További Külföld cikkek
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
- Megint kitört a hírhedt vulkán, lávafolyam indult a tűzhányóból
Powell nem bizonyított semmit
Blix szerint Powell február 5-én bemutatott műholdfelvételei az iraki fegyverrejtegetésekről "nem jelentek bizonyítékot". Mint mondta, a fegyvermozgatásokról szóló felvételek "rutinszerű működést" is mutathatnak.
Iraki trükkök
Békepárti kollégáival szemben Powell szerint a fegyverzetellnőrök elérte eredmények csak egy folyamat "nem is lényegi" részei. "Ezek csak trükkök" - vélekedett. Huszein a tanács ülése előtt nem sokkal kiadott, a tömegpusztító fegyverek importját és előállítását betiltó rendeletét a külügyminiszter "értéktelennek" nevezte. Mint mondta, "eddig nem látta Bagdadtól az elvárt együttműködést.
Együttműködnek
Blix szerint előző jelentése óta javult a Irak együttműködési készsége. Aggasztónak tartja azonban, hogy a diktatúra "nem számolt el teljes egészében fegyvereivel". Véleménye szerint ez ugyan "nem feltétlenül jelenti azt, hogy ezek a fegyverek léteznek, bár ez sem zárható ki".
Iraknak kell bizonyítania
Mint mondta, Irak feladata, hogy bizonyítsa ezeknek a fegyvereknek a megsemmisítését. Irak egyértelműen megsértette az ENSZ határozatait al-Szamud rakétáival, a világszervezet szakértőinek megállapításai szerint ezek hatótávolsága "meghaladta a megengedett 150 kilométert". Az al-Fatah rakéták képességeinek megállapításához Iraknak a fegyverzetellenőrök rendelkezésére kell bocsátania a szükséges adatokat - tette hozzá.
Huszein diktatúrája ugyan a kezdetekben hozzájárult a atomtudósainak meghallgatásához, a február 8-9-i három interjú óta azonban "nem fogadták el az ellenőrök újabb interjúkérelmeit" - mondta Blix.
Segítség nélkül is képesek ellenőrizni
"Nem találtunk nukleáris fegyvergyártásra utaló bizonyítékokat" - mondta el a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) nevében vizsgálódó Mohamed el-Baradei. A NAÜ igazgatója mindenesetre további vizsgálatokat tart szükségesnek. Elmondása szerint a szervezet ellenőrei az összes iraki intázménybe gond nélkül bejutottak.
Az irakiak számos dokumentumot is eljuttattak az ellenőröknek, bár ezek nem tisztázták teljes egészében a felmerült kérdéseket. El-Baradei szerint a NAÜ további ellenőröket küld az országba és az irakiak együttműködésének hiányában is képesek végrehajtani az ellenőrzéseket.