További Külföld cikkek
- Az Európai Parlament új állásfoglalásában nyomást gyakorol Magyarországra Ukrajna támogatásának ügyében
- Ukrajna fájó csapást mért Oroszországra, megsemmisítette az 5 millió dolláros csodaeszközét
- Sima győzelem helyett akár nagy pofonba is beleszaladhat a legerősebb ír kormánypárt
- Georgia 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalások megkezdését az EU-val
- Németországban őrizetbe vettek egy fiatalkorú férfit, aki terrortámadásra készülhetett
Visszalépő pártok, megfélemlített választási tisztviselők, megfenyegetett szavazók jellemzik egyrészt a hónap végén megrendezésre kerülő általános választásokat Irakban. Másrészt hatalmas érdeklődés és lelkes várakozás. Az egész attól függ, hogy szunnita arab, kurd, vagy síita körzetben jár az ember.
Síita öröm, szunnita bánat
Az iraki választási bizottság (IEC) derűs közleményei jellemzően az utóbbi két területre vonatkoznak. A lelkesedés jogosnak tűnik, egy október végén, november elején készült felmérés szerint az ország lakosságának hatvan százalékát kitevő síiták és a húsz százalékot kitevő kurdok kilenctizede biztosan részt vesz majd a választáson. Az optimista felmérési adatot a szavazók regisztrációja, illetve a regisztrációk ellenőrzése is alátámasztja.
Irakban, a lázadók folyamatos terrortámadásai közepette elképzelhetetlen volt szabályos választói regisztrációt tartani, a szavazói névjegyzéket az élelmiszer-fejadag listák alapján állították össze. A január elején lezárult, hat hetes regisztrációs folyamat során az állampolgároknak azonban lehetőségük volt adataik egyeztetésére - ezt a síita körzetekben a választásra jogosultak mintegy hatvan százaléka meg is tette, írja az IEC adataira hivatkozva a Los Angeles Times. Ez igen nagy választási részvételt vetít előre, legalábbis a viszonylag nyugodtnak számító síita országrészekben.
Az Irakot Szaddám Huszein diktatúrájában uraló szunnita kisebbség lakta vidékeken már más a helyzet. Az október-novemberi közvélemény-kutatás adatai szerint a szunniták negyede "egész biztos nem vesz részt" a szavazáson, részvételi szándékát mindössze ötödük jelezte biztosra.
Búcsú a hatalomtól
Veszélyben
A lázadók a szunnita körzetek lakossága mellett a választások lebonyolításában szerepet vállalókat fenyegetik leginkább. December 17-én Bagdad központjában, a járókelők szeme láttára rángattak ki testőreik közül három választási tisztviselőt, akiket aztán a nyílt utcán tarkón lőttek. Több más választási tisztviselőt is halálosan megfenyegettek, ha nem adja fel munkáját. Az IEC adatai szerint december óta összesen kilenc választási tisztviselő vesztette életét támadásokban, a Sunday Telegraph értesülései szerint azonban csak december 17-én volt kilenc a halottak száma. A lap értesülései szerint az IEC nem akar pontos adatokat nyilvánosságra hozni, nehogy elriassza a választási tisztviselőket.
A bizottság vezetői megrendíthetetlennek tűnnek. "Soha nem fogjuk feladni fő célunkat, a szabad és biztonságos Irak megteremtése érdekében tartandó választásokat", nyilatkozta a Telegraphnak Dr. Ajad Ajar, az IEC szóvivője. Másképp látja a helyzetett a legnagyobb szunnita párt, a választásokat bojkottáló Iszlám Párt vezére, Ajad A. al-Ezi szerint december végén Moszul mind a hétszáz választási tisztviselője lemondott a fenyegetések hatására. Állításait a választási bizottság nem tudta megerősíteni.
Nem lesz halasztás
Síita kampánygyűlés
Vahid Abdel Meguid, a kairói egyetem politikai elemzője azonban jelentéktelennek tartja a választások elhalasztását követelő felszólalásokat. Véleménye szerint ezek, legyenek bármilyen őszinték is "nem sokat számítanak az iraki politikai arénában, ahol a legerősebb játékosok, a síiták határozottan akarják a választásokat". A szavazás lebonyolítása mellett vannak az amerikaiak és az ENSZ is.
Titkolózás az utolsó pillanatig
Ők lehetnek Irak új urai
A folyamatos fenyegetések miatt az eddig láthatatlanul folyó kampány is sajátosan zajlik. A legtöbb párt nem mer nyilvános nagygyűléseket tartani, legfeljebb száz-ötszáz fős gyűléseken ismertetik nézeteiket a közösségek befolyásos vezetőivel. "Sok a bolond, és ha valaki dinamittal szíjazza fel magát, nem tudjuk megakadályozni a tragédiát", nyilatkozta az LA Timesnak Sarif ali bin Huszain, az Iraki Monarchista Mozgalom, a választásokon egyedüliként induló szunnita párt vezetője.
Egy párt, egy lista
A szunniták visszafogottabbak
A síiták körében még egyértelműbb a helyzet. Választási kampányra gyakorlatilag nincs szükség, a legbefolyásosabb síita vallási vezető, al-Szisztáni ajatollah fatvában tette kötelezővé minden hívő számára a választási részvételt. A síita pártok a hatalom átvételének történelmi lehetőségére reagálva egységes listát állítottak, így nem is kérdéses, hogy ők fogják nyerni a választásokat.
A kurdok szavazataiért két nagy párt, a Kurdisztáni Hazafias Szövetség (PUK) és a Kurd Demokrata Párt (DPK) verseng. A kurdok eleinte a síiták túlhatalmától tartva fontolgatták a választási bojkottot, ám a szunnita arabok távolmaradása megnyitotta előttük a népességaránynál nagyobb képviselet lehetőségét. Politikai törekvéseik fő célja a Huszein diktatúrájának utolsó tíz évében a koalíciós erők repüléstilalmi övezeteiben kivívott, már-már korlátlan autonómia fenntartása.
Marad a megosztottság
A halabdzsai népirtásra emlékező kurd asszony