További Külföld cikkek
- Az amerikai nagykövet lehetséges utódja: Szégyen, amit Pressman tett
- Csaknem ezer halálbüntetést hajtottak végre Iránban egy év alatt
- Orbán Viktor osztrák szövetségese megerősítette, kivel tervez koalícióra lépni
- Donald Trump bejelentette, hogy igényt tart Grönlandra
- Radikális váltás Németországban: a bűnözőket és terroristákat a lehető leggyorsabban kitoloncolják
Republikánus remények
Az adatokból annak ellenére is Bush stábja olvashat ki kedvezőbb eredményeket, hogy az elnök általános megítélése negyvenkét százalékra esett vissza, azaz a többség szerint rosszul végzi a munkáját. Minden hibája ellenére is növekszik a népszerűsége, a májusban mért 41 százalékhoz képest júniusban 45 százalék választotta volna Busht. Mindeközben Kerry 49 százalékról 44 százalékra esett vissza.
A hiba a demokraták kampányában lehet. Bár Kerry már a választási év korai szakaszában intenzív reklámkampányba kezdett, az amerikai választók több mint egyharmadának nincs kialakult véleménye a demokraták jelöltjéről. A véleményt alkotók többsége pedig inkább negatívan ítéli meg a kihívót. A választók relatív többsége - 45 százaléka - Bushról is rossz véleménnyel van, viszont Kerry 29 százalékával szemben 39 százaléknyian vélekednek pozitívan az elnökről.
Lendületet ad a gazdaság
Bush megítélésén a gazdaság fellendülése javított a legnagyobbat. A választók ironikus reakciójaként a fellendüléssel a gazdaság meg is szűnt a választások legfontosabb témája lenni. A szavazókat ismét Irak kérdése érdekli a legjobban. Ez nem jó hír Bush kampánya számára, a júniusban - igaz még a hétfői hatalomátadás előtt - készített felmérés szerint mélyponton van Bush iraki politikájának a megítélése. A megkérdezettek alig több, mint egyharmada gondolja helyesnek az amerikai csapatok iraki állomásoztatását, a választók negyven százaléka a csapatok mihamarabbi visszahívását támogatja.
Köpönyegforgatónak láttatták Kerryt
Ezt leszámítva Bush kampánytaktikája beválni látszik. Miközben a demokratáknak nem sikerült megfogni a választókat, a republikánus kampányguruk sikerrel alakították ki Kerryről a megbízhatatlan politikus képét. A felmérésben megkérdezettek alig 39 százaléka gondolja Kerryről, hogy kitart álláspontja mellett. Bushnál ez az arány 81 százalék, igaz, harmaduk szerint ez inkább makacsság, semmint pozitív tulajdonság. A megkérdezettek 71 százaléka szerint Kerry hajlamosabb meghallgatni a véleményeket. Bushról csak 54 százalék gondolja ezt.
Bush számára azonban az lehet a legbiztatóbb, hogy a két legfontosabb kérdésben, a nemzetbiztonság és a gazdaság szempontjából erősen pozitív a megítélése. A megkérdezettek 53 százaléka szerint Bush intézkedéseinek köszönhetően javult az amerikai nemzetbiztonság, 58 százalék szerint pedig jól áll a gazdaság. Márciusban még ugyanannyian, 49 százaléknyian tartották rossznak a gazdasági helyzetet, ahányan jónak.