További Külföld cikkek
- Donald Trumpban látja a jövőt Orbán Viktor szövetségese, akit az évtized végéig eltiltottak a választásoktól
- Vlagyimir Putyin Merkelnek: Angela, kérlek, bocsáss meg nekem!
- Minden eddiginél elkeserítőbb véleményt fogalmazott meg a volt ukrán külügyminiszter a háborúról
- Volodimir Zelenszkij hajlandó területekről lemondani, és befejezni a háborút, ha Ukrajnát felveszik a NATO-ba
- A szíriai lázadók betörtek Aleppóba, sokan meghaltak
Tárgyalás megegyezésig?
Madeleine Albright amerikai külügyminiszter A tárgyalásokon mindvégig jelen lesz |
Jasszer Arafat palesztin vezető és Ehud Barak izraeli kormányfő tárgyalásain mindvégig jelen lesz Madeleine Albright amerikai külügyminiszter asszony és Bill Clinton is. A maratoni csúcstalálkozónak időben csupán az szab határt, hogy a házigazda július 19-én a hét legfejlettebb ipari ország és Oroszország (G8) Japánban tartandó csúcstalálkozójára hivatalos.
Mint ahogy az a közel-keleti béketárgyalásokon lenni szokott, a felek ezúttal is megállapodást akarnak kötni, de álláspontjaik - egyelőre - összeegyeztethetetlennek tűnnek. A legélesebb vita várhatóan Jeruzsálem hovatartozása körül alakul majd ki, mely város irányítására mind a palesztin, mind az izraeli fél igényt tart, hiszen Jeruzsálem a mohamedán és a zsidó vallás követőinek egyaránt szent helye.
Barak pozícióit nehezíti a belpolitikai válság
Ehud Barak, izraeli miniszterelnök tárgyalási pozícióit tovább nehezíti, hogy országában három kormányzó párt miniszterei is benyújtották lemondásukat, így Barak kisebbségi kormány képviseletében indul a keddi béketárgyalásokra.
|
A szakadár pártok nem vállalták a felelősséget egy olyan tárgyalási pozícióért, mely szerintük ,,visszafordíthatatlan károkat" okozna Izraelnek. Barak minisztereinek többsége szerint a kormányfő kész a béke érdekében West Bank 90 százalékát visszaadni a palesztinoknak. A Shasz párt úgy véli, hogy egyetlen olyan engedményt sem tehet a kormányfő, mely veszélyezteti a stratégiai területeken élő zsidók biztonságát. Barak ellen mindezek miatt az izraeli parlament bizalmatlansági indítványt nyújtott be, melynek eredménye szintén nagyban befolyásolja majd a tárgyalások kimenetelét.
Ehud Barak Kész a béke érdekében West Bank 90 százalékát visszaadni a palesztinoknak |
A 17 képviselővel rendeklező Shasz ultraortodox párt - Izrael második legnagyobb politikai alakulata - június közepén egyszer már vissza akarta vonni minisztereit az izraeli kormányból. A párt akkor úgy érezte, hogy az állam nem juttat elég pénzt az ortodox iskolák számára. A radikális párt kormánydelegáltjai már ekkor lemondással fenyegettek, melyet percekkel érvénybe lépésük előtt akkor még visszavontak a párt miniszterei.