New York fegyverben várja a republikánus kongresszust
További Külföld cikkek
- Évekig titkolt dokumentumok kerültek napvilágra Vlagyimir Putyin gaztetteiről
- Nyilvánosak a titkos dokumentumok: ezért kellett 50 éve kettévágni Ciprust
- Magyar cserkészek hirdethetik a magyarságot a legváratlanabb helyeken
- Meghalt Ceausescu rettegett propagandafőnöke, akit „Istennek” becéztek
- Egy zenekar énekese rákosnak hazudta magát, majd zsebre tette az adományokat
Irakról inkább hallgatnak majd
A szónokok az elnököt állhatatos és következetes vezetőként mutatják be, és kevés szó esik majd az iraki háborúról, amelyben az elesett amerikai katonák száma az ezerhez közelít, vagy az amerikai gazdaság állapotáról, mivel a legfrissebb adatok szerint nőtt a szegénységi küszöb alatt élő, illetve az egészségbiztosítással nem rendelkező amerikaiak száma.
Tekintse meg képeinket! |
A hét végén folyamatosan érkeztek New Yorkba a küldettek és a meghívott vendégek, számukat a hozzátartozókkal, a tanácsadókkal és más kísérőkkel együtt mintegy 50 ezer főre becsülik. Mérsékelt konzervatívnak álcázva A kongresszust Manhattan szívében rendezik meg, a sportrendezvényeknek és koncerteknek otthont adó Madison Square Garden kör alakú csarnokában, amely néhány kilométerre van a "ground zerótól", a Világkereskedelmi Központ 2001. szeptember 11-én porig lerombolt ikertornyának a helyétől, és csak egy rövid sétára az Empire State Buildingtől, amely a közel 3000 életet kioltó terrortámadások óta ismét a Hudson parti nagyváros legmagasabb épülete. A konvención sok utalás lesz az évfordulójához közeledő szeptember 11-re.
A szervezők szerint a konvenció egy mérsékelt párt képét fogja mutatni, a küldöttek ugyanakkor sokkal konzervatívabb nézeteket képviselnek, mint a párt szavazóinak derékhada. A The New York Times/CBS felmérése szerint a küldöttek 96 százaléka szerint helyes dolog volt Irakba küldeni az amerikai katonákat, míg a republikánus szavazótábornak csak a 78 százaléka, az összes szavazópolgároknak pedig csak 46 százaléka gondolkodik így.
A republikánusok a konzervatív The Washington Times szerint New Yorkban barátságtalan vizeken vitorláznak: a párt még soha nem tartott jelöltállító konvenciót New York-ban, amely az 1960-as évek óta a Demokrata Párt fellegvárának számít. A 2000. évi elnökválasztáson Al Gore elnökjelölt ötször annyi szavazatot kapott Manhattanben, mint Bush elnök.
Megvédik a gyűlést
A rendőrség minden elővigyázatossági intézkedést meghozott parancsnoka, Raymond Kelly szerint. A Madison Square Garden környékéről még a postaládákat és szemetes kukákat is eltávolították.
A koncertcsarnok alatti forgalmas vasútállomásra, a Penn Stationre tartó vonatokat 300, erre a célra mozgósított kutyával szimatoltatják végig robbanóanyag után kutatva mind az induláskor, mind pedig röviddel azelőtt, hogy a városba érkeznének. Rendőrök ezrei őrzik a hidakat, alagutakat, a nevezetes magas épületeket és a metrót, míg Manhattan körül a Hudson és az East River vizén kisebb naszádok járőröznek.
Michael Bloomberg New York-i polgármester ígérete szerint nem fognak spórolni a biztonsági intézkedéseken és semmit sem bíznak a véletlenre, hanem szüntelen éberséggel védik és őrzik a várost. A konvenció biztosításának a költségeit 76 millió dollárra becsülik, ebből 56 milliót a szövetségi kormány áll, a többit pedig a város.
A belbiztonsági minisztérium a Republikánus Párt New York-i konvencióját, akárcsak a Demokrata Párt július végi bostoni jelöltállító gyűlését "különleges országos eseménynek nyilvánította".
Negyedmillió tüntető
Kelly rendőrfőnök mintegy 250 ezer tüntetővel számol, a tömegbe különféle értesülések szerint 1000-1500 bajkeverő vegyülhet el.
A New York-i rendőrség tüntetőket alakító rendőriskolások közreműködésével gyakorolta a tömegoszlatást, a zavarkeltők kiemelését, és szükség esetén a dobhártyán szúró fájdalmat okozó akusztikai eszközöket is bevet a rendzavarók ellen.
A legnagyobb csoport, az Együtt a Békéért és az Igazságért negyedmillió tüntető számára kért engedélyt a hatóságoktól, amelyek mindenesetre nem járultak hozzá ahhoz, hogy a nagygyűlést a Central Parkban tartsák.
Klikk a képre! |
New York-ban már szombaton megkezdődtek a tüntetések: több ezren tüntettek az abortusz joga mellett. Vasárnap délutánra nagyszabású tüntetést hirdettek meg, amelyre a szervezők negyedmillió embert várnak.