Június végére nyílhat meg az összes európai határ
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Törvényszék az izraeli miniszterelnök ellen
- Egy szakértő nem zárja ki, hogy Donald Trump nukleáris fegyvert adna Ukrajnának
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
- Csalási és vesztegetési ügy miatt emeltek vádat a világ egyik leggazdagabb embere ellen
- Rendkívül rejtélyes tábornok irányíthatja az észak-koreai katonákat Ukrajnában
- Amerika begyújtotta a kanócot, lassan minden a háborús eszkaláció irányába mutat
Legkorábban június végére nyílhat meg az összes uniós ország közti határ - jelentette ki Ylva Johansson belügyi biztos az uniós belügyminiszterek videókonferenciája után, amelyen a külső és belső schengeni határok megnyitásáról tárgyaltak.
Június 15-étől a legtöbb európai határon eltörlik az ellenőrzést, de bizonyos országok még legalább két hétig fenntartanak bizonyos korlátozásokat
- magyarázta Terezija Gras, a horvát belügyminisztériumi államtitkár a miniszterek virtuális tanácsülését követő sajtótájékoztatón. Hogy az azt követő két hétben végül minden határt megnyitnak-e, nagyban függ a járványügyi helyzettől - tette hozzá az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét képviselő politikus.
Johansson biztos szerint a tárgyalások során a legtöbb miniszter támogatta azt az elképzelést, hogy júliustól helyreálljon a schengeni övezet működése, de jó néhányan érveltek egy óvatos és körültekintő megközelítés mellett is. Ugyanakkor
a végső döntésbe az Európai Bizottság nem szólhat be, a határnyitás csak kizárólag az európai kormányok megítélésén múlik.
Johansson azonban bízik abban, hogy júliustól teljesen helyreállhat az élet a schengeni övezetben, ahogy illetve abban is, hogy a következő hónap elejétől meg lehet nyitni az EU külső határait is az Unión kívüli állampolgárok számára.
Jelenleg június 15-éig van érvényben az EU területére való beutazás tilalma, amelyet Johansson szerint nagy valószínűséggel még legalább két héttel - július elejéig - meg fognak hosszabbítani.
Az európai állam- és kormányfők március közepén egyeztek meg arról, hogy 30 napra lezárják az EU külső határait, majd az intézkedést még kétszer meghosszabbították.
A Bizottság azt ígéri, hogy a tagállamokkal folytatott egyeztetés után a jövő héten hozzák majd nyilvánosságra a külső határok megnyitásáról szóló javaslatukat. Remények szerint, az országok hajlandóak lesznek összehangolni a lépéseiket, hogy fokozatosan és diszkriminációmentesen lehessen majd feloldani a beutazás tilalmát.
Az Európai Bizottság áprilisban javasolt forgatókönyve szerint jelenleg a koronavírus-járvány miatt bevezetett intézkedések feloldásának második szakaszában vagyunk. Először az uniós tagállamokban kellett feloldani a korlátozásokat, hogy az emberek a saját településeiken és az országban is szabadon közlekedhessenek. Jelenleg sorra nyílnak az uniós országok közti határok, hogy a közös piac működése helyreállhasson. A nem uniós állampolgárok beutazására vonatkozó tilalmakat csak legutoljára törlik majd el.
Szóljon hozzá a Facebook-oldalunkon!
Rovataink a Facebookon