További Külföld cikkek
- Szijjártó Péter: Az Európai Uniónak szüksége van a Nyugat-Balkánra
- Felháborodást keltett Emmanuel Macron döntése, megbukhat a francia kormány
- Ausztriában és Olaszországban ismét havazik
- Hamarosan forgalomba kerül a Szabadka-Újvidék gyorsvasút
- Felhőszakadás és heves áradások sújtották Bosznia nagy részét, legalább 14 ember meghalt
A jelenlegi hatalom és jelöltjei
Mugur Isarescut kedveli a nép |
Ha nem indulna az elnökválasztásokon, a pártok többsége (Iliescu RTDP-je, a liberálisok, stb.) szívesen látná Isarescut a miniszterelnöki tisztségben, hiszen 1999 decembere óta sikerült bebizonyítani: ért annyira a miniszterelnökséghez, mint Románia nemzeti bankjához. Isarescu 1990 óta folyamatosan kormányzója az RNB-nek, ilyen sikerrel kevés román vezető dicsekedhet.
A liberálisok Theodor Stolojan volt pénzügyminisztert és miniszterelnököt találják a megfelelő embernek az államfői tisztségre. Stolojan szürke figura, pártfüggetlenségével azonban kivívta a nép szimpátiáját. Az Iliescu-rezsim alatti kormányfő a bányászhadjáratok főbűnősének kikiáltott Petre Romant váltotta le. Sokan emiatt Iliescu hívőjeként tartják számon: a hitetlenkedőket még az sem győzte meg, hogy Stolojan nemrég belépett a liberális pártba.
Az RMDSZ szeptember 9-én dönt
Az RMDSZ egyelőre nem döntötte el, hogy milyen választási stratégiával kíván élni: támogat egy, a román pártok által indított jelöltet, vagy önálló jelöltet indít. A román választók közül a határozatlanok általában nem támogatnak egy olyan jelöltet, mely a magyarok szimpátiáját élvezi, így a jelölt, bár biztos hét százalékot tudhat a magáénak, 10-15 százaléknyi szavazattól eshet el. A magyar szavazatok azonban egy egységes, jobboldali jelölt esetében sorsdöntőek lehetnek. Két jobboldali jelölt, Isarescu és Stolojan indulása miatt az RMDSZ szempontjából több szavazatot vonzó stratégia, hogy önálló jelöltet indítanak, majd a második körben politikai alku tárgyává teszik, hogy kit támogatnak. 1992-ben az RMDSZ Emil Constantinescut támogatta, akkor nem sikerült őt elnöknek megválasztani. Négy évvel később azonban, mikor Frunda György indult az RMDSZ-színekben, a második körben az RMDSZ támogatását is élvező Constantinescut sikerült az elnöki palotába juttatni. Stratégiáról a szeptember 9-én gyűlésező szövetségi képviselők tanácsa dönt majd.
Iliescu túlteljesít, Roman fürdőbugyiban kampányol
Petre Roman fürdőbugyiban. A női választókat próbálja megnyerni? |
Petre Roman, a Demokrata Párt elnöke külügyminiszteri tisztségét felhasználva már most elkezdte választási kampányát. A politikus úgy nyilatkozik, hogy komoly erőfeszítést tesz annak érdekében, hogy még ebben az évben az Európai Unió tagországai feloldják a vízumkényszert Romániával szemben. "Ha idén nem, akkor 2001-ben biztosan, hiszen a kormány jól elvégezte feladatait" - nyilatkozta a politikus Kolozsváron. A jóképű, és láthatóan jó egészségnek örvendő politikus populista módszerektől sem riad vissza: fürdőbugyira vetkőzött augusztusban, mikor egy Guinness-rekordot felállítani kívánó, a Dunában úszó szerb férfihez csatlakozott.
Funar szenátor lesz?
Gheorghe Funar, aki országos szinten nem annyira sikeres, mint Kolozsváron, idén nem államfőjelölt, hanem szenátorjelölt lesz a Nagy-Románia Párt színeiben. A jelölés híréről szabadságán lévő Funar egyelőre nem nyilatkozott, de vélhetően elfogadja azt, hiszen a mentelmi jogot nyújtó biztos tisztség elkelne a számos peres üggyel bajlódó polgármesternek. Egy másik bejelentett, de esélytelen jelölt Teodor Melescanu, aki a helyhatósági választásokon jól teljesítő Szövetség Romániáért Párt elnöke és jelöltje.
De mikor lesz a választás?
A választásokat biztosan megtartják, de a dátumát még nem jelölték ki. Vlad Rosca közigazgatási tárcavezető november 19-ét nevezte meg a parlamenti választások lehetséges időpontjaként, miután több párt a sajtón keresztül kérte fel a kormányt a döntse el a kérdést. November 26-a is egy lehetséges dátum, a pártok erről a közeljövőben egyeztetetnek.
|