Beperelték Rumsfeldet az abu-grébi foglyok
Polgári peres eljárást kezdeményezett öt volt abu-grébi és négy bagrami fogoly, illetve jogi képviselőik, az ACLU és a Human Rights First polgári jogi csoportok, jelentette az NBC.
Az Ali vs Rumsfeld perben a felperes képviselői azzal vádolják az alpereseket - Donald Rumsfeld védelmi minisztert; Ricardo Sanchez tábornokot, az amerikai erők egykori parancsnokát; Janis Karpinski dandártábornokot, az abu-grébi börtön parancsnokát és Thomas Pappas ezredest -, hogy felhatalmazásukkal sértették meg az amerikai alkotmány és a genfi konvenció előírásait az amerikai katonák.
Vádjaik szerint a kilenc fogoly, akiket amúgy végül vádemelés nélkül engedtek szabadon, fogva tartásuk idején durva kínzásokat élt át. A perirat veréseket, késsel vagdosást, szexuális megalázást, alvásmegvonást, imitált kivégzéseket, halálos fenyegetéseket és megkötözéseket sorol fel.
A felperes képviselői szerint a kínzások sértik az amerikai alkotmány embertelen bánásmódot tiltó passzusait és a genfi konvenciót. Rumsfeld és védői érvelése szerint azonban külföldön elfogott, külföldi börtönökben tartott nem amerikai államplgárokra aligha vonatkozik az amerikai alkotmány. A Pentagon jogászai pedig az afganisztáni háború 2001 októberi kezdete óta vitatják, hogy ellenségeikre vonatkozna a hagyományos háborúk résztvevőire kidolgozott genfi konvenció.
A Rumsfeldékkel szemben felhozott vádak az NBC értékelése szerint kimerítik a háborús bűnök kategóriáját. A per azonban polgári eljárás, háborús bűnök ügyében büntetőjogi eljárást csak az amerikai állam kezdeményezhetne.