki Blair összes kormányában kabinetminiszteri rangban volt, azaz részt vett a kormányüléseken.
Darlingot John Hutton váltja az ipari tárca élén. Darling nem számít különösebben közkedveltnek, az elemzők szürke technokratának tartják, gyakran robotikusnak jellemzik.
Kézhosszon belül tartja riválisát
Brown külügyminisztert is cserélt, a tárcát a Munkáspárt egyik ifjú reménységének, David Miliband eddigi környezetvédelmi miniszternek adta. Miliband több elemző szerint is esélyesként szállhatott volna versenybe Brownnal szemben a kormányfőségért, de ő inkább nem vállalta a kihívást. Külügyminiszterként lesz alkalma saját politikai karrierje építésére is.
Balra nyit
Brown nyitott a kisebbik ellenzéki párt, a Munkáspárttól balra helyezkedő liberális demokraták felé is - ez egyben összhangban van a Munkáspárt több elemző által is várt baloldali fordulatával. Brown ugyanis tanácsadói posztot ajánlott fel Shirley Williams bárónőnek, aki a Munkáspártból kiválva a később a liberálisokkal egyesülő Szociáldemokrata Párt egyik alapítója volt 1980-ban.
Brown az északírügyi tárcát is egy liberális demokrata politikusnak, a balkáni béketeremtésben Bosznia EU-s főképviselőjeként már bizonyított Paddy Ashdownnak ajánlotta fel, de Ashdown elutasította a felkérést. A BBC jelentése szerint egyelőre még nem tudni, ki kapja végül a tárcát.
A blairista vonalnál szintén baloldalibb Harriet Harman helyettes pártvezérként átveszi a Munkáspárt gyakorlati vezetését, egyben ő lesz a párt parlamenti frakcióvezetője is - ez Nagy-Britanniában a magyarországinál fontosabb pozíció, gyakorlatilag összekötőt jelent a frakció és a kormány között, ami jó alkupozíció.
Régi arcok, új reménységek
A parlamenti többség eddigi vezére, a korábbi külügyminiszter Jack Strawt az igazságügyi tárcával engesztelte ki az új kormányfő.
Távozik a kormányból Blair eddigi helyettese, John Reid, aki így a belügyi tárcát is elhagyja, helyét Jacqui Smith veszi át. Patricia Hewitt egészségügyi miniszter helyét Alan Johnson eddigi oktatási miniszter veheti át. Johnson Miliband mellett a Munkáspárt másik ifjú reménysége.