További Külföld cikkek
- Az elmúlt évszázad legsúlyosabb havazása csapott le Dél-Korea fővárosára
- Rekordmennyiségű kokaint foglaltak le a kolumbiai hatóságok
- Börtöntáborba küldték azokat az észak-koreai szökevényeket, akik kapcsolatba kerültek a kereszténységgel
- Szijjártó Péter: Végre egy jó hírt is kapott a globális békepárti többség
- Romániát és Bulgáriát már csak egy hajszál választja el a schengeni övezettől
Hasonló befolyásolási kísérletekről számoltak be külföldi tudósítók és több spanyol napilap szerkesztősége is - írja a Guardian.
Hasból gyanúsítottak
Bár a támadások után a legtöbb titkosszolgálati szakértő nem mert bizonyosat állítani a merényletek elkövetőiről, a konzervatív kormány szinte azonnal az ETA-t vádolta. Angel Acebes belügyminiszter alig öt órával a támadások után már "kétségtelenül" a baszk terrorszervezetet tette felelőssé.
A spanyol SER rádió értesülései szerint azonban több forrástól is úgy értesült, hogy a titkosszolgálatok "99 százalékig biztosak abban", hogy a támadásokat iszlamisták követték el.
Telefonon győzködtek
A vasárnapi választásokra készülő Aznar pártja sikere reményében azonban az ETA-ra akarta terelni a gyanút. Maga a miniszterelnök legalább egy spanyol napilap szerkesztőségét személyesen hívta fel nem sokkal lapzárta előtt, nyomatékosítva, hogy a kormány szerint a baszkokat terheli a felelősség.
A miniszterelnök hivatala külföldi újságírókat is hívott, két brit tudósító is beszámolt róla, hogyan győzködték őket az ETA bűnösségéről - írja a Guardian.
Ana Palacio spanyol külügyminiszter a diplomáciai testület tagjait szólította fel "az ETA bűnösségének megerősítésére" - írja a brit napilap.
Félrecsúszott taktika
A Guardian értesülései szerint félretájékoztatásra is volt példa. A rendőrség a kerzdetekben Titadine-ként, az ETA által gyakorta használt robbanóanyagként azonosította a merényletek során használt bombákat. Később elismerték, hogy a bombák valójában Goma 2 robbanószerből készültek - ezzel tovább gyengült a baszkokkal szembeni gyanú.
Aznar és kormánya kísérletei a merényletek politikai kihasználására vasárnap végül csúfos kudarcot vallottak. Talán a manipulációról kiszivárgó hírek hatására a merényletek előtt még esélytelennek tartott, a közvélemény-kutatások szerint jelentős hátrányban lévő szocialisták megnyerték a választásokat. Vezérük, Jose Luis Rodriuez Zapatero a teljes politikai váltás jegyében a győzelem bejelentésekor ígéretet tett az Irakban állomásozó spanyol csapatok kivonására is.