További Külföld cikkek
- Mégsem akar szenátor lenni Donald Trump fiának felesége
- Lezuhant egy kisrepülőgép egy brazíliai üdülővárosban
- Túlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
Többségben a békepártiak
|
Váratlan orosz segítség
Mindenesetre az újabb ENSZ-határozatot fölöslegesnek tartó amerikaiak részsikereként könyvelhető el Igor Ivanov orosz külügyminiszter pénteki bejelentése. Ivanov szerint ugyanis "ma nem az a lényeg, hogy a BT második, harmadik vagy negyedik határozatot hozzon" Irakról. "Ott van az 1441. számú határozat, az alapvető cél pedig az, hogy megtudjuk vajon Bagdad maradéktalanul eleget tesz-e ennek" - jelentette ki.
Nem kell újabb határozat
Bár Ivanov véleménye nem egyezik az Egyesült Államok háborúpárti nyilatkozataival, az amerikaiak véleménye szerint is szükségtelen újabb határozatot hozni, hiszen az 1441.-es már magában foglalja a felhatalmazást a katonai akció megindítására. Ennek megfelelően a BT pénteki ülését Bush kormánya egyszerűen a háború "előjátékának" tartja - írja a Post.
Pro és kontra
A napilap információi szerint Blix "üdvözölné", hogy Irak bizottságot állított fel azoknak a dokumentumoknak a felkutatására, melyek bizonyíthatják az ország tömegpusztító fegyverkészleteinek megsemmisítését. Pozitívumként értékeli majd, hogy a diktatúra hozzájárult atomtudósai személyes meghallgatásához, bár csak három ilyen interjúra került sor.
Elítéli azonban azt, hogy Irak még mindig nem járult hozzá teljes egészében az U2-es kémrepülők felderítő repüléseihez, valamint hogy a nemrégiben átadott iraki dokumentumok sem tartalmaztak új információkat az ország fegyverprogramjával kapcsolatban.
Határozatot sértő rakéták
A jelentés legkritikusabb pontja azonban Huszein diktatúrájának az ENSZ határozatait megsértő rakétáival, illetve az ezekhez beszerzett 380 rakétahajtóművel foglalkozik majd. Az al-Szamud rakéták ugyanis egyes tesztrepüléseik során a megengedett 150 kilométeres hatótávolság kétszeresét is elérték.
Blix még nem döntött arról, hogy saját hatáskörében semmisíttesse meg a rakétákat, vagy egyszerűen jelentse az iraki határozatsértést a BT-nek, a testületre bízva a döntést a kérdésben - mondták el a lapnak nevük elhallgatását kérő ENSZ-tisztviselők.