További Külföld cikkek
- Csalásra gyanakodnak, újraszámolják a román elnökválasztás szavazatait
- Okafogyott lett a munkájuk – hazatértek az albániai menekültközpontokból az olasz rendőrök és szociális gondozók
- Az Európai Parlament új állásfoglalásában nyomást gyakorol Magyarországra Ukrajna támogatásának ügyében
- Vlagyimir Putyin ismét megszólalt új fegyveréről: Olyan, mintha lezuhanna egy meteorit, ereje egy nukleáris csapáshoz hasonló
- Sima győzelem helyett akár nagy pofonba is beleszaladhat a legerősebb ír kormánypárt
A szavatartó kormányfő
Bush nem sokkal Medgyessyvel közös sajtókonferenciája előtt értesült a június 17-én fogságba esett Kim Il Szun kivégzéséről. Az elnök megrendülésének adott hangot, és arra kérte Roh Mu Hjun dél-koreai államfőt, hogy tartson ki a háromezer katona Irakba küldésére vonatkozó tervei mellett. Bush a lehetőséget kihasználva alaposan megdicsérte az iraki magyar szerepvállalást is.
"Tisztelem azokat, akik kitartanak a szavuk mellett. Ha a miniszterelnök a szavát adja, komolyan is gondolja" - kedveskedett a magyar csapatok december 31-ig szóló mandátumának kitöltésére ígéretet tevő Medgyessynek Bush. Az elnök Nagy Richárd hősi halált halt szakaszvezetőről is megemlékezett. "Nagy hazájuk egy bátor katonát vesztett. Mély részvétem a családnak, szeretném, ha tudnák, hogy végrehajtjuk iraki vállalásainkat" - jelentette ki.
Megnyugtatta Medgyessyt
A koreai fogoly lefejezése mellett a magyar kormányfő és Bush sajtótájékoztatóján a fogolykínzások kérdése is felmerült. Egyrészt Bush megnyugtatta a kínzásokról tájékozódni kívánó magyar miniszterelnököt, hogy az abu grébi börtönben tapasztaltak nem jellemzőek az amerikaiakra, másrészt a Fehér Ház számos, eddig titkos dokumentumot hozott nyilvánosságra annak cáfolatára, hogy a kínzásokat Bush kormánya engedélyezte volna.
Nyilvános védekezés
"Soha nem adtam utasítást kínzásokra. És soha nem is fogok" - jelentette ki Bush. A kedden nyilvánosságra hozott dokumentumok alapvetően Busht igazolják, bár egyes iratok "károkat okozhatnak" a kormányzatnak - vélekedtek a Financial Timesnak Bush jogi tanácsadói. Feltehetően arra a dokumentumra utalhattak, mely szerint 2002 őszén Donald Rumsfeld engedélyezte a kutyák bevetését a terrorizmussal gyanúsított foglyok kihallgatásakor. Az utasítást később visszavonták ugyan, az abu grébi börtönben mégis megtörtént, hogy kutyákat eresztettek a foglyokra.
A nyilvánosságra hozott dokumentumok szerint mind Bush, mind az igazságügyi minisztérium elítélte azt a korábban kiszivárgott feljegyzést, mely szerint az igazságügy szakértői a foglyok jogaira vonatkozó nemzetközi szerződések felmondását javasolták. Ezek az anyagok Alberto Gonzales, Bush elsőszámú jogi szakértője szerint "kontextusukból kiragadott teoretikus felvetések voltak". A nyilvánosságra került dokumentumok között megtalálható Bush egyetlen formális utasítása a fogvatartás szabályairól. A 2002. február 7-én kiadott utasítás szerint ugyan a tálib és al-kaidás foglyokra az elnök szerint nem vonatkozik a genfi egyezmény, de Bush szükségesnek tartotta hangsúlyozni a foglyokkal szembeni "humánus elbánást" is.