További Külföld cikkek
- Joe Biden elárulta, hogy mi lett volna, ha nem lép vissza Donald Trumppal szemben
- Egy krokodil feje volt a poggyászában, letartóztatták a férfit
- Elon Musk megváltoztatja a németországi erőviszonyokat?
- Orbán Viktor Indiából küldött üzenetet
- A dél-koreai elnök elfogadja az alkotmánybíróság ítéletét, akárhogyan döntenek is
Abszurd dráma
Dostál a szóvivő szerint döntését előzőleg egyeztette szlovák kollégájával. A cseh miniszter "abszurdnak" tartja, hogy míg a kulturális miniszterek a nemzeti kultúráknak az európai integrációs folyamatokban betöltött szerepéről és jelentőségéről tanácskoznának, addig Orbán ismételten megkérdőjelezi Csehország és Szlovákia európai uniós csatlakozásának törvényességét. Ezért a két miniszter úgy döntött, hogy nem utazik el Sopronba.
A lengyel kultuszminiszter is távol marad
Kísért a múlt
Vladimír Spidla kormányfőhelyettes a Lidové Noviny hétfői számában megjelent interjújában leszögezte, hogy Prága számára a Benes-dekrétumok ügye már lezárt fejezet. Szerinte Magyarországon azért tekintenek másképpen a Benes-dekrétumokra, mert Magyarország a II. világháború idején Németország szövetségese volt, míg Csehország, Szlovákia és Lengyelország a náci Németország áldozatai. "Én mindenképpen úgy gondolom, hogy Orbán miniszterelnök kijelentéseinek nincs valamiféle tartós jellege, a közelgő magyarországi választásokkal kapcsolatban hangzottak el. A helyzet idővel bizonyára megnyugszik" - szögezte le Spidla.
A kulturális tárca sajnálkozását fejezte ki
A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma sajnálattal vette tudomásul, hogy Pavel Dostal, a Cseh Köztársaság kulturális minisztere, valamint Milan Knazko, a Szlovák Köztársaság kulturális minisztere lemondták a visegrádi négyek kulturális minisztereinek a hét második felére tervezett soproni találkozóján való részvételüket - tudatta a tárca sajtóirodája hétfőn közleményben az MTI-vel. A közleményben emlékeztettek arra, hogy az előző kormány idején elhalt, majd 1998 második felében az Orbán-kabinet által újraélesztett visegrádi együttműködés mind ez idáig kulturális területen is eredményesnek és tartalmasnak bizonyult.
Tárgyalásáokra van szükség
Tárgyalásokra és tapintatra van szükség a kedvezménytörvény és a benesi dekrétumok körüli nézetkülönbségek tisztázása érdekében - jelentette ki Németh Zsolt külügyi államtitkár hétfőn Budapesten. A külügyi vezető erről azon a sajtótájékoztatón beszélt, amelyet Peter Weiss-szel, a szlovák parlament külügyi bizottságának elnökével közösen tartottak, megbeszélésüket követően.
Törés a szlovák-magyar kapcsolatokban
Peter Weiss sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy - mint mondta - a három éven át sikerrel épített szlovák-magyar kapcsolatok törést szenvedtek, és megsérült a kölcsönös bizalom a két ország között. Ugyanakkor - Németh Zsolttal egyetértve - a tárgyalások folytatását szorgalmazta. A kedvezménytörvényről szólva úgy vélekedett: Európa szemszögéből nem volna szerencsés, ha a kisebbségek határokon átívelő egyesítésének kérdését ilyen jogszabályokkal oldanák meg, amelyek alapján egy adott ország törvénye jogviszonyt létesít más országok polgárai számára.
A szlovák politikus leszögezte, hogy teljes megértéssel viseltet a szlovák miniszterelnöknek a Benes-dekrétumokkal kapcsolatos álláspontja iránt. Hangsúlyozta, hogy a dekrétumok nem képezhetik a szlovák uniós csatlakozási tárgyalások témáját. Megjegyezte, hogy Dániában és Norvégiában is hasonló dokumentumok vannak érvényben. Benes-dekrétumok, illetve azok megszüntetése nem olyan kérdéskör, amivel jelenleg foglalkoznunk kellene - vélekedett Peter Weiss.
Kampány után konstruktív párbeszéd
Reményét fejezte ki, hogy a választási időszak lezárultával Magyarország és Szlovákia "a múltban vájkálás helyett" visszatér a konstruktív párbeszédhez.