További Külföld cikkek
- Szijjártó Péter: Újranyitjuk Magyarország damaszkuszi nagykövetségét
- Zelenszkij: Lukasenka bocsánatot kért, Trumppal megszülethet a megállapodás
- Új vírusjárvány jöhet Kínából, még vakcina sincs ellene
- Reuters: bármelyik pillanatban lemondhat a kanadai miniszterelnök
- Meghalt The Vivienne, a világhírű drag queen
Újabb 'komoly fenyegetés'
A két ország álláspontja szerint a határozatok megsértésével Irak okot ad a katonai támadás megindítására, a határozattervezet szövege ezért nem is utal konkrétan a katonai akcióra, ismét csak - az 1441-es határozathoz hasonlóan - "komoly következményekkel" fenyeget. Az AP-nek nevük elhallgatása mellett nyilatkozó ENSZ-diplomaták elmondása szerint a tervezetben nem szerepel a "minden lehetséges eszközzel" fordulat.
A javaslatot beterjesztő két ország határidőt szabna annak elfogadásához - Tony Blair az AP-nek nyilatkozva március közepét jelölte meg.
Kezükben a felhatalmazás
Az amerikaiak és a britek céljai egyértelműek, véleményük szerint a háború megindításához már a jelenleg érvényben lévő előző határozat is elégséges felhatalmazást ad. Így a mostani határozati javaslat esetleges - előrelátható - kudarca sem lehetetleníti el a katonai akciót.
Kudarcra ítélt javaslat
Jelen pillanatban ugyanis kétségesnek látszik, hogy a BT hétfői ülésén Jeremy Greenstock brit ENSZ-nagykövet által beterjesztendő javaslat többséget kapna a Tanácsban. A tizenöt tagú testületben ugyanis tizenegyen, köztük a vétójoggal rendelkező Franciaország, Oroszország és Kína is az ellenőrzések folytatása és kibővítése mellett érvel.
"Nincs ok az ellenőrzések befejezésére, nem kell másfajta, háborúhoz vezető gondolkodásra váltani" - nyilatkozta az AP-nek Jacques Chirac francia elnök és Gerhard Schröder német kancellár hétfői berlini találkozója után Catherine Colona, Chirac szóvivője. Mint mondta, az újabb határozat "sem hasznosnak, sem szükségszerűnek nem nevezhető".
Nincs szükség a vétóra
Bár a franciák korábban nem tartották kizártnak, hogy akár meg is vétóznak egy újabb, a háborús felhatalmazást is tartalmazó ENSZ-határozatot, Dominique Villepin külügyminiszter szerint erre most nem lesz szükség, mivel a javaslat nem fogja megkapni a szükséges kilenc támogató szavazatot.
A rakéták már okot adhatnak
Bár az amerikai-brit javaslat elfogadásának határidejét Blair március közepében határozta meg, az események könnyen megelőzhetik ennek bekövetkeztét. Hans Blix pénteken március elsejét jelölte meg határidőként az ENSZ határozatait sértő al-Szamud rakéták leszerelésére. Amennyiben Irak elutasítja ezt, a már jelenleg is érvényben lévő 1441-es határozat alapján elégséges okot szolgáltat a katonai akció megkezdéséhez.