További Külföld cikkek
- Bejelentette a lemondását az FBI igazgatója, Christopher Wray
- Döntött a lengyel miniszterelnök, így lehet majd megvenni a legnagyobb kereskedelmi tévéket
- Szijjártó Péter: A kormány felvetette egy ukrajnai karácsonyi tűzszünet és fogolycsere lehetőségét
- Tarjányi Péter: Általában nem jobb, hanem rosszabb vezetők érkeznek
- Orbán Viktor sajnálja, hogy az ukrán elnök kizárta a karácsonyi tűzszünet lehetőségét
Szükségük volt a pihenésre
A rossz idő, a megnyúlt és kevéssé biztonságos utánpótlási útvonalak és az iraki haderő nem várt ellenállása mind-mind a bizonytalanságot növelik - írja a lap. Bár több katonai vezető is a gyors előrenyomulás mellett érvelt, a többség szerint a harcok kedd éjszaka óta tartó "pihentetésére" komoly szüksége volt a csapatoknak.
Vízhiánytól szenvedő élcsapat
A támadó haderő jelenleg háromszáz kilométer hosszú, vékony vonalat alkot, miközben a védelmét biztosító száz AH-64-es Apache helikoptert az elmúlt napok homokviharai földre kényszerítették. Az utánpótlás lassúságát jelzi, hogy a 3. gyalogsági hadosztály legmesszebbre jutó alakulatainál fogyóban van az ivóvíz és fenyegetően lecsökkent az élelmiszer-tartalék is - írja a Post.
A hadsereg felmérte lehetőségeit és újabb harmincezer katonát irányított a Perzsa-öböl térségébe. Mivel Törökország nem járult hozzá az amerikai csapatok ország területén való állomásoztatásába, Kuvaitba irányították a hadsereg legjobban felszerelt alakulatát, a 4. gyalogsági hadosztályt.
A Post információi szerint azonban legalább egy hétig is eltarthat, amíg a frissen érkezettek elfoglalhatják sivatagi hadállásaikat.
Hivatali optimizmus
Mindennek ellenére a Pentagon hivatalosan még mindig optimista. "A hadműveletek gyakorlatilag pontosan a várakozásoknak megfelelően alakulnak" - nyilatkozta Stanley McChrystal tábornok egy tájékoztatóján. Colin Powell külügyminiszter, aki az első öbölháború idején az egységes vezérkar főnöke volt, azonban mérsékeltebb hangnemben nyilatkozott.
"Kicsit hosszabb ideig tarthatnak a harcok" - nyilatkozta az amerikai közszolgálati rádiónak a külügyminiszter. Powell nem tudott pontos választ adni arra a kérdésre, hogy mégis meddig tarthatnak a harcok - írja a Washington Post.
Felzabálni őket, mint a Pac Manben
A napilap szerint komoly stratégiaváltás várható a harcok újrakezdése után. A gyors előrenyomulás eddigi gyakorlata helyett egy a napilapnak nyilatkozó tábornok inkább az ellenálló Köztársasági Gárda alakulatainak "teljes megsemmisítését" javasolta. Véleménye szerint a nyolcvanas években népszerű Pac Man számítógépes játékhoz hasonlóan kellene "felzabálni" a Bagdad körüli védelmi gyűrűt.
A lap értékelése szerint tehát a villámháború helyét ostromok és utcai harcok vehetik át, melyben az előrenyomuló csapatokat a légierő a városokban állomásozó iraki alakulatok elleni támadásai is segíthetik. Ez a harcmodor azonban az eddiginél lassabb - bár biztosabb - haladást jelentene, azaz a harcok elhúzódhatnak.