További Külföld cikkek
- Itt a paktum az ukrajnai háborúról és a migrációról, amelyet Dömötör Csaba szerint a tiszások megpróbáltak elsunnyogni
- Elhárult az utolsó akadály, megszavazták az Európai Bizottságot
- Ursula von der Leyen: Oroszország bármire képes, hogy megállítsa az országok európai integrációját
- A DK EP-képviselői nemmel szavaznak az új Európai Bizottságra
- Vizsgálhatják a TikTok romániai elnökválasztásban játszott szerepét
Hazudni szoktak, beismerni nem
A félrevezetés elismerése komoly változás az eddigi politikában. Az orosz hatóságok már a Kurszk atom-tengeralattjáró 2000-es katasztrófájakor és a 2002-es moszkvai, Dubravka utcai túszválság idején is vélhetően rendre elhallgatták a kulcsfontosságú részleteket, azonban ezt később nem ismerték be.
"Ez nem illik az elnökünkhöz" - jelentette ki a hazugságokról Gleb Pavlovszki, a Kreml egyik politikai tanácsadója a Washington Postnak. "A hazugságok igazából a terroristák érdekeit szolgálták, még erőszakosabbá tették őket" - vélekedett.
Nem kérnek bocsánatot
Az RTR beszámolójában senki sem kért bocsánatot a hazugságok legnyilvánvalóbbika, a túszok számának alábecslése miatt. A hatóságok még péntek reggel, a túszdráma harmadik napján is tartották magukat ahhoz, hogy a terroristák összesen 354 túszt ejtettek. Bár hivatalos adatok azóta sincsenek, az áldozatok és a sebesültek számából becsülhetően ezer-ezerkétszáz ember eshetett fogságba szerdán. A hatóságok az áldozatok számának közlésekor sem járnak el teljesen őszintén. Bár a beszlani hullaházakban négyszáz körüli holttestet tárolnak, kétszáz emberről pedig nincs adat, hivatalosan 338 halottat ismernek el.
Hasonló kavarodás van a túszszedők számát illetően is. Eredetileg 15-25 fős terroristacsoportról szóltak a beszámolók, a pénteki lövöldözést követően huszonhat meggyilkolt terroristát említettek a hatóságok. Később már harminckét túszejtőről szóltak a hírek, és szóba került, hogy néhányan közülük meg is szökhettek - írja a Washington Post. Az ellentmondó híreket egyelőre nem tisztázták a hivatalos szervek.
Putyin hallgat és hírműsort szerkeszt
Putyin a véres túszmentőakció kezdete óta nem nyilatkozott hivatalosan a túszdrámáról. Szergej Makarov politikai elemző szerint az egykori KGB-ezredes Putyin nem tud karhatalmista reflexein túl reagálni az eseményekre, így csakis a rendőrök számának növelésével és a központi irányítás erősítésével tudott előállni.
Az RTR - a Kremlből szerkesztett - híradója ugyanakkor próbálta elterelni Putyinról a hazugság miatti felelősséget. A hírműsor "tábornokokat, a hadsereget és köztisztviselőket" tett felelőssé a csalás miatt, illetve amiért " nem tudtak cselekedni mindaddig, amíg az elnök nem utasította őket". Az RTR korábban sosem sugárzott ilyen kritikus nyilatkozatokat az elnök munkájáról, egyes elemzők szerint egyáltalán nem szokták kritizálni Putyint. A csecsen háborút sem szokták megemlíteni a hírműsorokban. "Az RTR televízión semmi sem történik a Kreml jóváhagyása nélkül" - nyilatkozat a Washington Postnak Andrej Pjontkovszki politikai elemző.