További Külföld cikkek
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: Bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
Jeszenszky: tényekkel alá nem támasztott rágalom
Jeszenszky Géza washingtoni magyar nagykövet - a The Washington Post szerdai számában közzétett olvasói levelében - tényekkel alá nem támasztott, meg nem nevezett forrásokból származó rágalmazásnak minősítette a lap munkatársának, Jackson Diehlnek a Post március 4-i számában megjelent, Magyarországról is megállapításokat tartalmazó cikkét.
Mint Jeszenszky emlékeztetett rá, a szóban forgó cikk szerzője szerint Orbán Viktor miniszterelnök a harmincas évekbe illő nacionalista ügyeket karol fel, és hallgatólagos szövetségre lép az antiszemitákkal. Orbán - Diehl megfogalmazása szerint - "olyannyira mérgező lett a magyarok Lebensraumjáról szóló szavaival, hogy visszautasították fehér házi látogatását".
Orbán és Bush jó munkakapcsolata
A magyar nagykövet a válaszlevélben megjegyezte, hogy az amerikai külügyminisztérium elhatárolta magát Diehl cikkétől, és hogy Orbán Viktor miniszterelnöknek jó munkakapcsolata van George Bush elnökkel.
Nincs hallgatólagos együttműködés az antiszemitákkal
A Fidesz és az antiszemiták közti hallgatólagos szövetségről szóló állítást Jeszenszky teljesen hamisnak tartja. A nagykövet feltételezése szerint a Post szerzője a Csurka István vezette MIÉP-re utalhatott. "A miniszterelnök kijelentette, hogy a két párt alapvető politikai céljai összeegyeztethetetlenek egymással. Pokorni Zoltán Fidesz-elnök elmondta, hogy pártja nem fog kormányt alakítani a bal- vagy a jobboldali radikálisokkal" - írta Jeszenszky Géza az olvasói levélben.
Jeszenszky felháborodott
A nagykövet felháborítónak és félrevezetőnek minősítette, hogy Jackson Diehl a Lebensraum szót használta a miniszterelnök politikájának leírására. "Az Orbán-kormány együttműködő viszonyt épít Magyarország összes szomszédjával, és támogatja a Magyarországon kívüli magyarok azon erőfeszítéseit, amelyek azonosságuk megőrzését célozzák.
Nemrégiben olyan törvényt fogadott el a magyar parlament 92 százalékos többséggel, amely főként kulturális előnyöket nyújt ezeknek a magyaroknak. A törvény célja, hogy erősítse a stabilitást Közép-Európában, azáltal, hogy segíti az embereket a kivándorlás vagy az illegális magyarországi munkavállalás elkerülésében" - írta Jeszenszky Géza.
Cáfolt antiszemtizmus
Az antiszemitizmus vádját illetően a nagykövet kitért arra, hogy "Magyarországon él Európa harmadik legnagyobb létszámú zsidó népessége. Alig hallani a zsidó közösség tagjai elleni erőszakról. Továbbá, a zsidó közösség hathatósan képviselve van a kabinetben és a magyar politikai élet minden szintjén. Magyarországon minden zsidó gyerek jogosult az ingyenes oktatásra az óvodától az egyetemig, zsidó intézmények által vezetett iskolákban - most először történelmünk során. Az Orbán-kormány évi emléknapot is beiktatott a holokauszt félmillió magyar áldozatának tiszteletére."