Berlusconi interjú közben kiviharzott a stúdióból
További Külföld cikkek
- Malájziában visszatérhet a nyilvános botozás
- A patriarchális elnyomás után jöhet a barátság forradalma és a női egyenjogúság Észak-Szíriában
- Több mint tizennyolcezer terrorakciót hajtottak végre Izrael ellen 2024-ben
- A burgenlandi bíróság szerint sincs rendben az ágfalvi határzár, az alkotmánybírósághoz kerül az ügy
- A Legfelsőbb Bírósághoz fordult a TikTok, még mindig harcolnak a betiltás ellen
„Viszontlátásra, köszönöm. És még azt mondják, hogy én ellenőrzöm a RAI-t” – ezekkel a szavakkal távozott hétfőn egy interjú kellős közepén a RAI 3 közsszolgálati tévécsatorna stúdiójából Silvio Berlusconi olasz kormányfő, miután összecsapta papírjait, kezet fogott a riporternővel és azt ajánlotta neki, hogy szégyellje magát. A csatorna az olasz választási kampány kellős közepén sugározta az incidenst (az olasz választást a magyarországival egy időben, április 9-én tartják).
Háborús gépezet
Berlusconi persze sejthette, mi vár rá. Lucia Annunziata, az In mezz’ ora (Fél óra alatt) közismerten baloldali érzelmű műsorvezetőnője még 2004-ben a RAI elnökeként azzal vádolta Berlusconi jobboldai kormányát, hogy az állami televíziót elfoglalják a politikus hívei. Az újságírónő akkor le is mondott az elnökségről, és saját műsorában kemény kérdéseivel a Berlusconi-kormány külügyminiszterét Gianfranco Finit is sarokba szorította.
Berlusconinál is már a műsor elejétől érezni lehetett, ahogy a beszélgetés megtelik feszültséggel. Az olasz kormányfő választási programját akarta sulykolni, Lucia Annunziata viszont az elmúlt időszak botrányairól, a politikus médiabirodalmáról és a nemrégiben Berlusconinak kampányoló George Bushról szerette volna kérdezni a politikust.
A tévériporter egy idő után ki is kifakadt: „Ez az én műsorom, és önnek válaszolnia kell a kérdéseimre”. A kormányfő ezt megelőzően felrótta a riporternek, hogy fogalma sincs a gazdaságról, a RAI-t pedig „a miniszterelnök ellen dolgozó háborús gépezetnek” nevezte szemben a saját kereskedelmi csatornájával, amely piaci okokból kiegyensúlyozott, különben elveszítené nézőit.
Szabályozott tévévita
Amikor a riporter egy „miniszterelnök úr” megszólítással próbálta megakasztani a szóáradatot, a politikus erőszakosnak nevezte beszélgetőpartnerét. A riporter ezután ismét azt mondta: „Megengedné, hogy kérdezzek, ez egy interjú”. Berlusconi válasza: „Maga visszaél a jólneveltségemmel. Ha nem hagyja, hogy elmondjam, amit akarok, akkor elmegyek innen. Ez örökre nyomot fog hagyni a karrierjén.”
Berlusconira kedd este újabb megpróbáltatás várt a kamerák előtt. Kihívójával a baloldali Romano Prodival kellett vitáznia.
Prodi és kampánystábja ragaszkodott hozzá, hogy a tévévita szabályait pontosan rögzítsék. Ez nincs Berlusconi ínyére, aki azt mondta: „Senki sem válaszolhat a másiknak, ha valaki mégis el akar ettől térni, fel kell emelnie a kezét, mintha az iskolában kikérezkedne a vécére.”
Prodi lazább volt
A kilencven perces vita botrányok és különösebb izgalmak nélkül zajlott le. Berlusconi inkább merev volt, és mikor nem rajta volt a sor, az előtte lévő papírra rajzolgatott. Prodi az idő előrehaladtával egyre nyugodtabbnak tűnt, és úgy ostorozta a jobbközép kormánykoalíciót.
Berlusconit többször figyelmeztetni kellett, mert túllépte a megszólalásokra kiszabott időt. A kormányfő végül ismét bírálta a vita rögzített szabályait, később pedig magát hirdette ki győztesnek. Politikai elemzők azonban baloldali vetélytársát látták jobbnak. Prodi ugyanis jobban át tudta adni a legfontosabb üzeneteket, egyszerűen és világosan beszélt, s a kormányoldalnak címzett vicces csipkelődéseket is elengedett.