Jogvédő szervezetek hosszú ideje bírálják a jogi fekete lyuknak tartott amerikai gyakorlatot. A Pentagon döntésével most elismerte a tévedés lehetőségét, jelentette a Reuters.
Tanúk nélkül is felmentették
A férfi státusának felülbírálásáról és szabadon bocsátásáról beszámoló Godon England, a minisztérium haditengerészetért felelős államtitkára nem közölte a döntés jogi hátterét. A 2002. májusa óta fogva tartott férfi guantanamói meghallgatásán nem szólított tanúkat maga mellett, és jogi képviselője sem volt. Felmentése után a hadsereg kiadatási őrizetbe helyezte, ahonnan - meg nem nevezett - származási országába deportálják.
England sajtótájékoztatóján nem kívánt válaszolni arra a kérdésre, hogy a felmentett férfi tévedésből bebörtönzött ártatlan gyanúsított volt-e. "Sok gonosz embert tartunk fogva Gitmón", válaszolta inkább, a bázisra csak katonai becenevén utalva. Mint mondta, "senkit nem akarunk fogva tartani, akit nem kéne fogva tartanunk". A szabadon engedésnek azonban vannak kockázatai, a korábban szabadultak némelyike például újra csatlakozott az amerikai haderő elleni harchoz.
Bizonyíték híján
A Pentagon további huszonkilenc bebörtönzött ügyében indított vizsgálatot, őket azonban továbbra is ellenséges harcosnak tartják. A védelmi minisztérium azután döntött a foglyok meghallgatásáról, hogy az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága júniusban úgy ítélkezett, hogy a guantanamói foglyok amerikai bíróságokon kérhetnek jogorvoslatot.
A hadifogoly státustól megfosztott, ellenséges harcosként fogva tartott gyanúsítottak közül az Egyesült Államok az elmúlt közel három évben 156 főt adott ki szülőhazájának, azzal a feltétellel, hogy a helyi hatóságok továbbra is őrizetben tartják őket. Ez nem minden esetben valósult meg, Nagy-Britannia például bizonyítékok híján szabadon engedte azt a négy brit állampolgárt, akik a nyár elején szabadultak Guantanamóról.