Elrettentő erő
A "fordulatot" az amerikaiak "ellenséges politikájával" indokolta a hírügynökségnek nyilatkozó észak-koreai külügyminisztériumi tisztviselő. Mint mondta, a fegyverkezés célja a sztálinista rezsim "nukleáris elrettentő erejének növelése".
Az ország további fegyvergyártásra is alkalmas uránium előállítására készül.
Eladásra termelnek?
Észak-Korea több titkosszolgálat jelentése szerint már jelenleg is rendelkezik 1-2, a CIA legfrissebb információi szerint 5-6 atombombával. Az újonnan legyártott urániumból további 4-6 atombombát gyárthatnak. Titkosszolgálati elemzők szerint ezek után a sztálinista rezsim kísérleti atomrobbantást is végrehajthat, vagy akár el is adhat egy atombombát - írja a USA Today. Az elemzők félelmeit alátámaszthatja, hogy Észak-Korea aktív szereplője a közepes hatótávolságú rakéták világpiacának.
Észak-Korea az elmúlt egy évben többször is fenyegetőzött atomprogramja újraindításával, ugyanakkor többször tagadta, hogy a jongbjoni erőmű a fegyverkezést szolgálná. A leszerelésről szóló hatoldalú tárgyalások egyelőre semmilyen konkrét eredményt nem hoztak, az atomarzenálját megerősítő ország tárgyalási pozíciói is javultak - bár ez jelen esetben inkább patthelyzetet teremthet.