Atomrobbantásra készül Észak-Korea
További Külföld cikkek
- Akkora a hó, hogy repülőtereket kellett bezárni Nagy-Britanniában
- Hetven métert zuhant és meghalt egy férfi Anglia leghíresebb nemzeti parkjában
- Az Egyesült Államokban újra emelkedik az influenza- és a Covid-fertőzöttek száma
- Afganisztán békülne az Egyesült Államokkal
- „Ne etesd a trollt” – folytatódik Olaf Scholz és Elon Musk csörtéje
Több amerikai védelmi tisztviselő szerint is arra utalnak a jelek, hogy Észak-Korea hamarosan újabb kísérleti nukleáris robbantást hajthat végre, jelentette az ABC News. A hírcsatornának a neve elhallgatását kérve nyilatkozó illetékes szerint a hírszerzés abban egyelőre nem biztos, hogy a robbantást végre is hajtják, de az előkészületek egyértelműek.
Az előkészületek része lehetett, hogy csütörtöki phenjani sajtóhírek szerint több tízezer észak-koreai tömegdemonstráción követelte az atomprogram folytatását – nyilván felső utasításra, mert a spontán tüntetés eléggé veszélyes sportnak számít a világ legkeményebb diktatúrájában.
Az értesüléset két magasrangú védelmi minisztériumi munkatárs is megerősítette. Egy hírszerzési vezető azonban úgy nyilatkozott, őt "meglepné", ha Észak-Korea a közeljövőben újra robbantana.
A többség biztos a robbantásban
Egy másik hírszerzési forrás szerint viszont a sztálinista diktatúra hadserege a következő két-három hónapban biztosan robbantani fog.
Észak-Korea tavaly október 9-én hajtotta végre története első – amúgy sikertelen – kísérleti atomrobbantását. A megelőzp hetekben az amerikai kémműholdak lefényképezték, ahogy kábelkötegeket szállítanak a ponggyei kísérleti telepre. Most hasonló aktivitást mutatnak a felvételek.
Az októberi robbantás után az ENSZ Biztonsági Tanácsa az 1718-as határozatában kereskedelmi szankciókat vezetett be Észak-Koreával szemben, ezek azonban meglehetősen puhák voltak, mivel Kína és Oroszország nem volt hajlandó Észak-Korea teljes elszigetelésére.
Szeretnek háborús nyilatkozatokat tenni
A kínaiak és az iráni atomprogram beszállítójaként is érdekelt oroszok szerint a teljes elszigetelés csak további feszültségeket okozott volna. Ehhez képest Észak-Korea még a korábbi szankciók némelyikét enyhítő új határozatot is hadüzenetként értelmezte.
Ri Csen Bok észak-koreai tábornok is hasonlóan nyilatkozott az ABC Newsnak. "Az amerikaiak azt akarják, hogy térden csússzunk elöttük. Ezt mi nem tesszük meg. Ha a feszültség fokozódik, a háború elkerülhetetlen" - mondta.
Az észak-koreaiak ilyeneket szoktak beszélni, intézte el Bok tábornok nyilatkozatát egy kézlegyintéssel Tony Snow, a Fehér Ház szóvivője. "Másrészről, szeretném világossá tenni az észak-koreaiak és a világ közvélemény számára, hogy mi nem akarjuk, hogy Észak-Korea térden csússzon. Amit akarunk, az egy jobb ajánlat. Jobb közgazdaság, nagyobb biztonság, jobb kapcsolatok a szomszédokkal, integrálódás a világközösségbe – szemben a mostani elszigeteléssel" - üzente az ABC Newson keresztül a sztálinista diktatúrának Tony Snow.