- Külföld
- Eurologus
- európai unió
- európai bizottság
- európai parlament
- várhelyi olivér
- türk tanács
- jogállamiság
Az EU szellemiségét követve készül Várhelyi a biztosi pozícióra
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- A Kongresszus hivatalosan is megválasztotta Donald Trumpot amerikai elnöknek
- Újabb kérelemmel állt elő Donald Trump az ellene indult büntetőper miat
- Újabb ország csatlakozott a BRICS-hez
- 18+A börtön, amely az embertelen körülményekről, kínzásokról és brutális kivégzésekről híresült el
- A húszmilliós kisebbség, amely már száz éve hontalanul él
- Meghalt egy spanyol cserediák Thaiföldön egy elefánt fürdetése közben
- Hátrébb lép Kanada miniszterelnöke, bejelentette a lemondási szándékát
- Nicolas Sarkozyt azzal vádolják, hogy illegális támogatást kapott a líbiai diktátortól
- „Sz*rnak ránk. Ez érthető oroszul is, ugye?” – több országra is kiakadt Volodimir Zelenszkij
- Joe Biden tilalmat vezetett be az USA tengerpartjai mentén végzett energiahordozó-kitermelésre
„A magyar miniszterelnök Magyarország politikai prioritásait ismertette Bakuban a Türk Tanácsban. Uniós biztosként az egyetlen célom az, hogy az Európai Unió politikai prioritásait képviseljem a bővítés- és szomszédságpolitikai partnerek felé, és igazi európai szellemben dolgozzam a nyugat-balkáni, keleti és déli szomszédságpolitikákon és végrehajtásukon” – válaszolta Várhelyi Olivér magyar biztosjelölt az európai parlamenti szakmai meghallgatását előkészítő kérdésekre.
Várhelyinek csütörtökön 8 és 11 óra között kell szakmai felkészültségéről számot adnia az EP külügyi szakbizottsága előtt. A meghallgatás előkészítő szakaszában hét témában tettek fel az EP-képviselők írásos kérdéseket a biztosjelöltnek. Érdeklődtek a szakmai tapasztalat felől, rákérdeztek arra, hogyan fog majd az EP-vel és más uniós intézményekkel. Az EUrologus birtokába jutott dokumentum utolsó pontja érintett kényesebb témákat: Orbán Viktor bakui beszédéről faggatták Várhelyit, illetve arról, hogyan fogja biztosként a demokratikus alapelveket és a korrupció elleni harcot számon kérni a tagjelölt államokon.
Várhelyi jelölésének első pillanatától kezdve tudni lehetett, hogy
az EU-hoz akkreditált állandó képviselet vezetőjének szakmai rátermettségéhez nem férhet kétség.
A jelölt függetlenségével kapcsolatban azonban többen is kifejezték kétségeiket azzal kapcsolatban, hogy Orbán a harcos EU-politikájának legfőbb brüsszeli képviselőjét szánta az uniós intézmény egyik csúcspozíciójára. Ugyanakkor az is nyilvánvaló volt, hogy a magyar kormánynak joga van biztost jelölni, így az önmagában nem lehet érvként felhozni Várhelyi ellen, hogy Orbán jelöltje.
Maga Orbán nehezítette meg Várhelyi dolgát a Türk Tanácsban mondott beszédével, hiszen ráerősített a már meglévő félelmekre, miszerint Várhelyi a Bizottságban is a magyar kormányfő érdekeit fogja szolgálni. Hétfőn a Politico brüsszeli ügyekkel foglalkozó hírportál jelentetett meg egy cikket a témában, ahol néppárti és szociáldemokrata EP-képviselők is kételyeiknek adtak hangot.
A csütörtöki meghallgatás előtt adott írásos válaszaiból azonban úgy tűnik,
Várhelyi az EU-s alapelvekkel összhangban, az uniós biztosoktól megkövetelt pártatlansággal készül az új feladatra.
A csatlakozási tárgyalások keretszabályaira hivatkozva azt írja, hogy ha a csatlakozási tárgyalások igazságszolgáltatásról, alapvető jogokról és szabadságokról szóló 23-24. fejezeteinél nem tapasztal haladást a tagjelölteknél, akkor „nem fogok habozni, hogy meghozzam a döntést a más fejezetekre vonatkozó technikai tárgyalások felfüggesztéséről.” Majd azt is hozzáteszi, hogy a jogállamiság, demokrácia és emberi jogok komoly és állandó megsértése esetén fel lehet a tárgyalásokokat függeszteni. „Biztosítani fogom, hogy a jelentős uniós támogatásokat ösztönzőként használjunk fel, és ha szükséges, a reformok hiányát szankcionáljuk, vagy a forrásokat átcsatornázzák, például a civil társadalom felé” – írja.
Válaszait a Dobrev Klára és Molnár Csaba DK-s EP-képviselők meglepetésként értékelték, hogy „Várhelyi a nulladik napján eljutott oda, ahova elődje, a szintén fideszes Navracsics Tibor egy év alatt ért el: nyilvánosan megtagadta a főnökét.”
Gyöngyösi Márton, jobbikos EP-képviselő úgy látja, hogy „az üléspont határozza meg az álláspontot, hiszen a pártkatona Navrasicsból is milyen kiváló uniós biztos lett. Várhelyinél is megvan az esély annak, hogy a Bizottságba bekerülve független döntéseket fog majd hozni.” A külügyi szakbizottsága tagjaként csütörtökön Gyöngyösi is kérdezni fog Várhelyitől.
A háromórás meghallgatáson magyar biztosjelöltnek összesen 25 kérdésesre kell majd azonnal választ adnia az alábbi forgatókönyv szerint: egy perc kérdés, két perc válasz, egy pontosító kérdés az eredeti EP-képviselőtől, majd egy perc válasz. A meghallgatás után a pártcsaládok kordinátorai szavaznak a jelölt alkalmasságáról: legalább kétharmados többséggel jóváhagyhatják, vagy újabb írásos válaszokat kérhetnek tőle.
Rovataink a Facebookon