A frászt hozza Amerikára Kína hallgatása
További Külföld cikkek
- Egy zenekar énekese rákosnak hazudta magát, majd zsebre tette az adományokat
- Izrael újra lecsapott Bejrút belvárosában, videón a pusztítás
- Angela Merkel szerint ezért jelent Elon Musk nagy veszélyt a Trump-kormányban
- Moszkva üzent, az ukránok egész 2025-ös hadjáratát meghiúsították
- Minden, amit Vlagyimir Putyin új „csodafegyveréről” eddig tudni lehet
Már tíz nap telt el azóta, hogy az amerikai titkosszolgálatok jelentése szerint a kínai hadsereg sikeres tesztet hajtott végre egy műhold elleni rakétával, de Bush diplomatáinak még mindig nem sikerült semmilyen választ kicsikarni a kínaiaktól a teszttel kapcsolatos kérdéseikre, írja a New York Times. A lap értesülései szerint Washingtonban egyelőre azt sem tudják, mi az aggasztóbb. Az, hogy Kína képes a földközeli pályán keringő műholdak lelövésére, vagy az ország vezetőinek a hallgatása.
Űrháború, űrszemét
Űrháborús eszközökkel eddig csak az Egyesült Államok és a Szovjetunió kísérleteztek, de már vagy húsz éve felfüggesztették a programjaikat – és a Szovjetúnió időközben meg is szűnt. Az amerikai hírszerzés kínai részről nem cáfolt, de meg sem erősített értesülései szerint a kínai néphadsereg 2. tüzérségi hadosztálya, ami az ország rakétavédelméért felel, egy kinetikusenergia-rakétával sikeresen darabokra lőtt egy, a Föld felett 800 kilomteres magasságban keringő, használaton kívüli meteorológiai műholdat.
Ez egyrészt aggasztó, mert Kína így képessé vált az amerikai kémműholdak lelövésére. Másrészt, a most szétlőtt műhold törmeléke kereskedelmi és katonai műholdakat is károsíthat.
Az amerikaiak egy hete próbálnak reakciót kicsikarni a kínaiakból. A sikeres kísérlet hírét kiszivárogtatták a titkosszolgálatok, azóta Ausztrália, Kanada, Nagy-Britannia, Japán és az ENSZ is felszólalt az ügyben, magyarázatot követelve a kínaiaktól. Akik azonban hallgatagok maradtak, de a Timesnak nyilatkozó amerikai illetékesek szerint most nem titkolóznak, hanem valóban meglepettnek tünnek.
Nem hitték volna
Ez, mármint hogy a hadsereg látszólag a felső vezetés tudta nélkül kísérletezhetett, a frászt hozta az amerikaiakra. A Timesnak nyilatkozó amerikai és kínai források szerint az valószínűtlen, hogy Hu Csintao elnöknek nem volt tudomása a kísérletről, de minden jel arra utal, hogy rajta kívül senkinek. Az egyik amerikai elemző szerint a kínaiak valószínűleg nem számítottak rá, hogy a kísérlet sikeres lesz, így egyáltalán nem készültek fel arra, hogy hogyan kommunikálják a történteket.
Mindenesetre a sikeres rakétateszt miatt az amerikai katonai tervezők azonnal lázas munkába kezdtek. Mivel a kínai hadsereg képessé vált a kémműholdak lelövésére, nagy lépést tett annak kivédéséhez, hogy az Egyesült Államok hadserege beavatkozhasson Tajvan védelmében, ha Kína erőszakkal próbálná meghódítani a szakadár szigetországot.
A Timesnak nyilatkozó források szerint az egyik lehetőség, hogy az amerikaiak tartalékműholdakat gyártanak le, így azonnal pótolhatnák a kilőtt szateliteket. A másik, hogy a műholdakat manőverezhetőbbekké teszik, amik így kikanyarodhatnának a rakéták útjából. És persze azt a lehetőséget sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a kínai siker vakszerencse volt. Az legalábbis, hogy semmit sem mondanak róla, azt jelzi, hogy maguk sem számoltak a műhold lelövésével.