Szerbia szerint meg se történt Koszovó függetlenségének kikiáltása

2008.02.19. 00:03
A szerb parlament semmisnek nyilvánította Koszovó függetlenségének előző napi egyoldalú kikiáltását. Szerbia az ENSZ Biztonsági Tanácsánál is tiltakozott, az öt állandó tag közül Amerika, Franciaország és Nagy-Britannia már elismerte az új államalakulatot, Oroszország és Kína viszont nem hajlandó.

A szerb törvényhozás rendkívüli ülésén megjelent mind a 225 képviselő támogatta szavazatával a belgrádi kormány határozatát, amely "semmisnek és meg nem történtnek" nyilvánította a pristinai parlament vasárnap közfelkiáltással meghozott döntését Koszovó Szerbiától való elszakadásáról.

Szerb tüntetés Mitrovicában

A belgrádi parlament által jóváhagyott határozat szerint Koszovó függetlenségének egyoldalú kikiáltása "sérti a Szerb Köztársaság szuverenitását és területi integritását".

Az ENSZ Biztonsági Tanácsánál is tiltakoztak

Boris Tadic szerb elnök azt kérte hétfőn az ENSZ Biztonsági Tanácsában, hogy a testület lépjen fel Koszovó frissen kikiáltott függetlensége ellen, mivel az szerinte ellentétes a Szerbiára vonatkozó korábbi ENSZ-határozatokkal.

"Őszinte leszek: egy békeszerető országtól, amelyben egy büszke és európai nép él, elragadták identitásának, hagyományainak és történelmének egy részét" - fogalmazott a szerb elnök. Mint hangsúlyozta, a szerb államiság bölcsője egykor Koszovó volt, amely "identitásunk központi része". Úgy ítélte meg, a tartomány függetlenségének kikiáltása ellentétes a nemzetközi joggal, az igazság eltiprását és az igazságtalanság trónra emelését jelenti.

Tadic szerint ha a BT semmit nem tesz Koszovó kiválásának megakadályozására, ez üzenet arról, hogy egy ország szuverenitása és határai sincsenek biztonságban. Érvelése szerint az ENSZ alapokmánya rögzíti az államok szuverenitását és területi épségét, amely elvnek most a világszervezet hátat fordított.

Ugyanakkor megerősítette: Belgrád, amely a viták békés rendezését támogatja, nem alkalmaz erőszakot Koszovóval szemben.

Ötből három elismerte

Koszovó szuverenitását hétfőn elismerte a BT vétójoggal rendelkező öt tagja közül három, az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország.

Moszkva viszont már a kezdetektől ellenzi Koszovó függetlenségét, a mai tanácskozást is Oroszország hívta össze. Kína sem ismerte el az új államalakulatot, és hangsúlyozza, hogy Szerbiának és Koszovónak tárgyalásokon kell megállapodnia.