További Külföld cikkek
- Több száz magyar fiatalnak ad ingyenes európai vonatbérletet az EU
- Ez a hölgy most a világ legidősebb embere
- Franciaország betilthatja az X-et, ha Elon Musk továbbra is beavatkozik a politikába
- Az ukrán külügy kemény üzenetet küldött Magyarországnak, Kijev szívesen átvenné a helyét a EU-ban és a NATO-ban
- Egy házaspár végzett egy ukrán nővel, hogy megszerezzék a kisbabáját
Polgári célú plutóniumgyár
|
Ülésezik a dél-koreai válságstáb
A koreai erőmű azonban alkalmas hadi célokra is hasznosítható plutónium előállítására. Az atomsorompó-egyezmény felmondása ezért a végletekig fokozta az elmúlt hetekben kibontakozott atomválságot. "Népünk a bejelentés azonnali visszavonását várja Észak-Koreától" - nyilatkozta a BBC-nek Jaszuo Fukuda, a japán miniszterelnök titkára. Dél-Korea vésztanácskozásra hívta össze nemzetbiztonsági tanácsának tagjait. Kim De Dzsong dél-koreai államfő szerint az atomválság rendezése "élethalál kérdés". A válságértekezleten elhangzottak szerint az északiak lépése "komolyan fenyegeti a Koreai félsziget békéjét és stabilitását".
Egyszer már felmondták
Észak-Korea 1993-ban már fenyegetőzött az atomsorompó-egyezmény felmondásával, a válságot akkor úgy sikerült feloldani, hogy az Egyesült Államok fűtőolaj-szállításokat garantált Koreának cserébe atomprogramja leállításáért. A szerződés szerint egy külföldi befektetőkből álló konzorcium csak polgári célokra hasznosítható nyomott vizes erőművet épített volna ki a kommunista országban, kiváltandó a plutonium előállítására is alkalmas erőműveket.
Atombéke
Mivel azonban a sztálinista vezetés ősszel beismerte, hogy folytatta titkos atomprogramját, Bush kormánya a szerződés felmondása mellett döntött. Phenjan ezután indította újra teljes egészében atomfegyverprogramját. A szakértők véleménye szerint az atomsorompó-egyezmény felmondása arra utal, hogy a sztálinista ország valóban atomhatalommá kíván válni, így biztosítva magát az esetleges támadások ellen - írja a BBC.