További Külföld cikkek
- Megszavazták az aktív eutanáziáról szóló törvénytervezetet Londonban
- Ausztráliában betiltják a közösségi média használatát a 16 éven aluliak számára
- Forrong Georgia, a rendőrök összecsaptak a tüntetőkkel
- Magyar középiskolák bezárására készülnek Szlovákiában
- Évtizedekig nem beszéltek, mostantól már kereskednek – így békült ki két ázsiai óriás
Múlt év októberében a brit Egészségügyi Minisztérium megtiltotta a Medeva cég által gyártott gyermekbénulás elleni oltás használatát, mert szerintük lehetséges, hogy a gyógyszer a kergemarhakór okozóját hordozza magában. A gyártó cég tagadja, hogy használt volna marhaszöveteket, az orvosságokat ellenőrző állami szerv azonban az ellenkezőjét bizonyította.
A nemzetközi cégeknél nem tudni, milyen alapanyagot használnak fel
Nagy Attila, a prionfehérjék okozta betegségek miniszteri biztosa szerint a kutatások nem bizonyították egyértelműen, hogy azok a termékek, melyek alapanyaga priontartalmú hús, okoz-e megbetegedést az embernél. Ennek ellenére - tette hozzá az Index érdeklődésére a kormánybiztos - a magyar kormányzat elvi szinten azt vallja, hogy ez veszélyt jelent a fogyasztóra. Nagy szerint a nagy nemzetközi cégeknél nem lehet tudni, hogy pontosan honnan származik a hamburger vagy kutyatápszer alapanyaga.
A McDonald's-ban magyar a marhahús
A magyarországi McDonald's gyorséttermekben felszolgált marhahús nagy része magyar forrásból származik, a beszállító a bábolnai Lobu Kft. - modnta el az Indexnek Száraz Gábor, a McDonald's PR menedzsere. A PR menedzser szerint korábban Ausztriából is importáltak marhahúst, ám több hónapja megszüntették a behozatalt.
Állami támogatás megsemmisítésre
Az olasz marhatartó gazdák mindenesetre fellégezhetnek, mert érvénybe lépett az a kormányrendelet, amely azonnali hatállyal 150 milliárd líra értékű csomagot szabadít fel számukra. A pénz arra szolgál, hogy finanszírozzák a különféle állati eredetű tápanyag, főleg a húsliszt megsemmisítését vagy veszélytelen felhasználását.
Egy német környezetvédő szervezet vezetője szerint Brüsszel azt tervezi, hogy a kergemarhakór terjedése kapcsán kétmillió, harminc hónapnál idősebb marhát vágnak le és égetnek el. Ez ugyanis olcsóbb, mint átvizsgálásuk és a hús tárolása. Csupán Németországban ebben az évben 400 ezer állatot égetnének el, ami a környezetvédők szerint az év első felében 360 millió márkájába kerülne a berlini kormánynak. A gazdák állatonként ezer márkát kapnának.