További Külföld cikkek
- Szinte rabszolgaként dolgoztatta a BYD Brazíliában kínai munkásait
- Letette a hivatali esküt Ausztria új ügyvivő kancellárja
- Egy kézfogás árulkodó jel a diplomáciában, ha elmarad az még inkább
- Magyar tűzoltó magyarázta el, miért nem tudják megfékezni a Los Angeles-i tűzvészt
- Beperlik az írók a Metát, mert szerintük műveiket felhasználták a cég MI-modelljének fejlesztéséhez
Merényletektől tartottak
A hadsereg hivatalos vizsgálatának megállapításai szerint a sebesült lázadó "halottnak tetette magát, és tüzet nyitott" a lázadók után kutató tengerészgyalogosokra. A hadsereg ugyanakkor elismerte, hogy a fallúdzsai ostrom idejére enyhítettek a sebesültekre és a foglyokra vonatkozó bevetési szabályzaton, mert attól tartottak, hogy a lázadók öngyilkos merényleteket hajthatnak végre, vagy magukat halottnak tetetve orvul támadhatnak.
A hadsereg vizsgálatának megállapításait azonban nem támasztják alá az NBC riporterének felvételei. A korábban a CNN-nek is dolgozó Kevin Sites felvételein semmi sem utal arra, hogy a sebesült iraki rálőtt volna az amerikaiakra, írja a New York Times. A felvételeken nem látható fegyver a lázadónál. Az is igaz ugyanakkor, hogy Sites saját bevallása szerint is lövések zajára érkezett a mecsethez.
Fegyvertelen támadók
A riporter szerint ugyanakkor a mecsetet már az előző nap elfoglalták az amerikaiak, az ott lévő irakiak véleménye szerint már "fogságban" voltak. A riporter szerint a lázadó lelövése előtt egy másik tengerészgyalogos század rohanta meg az épületet, írja a Times. A visszatérő tengerészgyalogosok parancsnokuk kérdésére megerősítették, hogy semlegesítették a lázadókat, bár arra nem tudtak választ adni, hogy felfegyverzett ellenséggel csaptak-e össze.
Sites szerint egyébként a sebesült lázadót kivégző amerikai katona, miután tudatosult benne, hogy lövését filmre rögzítették, szabadkozni kezdett.
Fallúdzsában egyébként két héttel a Szaddám bukása után indított legnagyobb offenzíva után is rendszeresek még az összecsapások, a tengerészgyalogosok és iraki segítőik naponta kutatják át a házakat. Összességében azonban véget ért az ezerkétszáz lázadó, ötvenegy amerikai és nyolc iraki katona halálát okozó ostrom, jelentette az AP.
Harcok Bagdadban
A fallúdzsai ostrom sem vetett véget azonban a lázadásnak. A korábban visszafoglalt Ramadiban egész hétvégén harcok folytak, ahogy Bagdadban is komoly összetűzésekre került sor egy szunnita mecset szombati megrohamozása után. A városban gyakorlatilag szünetel az oktatás, mivel a szülők nem engedik iskolába a gyermekeiket. A bagdadi piacokon is jelentősen visszaesett a forgalom. A síita többségű város kezd két - szunnita és síita - részre szakadni. A fővárosban ráadásul a fallúdzsai harcok kezdete óta éjszakai kijárási tilalom van érvényben, ez az AP tudósítása szerint tovább növeli az ostromérzetet.
A hírügynökségek jelentései szerint a hétvégén legalább tízen - köztük egy amerikai katona - vesztették életüket.
Moszulban is kiéleződött a helyzet, a kurd többségű városban a hét végén nyolc rendőrt végeztek ki a lázadók, és késedelmet szenvedtek a hétvégén január 30-ra kitűzött általános választások előkészületei - a szavazók regisztrációja - is.