Fehér Ház: A Hamásznak be kell szüntetnie a támadásokat
További Külföld cikkek
- Tűlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
- Helikopter ütközött egy kórház épületének Törökországban, négyen meghaltak
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
A palesztin mozgalomnak életképes és tartós tűzszünetbe kell beleegyeznie, hangsúlyozta Gordon Johndroe fehér házi szóvivő.
Ezen kell munkálkodnia minden részvevőnek, ezen dolgozik az Egyesült Államok is, mondta.
A Fehér Ház szerint Izrael önvédelemből cselekszik, s nincs olyan szándéka, hogy ismét ellenőrizze a Gázai övezetet. A Fehér Ház azzal a kéréssel fordult "minden félhez", hogy ne akadályozzák élelmiszer és gyógyszerek eljutását az övezetbe.
Az amerikai külügyminisztérium azt jelentette be, hogy a tárca vezetője, Condoleezza Rice telefonon beszélt Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárral és más vezetőkkel az Izrael és a Hamász közötti tűzszünet érdekében.
Cél a Hamász megdöntése
Az izraeli offenzíva célja a Hamász-rendszer megbuktatása a Gázai övezetben - jelentette ki hétfőn Hájim Ramon izraeli miniszterelnök-helyettes egy televíziós interjúban.
"Azonnal beszüntetjük a tüzet, ha valaki átveszi a felelősséget Gáza kormányzásáért, bárki, kivéve a Hamászt. Bármilyen más kormány jobb számunkra, mint a Hamászé. A hadsereg most azzal foglalkozik, hogy megakadályozza a terület ellenőrzésében a Hamászt" - mondta.
Az izraeli vezérkari főnök helyettese egy lapnak azt nyilatkozta, hogy a hadművelet végére "a Hamász egyetlen épülete sem marad állva a Gázai övezetben".
"Ez a hadművelet más, mint a többi. Igen magasra tettük a lécet" - mondta a Jediót Ahronótnak Dan Harel tábornok, aki szerint nem csak a terroristákat és a rakétakilövőket, hanem a Hamász egész kormányzati struktúráját veszik célba.
A vezérkari főnök helyettese azt is elmondta, hogy "még csak a csata elején vagyunk, a legkeményebb még előttünk áll... és meg akarjuk változtatni a játékszabályokat" a Gázai övezetben.
A harcok beszüntetésére szólítanak
Ban Ki Mun ismételten a gázai erőszakcselekmények azonnali beszüntetésére szólított fel, s elfogadhatatlannak nevezte az erőszak eszkalálódását.
A nemzetközi közösségnek hatékony erőfeszítéseket kell tennie, hogy befejeződjön Izrael Gázai övezet elleni agressziója és a palesztinok szenvedése - mondta II. Abdalláh jordán király telefonon George Bush amerikai elnöknek a királyi palota közlése szerint.
A jordániai parlament 88 képviselője azt követelte az arab ország kormányától, hogy Jordánia vizsgálja felül a zsidó államhoz fűződő viszonyt, ha Izrael nem vet véget a Gázai övezetre mért légi csapásoknak. Jordánia Egyiptomon kívül az egyedüli arab ország, amely békét kötött a zsidó állammal.
A strasbourgi Európa Tanács elítélte a gázai erőszak eszkalációját és politikai megoldást sürgetett. A lengyel külügyminisztérium elítélte az Izrael elleni rakétatámadásokat, rögtön hozzáfűzve, hogy Varsó nem tartja igazolhatónak az izraeli katonai válasz mértékét.
Az arab világban Izrael ellen tüntetnek
Többek között ennek az 1994-es békeszerződésnek a semmissé nyilvánítását követelte az a 15 ezer tüntető, akik az iszlamista irányultságú szakszervezetek felhívására sereglettek össze Ammánban. A tiltakozók izraeli zászlókat és Bush elnököt ábrázoló képeket égettek, és követelték Egyiptomtól, hogy a Gázai övezet határán nyissa meg a rafahi átkelőt.
Kairóban közel hétezer ember, többségükben a Muzulmán Testvériség ellenzéki mozgalom hívei tüntettek az izraeli légicsapások ellen.
Az izraeli légierő hétfőn immár harmadik napja támadott gázai övezeti célpontokat. A csapássorozatban eddig több mint 300-an vesztették életüket, köztük félszáz civil. A sebesültek száma meghaladja az ezer főt.