További Külföld cikkek
- Az Egyesült Államokban újra emelkedik az influenza- és a Covid-fertőzöttek száma
- Afganisztán békülne az Egyesült Államokkal
- „Ne etesd a trollt” – folytatódik Olaf Scholz és Elon Musk csörtéje
- Így reagált Soros György a Joe Bidentől kapott kitüntetésre
- Rejtélyes haláleset a Felvidéken: már bomlási fázisban voltak a testvérek, amikor rájuk találtak
A diktátor győzelemre készült
Nem számoltak azonban az emberi tényezővel. Hiába bízták ugyanis az őrült diktátor szerepét a 64 éves vietnami veteránra, Paul Van Ripper altábornagy a győzelemre hajtott. "Szabad játék volt, azaz mindkét fél célja a végső győzelem megszerzése volt" - mesélte az altábornagy a Guardiannek. Várakozásai szerint az amerikaiak a védelmi minisztérium új doktrínájának szellemében "megelőző csapásra", váratlan támadásra készültek. "Azt gondoltam, miért ne támadhatnék én elsőként" - mondta Van Ripper.
Öngyilkos merényletekkel a flotta ellen
Az altábornagy nem rendelkezett hadiflottával, csak komputer generálta rohamcsónakjai, halászbárkái és kisrepülőgépei voltak. Ezeket a virtuális Perzsa-öböl partjainál folyamatos mozgásban tartotta, majd az Egyesült Államok hadiflottájának megjelenésekor támadást rendelt el. A parancsot nem lehallgatható rádióüzenetként továbbította, hanem kódolva, a minareteken keresztül, mintegy az imádságra hívó ének részeként adta át csapatainak. Felsorakozó motorcsónakjai és kisrepülői al-Kaida stílusú öngyilkos támadások sorát hajtották végre az amerikai csapatok ellen.
Az eredmény az amerikaiak szempontjából katasztrofális volt. Az iraki diktátort játszó Van Ripper pillanatokon belül elsüllyesztette az Egyesült Államok haditengerészetének egyetlen térségben tartózkodó repülőgép-anyahajóját és két helikopterszállítóját. Összességében tizenhat hajó, fedélzetén tengerészgyalogosok ezreivel esett a váratlan támadás áldozatául. Az amerikai hadsereg irányítói ekkor időt kértek. "Ez nem történhet meg, mondták" - idézte fel a történteket Van Ripper a lapnak.
Arrébb vinné a légvédelmét egy kicsit?
Hogy elkerüljék a legdrágább és legnagyobb hadgyakorlat csúfos befejezését, az amerikai hadvezetés rövid gondolkodás után csapatai és elsüllyedt hajó "feltámasztása" mellett döntött. Emellett elkezdtek beleszólni Van Ripper csapatmozgásainak irányításába is. Közölték vele például, hogy a jövőben kizárólag mobiltelefonon és rádión kommunikálhat, hogy lehallgathassák terveit. "Tiltakoztam, motorbiciklis futárokat és a már bevált minareteket akartam használni, de megtiltották. Semmi olyat nem engedtek, ami a nyugatiaknak szokatlan volt" - mondta az altábornagy a Guardiannek.
Ez sem volt azonban elég az hadsereg vezetésének. Megkérték a vietnami veteránt, hogy kapcsolja ki légvédelmét országa egy részén, mert momentán arrafelé támadnának. Később felszólították, hogy hagyjon el egy védett partszakaszt, mert ott a tengerészgyalogság készül partraszállásra. Van Ripper egy idő után megunta a csalássorozatot, és sértődötten félrevonult, így a "Millenniumi Kihívás" a várva várt amerikai győzelemmel érhetett véget.
Ha már úgyis ott voltak
A Pentagon meg sem próbálta cáfolni Van Ripper beszámolóját. Ehelyett gazdaságossági magyarázatokkal álltak elő. "Megölték a csapatainkat az első napon, akkor most ácsorogjanak ott feleslegesen, vagy kapjanak egy újabb lehetőséget a gyakorlatra?" - tette fel a kérdést újságíróknak Peter Pace tábornok, a vezérkari főnökök egyesített tanácsának helyettes vezetője. Ezzel elméletileg Van Ripper is egyetértene, amennyiben egy minden elemében kidolgozott és kipróbált hadművelet begyakorlásáról lett volna szó. Azonban a "Millenniumi Kihívás" célja nem a hadművelet elemeinek betanítása, hanem az elmélet gyakorlati kipróbálása volt.
|