További Külföld cikkek
- Orbán Viktor osztrák szövetségese megerősítette, kivel tervez koalícióra lépni
- Donald Trump bejelentette, hogy igényt tart Grönlandra
- Radikális váltás Németországban: a bűnözőket és terroristákat a lehető leggyorsabban kitoloncolják
- A magyar kormány reakciójában Pressman személyes, pitiáner bosszújáról beszél
- Szankciós listára tette a távozó amerikai kormány Rogán Antalt
Többségben az ellenzők
Blix szerint Powell amerikai külügyminiszter február 5-én bemutatott műholdfelvételei nem jelentenek bizonyítékot Irak fegyverrejtegetésre, mivel azok "rutintevékenységeket" is ábrázolhatnak. Powell amúgy is a katonai csapást ellenzők kemény ellenállásába ütközött a BT többek szerint is sorsdöntő ülésén.
Folytatni az ellenőrzéseket
|
A franciákhoz hasonlóan vétójoggal rendelkező Kína külügyminisztere szerint "csak a politikai megoldás választásával tartható fenn a világ nemzeteinek ENSZ-be vetett bizalma". Igor Ivanov orosz külügyminiszter szerint is folytatni kellene az ellenőrzéseket. Erőt csak azután kellene alkalmazni, ha minden más lehetőséget kimerítettek. Még nem értük el ezt a pontot, és remélem, hogy nem is fogjuk" - jelentette ki.
Iraki trükkök
Békepárti kollégáival szemben Powell szerint a fegyverzetellenőrök elérte eredmények csak egy folyamat "nem is lényegi" részei. "Ezek csak trükkök" - vélekedett. Huszein a tanács ülése előtt nem sokkal kiadott, a tömegpusztító fegyverek importját és előállítását betiltó rendeletét a külügyminiszter "értéktelennek" nevezte. Mint mondta, "eddig nem látta Bagdadtól az elvárt együttműködést.
Jack Straww brit külügyminiszter szerint Szaddám Huszein iraki elnöknek "azonnal és teljes mértékben" változatnia kell "kihívó magatartásán" ahhoz, hogy elkerülhető legyen a háború. "Reméljük és hiszünk abban, hogy továbbra is lehetséges békés megoldást találni a válságra", de ez azt igényli, hogy "Szaddám Huszein azonnal és teljes mértékben változtasson hozzáállásán" - mondta.
Bush a véksőkig kivár
Bár az ENSZ fegyverzetellenőreinek beszámolója "nem tartalmazott semmi olyasmit, ami annak jele lenne, hogy Irak leszereli tömegpusztító fegyvereit", Bush elnök még mindig "a legvégső eszköznek" tekinti a katonai fellépést - jelentette ki Ari Fleischer, a Fehér Ház szóvivője. Az amerikaiak véleménye szerint az ENSZ 1441. számú határozata tartalmazza a felhatalmazást az Irak elleni támadás megindítására.