További Külföld cikkek
- Legkevesebb két halálos áldozata van a Los Angeles közelében pusztító erdőtüzeknek
- Lövöldözés történt az elnöki palotánál Csádban, ahova hamarosan magyar katonák is mehetnek
- Gyanús jármű miatt lezárták London több belvárosi utcáját, mindenkit evakuáltak
- Újra egymásnak feszült Donald Trump és Justin Trudeau
- Változnak a beutazási szabályok, az Európán kívüli utasok már csak engedéllyel léphetnek be Nagy-Britanniába
Hova lett a rakétaüzemanyag?
Az amerikai kormány értesülései szerint Irak tömegpusztító fegyvereket rejteget tavakban, parasztoknál falvakban, de mecsetekben és kórházakban is, és azokat egyik helyről a másikra szállítja. A bűnlajstrom felsorolja a tömegpusztító fegyverekről készített 12 ezer oldalas bagdadi nyilatkozat korábban is szóvá tett hiányosságait. Ezek szerint nem esik szó benne arról az üzemanyagról, amely kizárólag rakétákba való, elhallgatja azt is, hogy Irak olyan rakétákkal végzett kísérletet, melynek hatótávolsága meghaladja az engedélyezett 150 kilométert, s nem tudni meg belőle, mi történt több száz kilogramm lépfene-készlettel.
Nem kell bizonyítékokat találniuk
Bagdad dúsított uránt próbált külföldről beszerezni, erről ugyancsak nincs említés a feltáró nyilatkozatban. Washington ismét Hans Blix értésére adta, hogy a fegyverzetellenőröknek nem az a dolga, hogy cáfolhatatlan bizonyítékot találjanak Irak bűnösségére, hanem azt kell ellenőrizniük, hogy Bagdad együttműködik-e a Biztonsági Tanáccsal leszerelési kötelezettségének teljesítésében.
Öt iraki jut egy ellenőrre
Az ENSZ fegyverzetellenőreinek vezetője csütörtökön New Yorkban találkozott tanácsadó testületével, amelynek tagjai tudósok és több ország kormányának tisztviselői. "Az ellenőröknek nem az a feladata, hogy tűt keressenek a szénakazalban" - jelentette ki a találkozón John Wolf amerikai külügyi államtitkár-helyettes. Blix és Mohammed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatója hétfőn értékeli az ENSZ Biztonsági Tanácsa előtt az ellenőrök eddigi tevékenységét és Bagdad együttműködési készségét.
Blix jelentésében egyebek között kitér majd arra, hogy Bagdad feltételekhez köti az U-2 felderítőgépek használatát az ellenőrzésben és még nem járult hozzá ahhoz, hogy az iraki tudósokat a hatalom képviselőinek jelenléte nélkül is kikérdezhessék. Blix elmondta, hogy a tudósok kikérdezésénél egy fegyverzetellenőrre olykor öt hivatalos iraki személy is jutott.