További Külföld cikkek
- Erőszakos tüntetések törtek ki Kínában, miután rejtélyes körülmények között meghalt egy diák
- Az Egyesült Államok három korábbi elnöke is részt vett Jimmy Carter gyászszertartásán
- Donald Trump: Putyin elnök találkozni akar
- Liz Truss nekiment a brit kormányfőnek, jogi lépésekkel fenyegeti
- Nem tetszik az oroszoknak, hogy Donald Trump rátenné a kezét Grönlandra
Arafat nem célpont
Korábban az izraeli hadsereg szóvivője azt nyilatkozta az izraeli közszolgálati rádiónak, hogy Arafat irodáit nem tekintik célpontnak. "Nincsen szándékunkban kiprovokálni a Palesztin Hatóság összeomlását, nem törekszünk Arafat fizikai megsemmisítésére, sem pedig kiutasítására" - szögezte le a szóvivő.
Csütörtökön több hullámban bombáztak izraeli F-16-os vadászrepülőgépek a Palesztin Hatósághoz köthető célpontokat Gázában és Nábluszban szerda este. Találat érte a nemzetközi repülőteret is. Nyolc hullámban bombázták a város belterületén található célpontokat, köztük a tengeri biztonsági erők központját, a rendőrség székhelyét, illetve a Jasszer Arafat palesztin vezető személyes őrizetével is megbízott Force 17 egyik épületét.
Nábluszban egy rendőrségi hivatal és egy börtön volt a célpont helyszíni beszámolók szerint. Izraeli katonai források szerint a börtön közelében fekvő hadianyag-termelő palesztin üzem ellen irányult a támadás. Az AFP értesülései szerint egy nyolcgyermekes anya meghalt, tizenheten megsebesültek, de egyikük sem a bombázás közvetlen áldozata, hanem a támadás miatt kitört pániké. A hölgy szívroham következtében vesztette életét.
A Palesztin Hatóság a légitámadást követően közölte: bezáratja a Hamász és az Iszlám Dzsihád irodáit és intézményeit.
Válaszcsapás
A bombázásokkal válaszolt Izrael a szerdai palesztin merényletekre. Tízen meghaltak és legalább harmincan megsérültek ugyanis szerda este, amikor a ciszjordániai Emanuel ultraortodox település bejáratánál palesztin merénylők tüzet nyitottak, majd kézigránátokat dobtak egy izraeliekkel teli autóbuszra. Öt sérült állapota válságos. A közeli katonai állásokban őrködő izraeli katonák a támadás után tűzharcba keveredtek a merénylőkkel. A támadást a Fatahhoz közel álló Al-Aksza Mártírjainak Brigádja szervezet vállalta magára.
A busz megtámadásával közel egy időben Gáza-övezetben hajtottak végre két öngyilkos merényletet. Az egyik merénylő egy izraeli autó közelében, míg a másik egy szálloda előtt robbantotta fel magát. Négy izraeli megsebesült. A támadók szerint ez volt a válasz azokra az izraeli gyilkosságokra, amelyeket a közelmúltban követtek el Ciszjordániában és a Gáza-övezetben.
Arafatot okolják
Az izraeli kormány szóvivője szerdán Jasszer Arafat palesztin elnököt okolta a véres merényletért. A szóvivő szerint Arafat "csak színleli a letartóztatásokat, a valóságban azonban nem vesznek őrizetbe senkit. Ariel Saron miniszterelnök szóvivője kifejtette: "Izrael bizonyára megtalálja a módját annak, hogy válaszoljon erre a cselekményre, és folytatjuk harcunkat a terrorizmus szörnyűségei ellen". A szóvivő véleménye szerint a gyilkos támadás arra mutat, hogy a terrorszervezetek összehangolt támadással akarják meghiúsítani a tűzszünetet. A kabinet úgy döntött, hogy minden kapcsolatot megszakít a palesztin elnökkel, és értésre adták: ezentúl nem tekintik partnernek Arafatot és az általa elnökölt Palesztin Hatóságot
Washington szerdán felszólította Arafatot, hogy minden lehetséges intézkedéssel vessen véget az Izrael ellen irányuló terrorizmusnak.