További Külföld cikkek
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
Kiéleződött a hatalmi harc a világ utolsó igazi sztálinista diktatúrájában. Észak-Koreából ritkán szivárognak ki hírek, és azok hitele is kétséges, most azonban olyan mennyiségben érkeznek jelentések a vezetésen belüli harcról, hogy akár még történhetett is valami, írja a Guardian.
legidősebb fia ellen
Hova tűnt Csang Szung Tek?
A hatalmi harcokról érkező jelentések hitelét mindig gyengíti, hogy álltalában a rezsim megbuktatásában érdekeltektől származnak a hírek. A Kim Dzsong Il egyik lehetséges utódjának tartott Csang Szung Tek házi őrizetbe vételéről szólókat például a dél-koreai média közölte. Igaz, az értesüléseket utóbb a dél-koreai tiktosszolgálatok is megerősítették.
Csang a sztálinista rezsim pártjának második embere, a szervezeti és ideológiai bizottság vezetője. Ennek ellenére az elmúlt egy évben nem ült megszokott helyén, a Kedves Vezér mellett a díszszemléken. Bár Csang Kim sógora, a megfigyelők szerint túl sokan vélték őt Kim utódjának az elmúlt években ahhoz, hogy a diktátor megharagudhasson rá. Főleg, hogy a legtöbb lelkesedő az Észak-Koreából politikai okokból elmenekülők közül került ki.
Egy kultusz vége
A hatalmi harcokról szóló ellenőrizhetetlen hírek mellett más is a vezér meggyengülésére utalt. Novemberben nagy diplomáciai találgatás kezdődött arról, hogy mit jelenthet Kim Dzsong Il köztéri portréinak eltűnése. A személyi kultusz szimbólumának számító óriásposzterek eltűnését külföldi diplomaták is megerősítették, a sztálinista vezetés azonban pletykának minősítette azokat.
A külföldi elemzők egyelőre megosztottak abban, hogy a képek eltűnése Kim gyengülését vagy a személyi kultusz kritikáját jelentik. A Guardian elemzője szerint az is lehet, hogy csak felújításra vitték be a gigantposztereket.
Kritizálni tilos
Az ugyanis lehet, hogy a személyi kultusz gyengül, a szigor azonban nő. Az Észak-Koreában állomásozó diplomaták és - a rezsim megbuktatásában feltétlenül érdekelt - keresztény segélyszervezetek szerint ugyanis szigorú biztonsági intézkedéseket vezettek be az utóbbi időben a fővárosban, Phenjanban. Az igazoltatások mindennapossá váltak, és szigorították a büntetőtörvénykönyv a kormány kritizálását és a véleménynyilvánítást korlátozó passzusait is.
Nem kizárt, hogy az intézkedések a fennmaradásáért küzdő sztálinista rezsim utolsó próbálkozásai. De az is lehet, hogy szimplán az utódlás előkészületei zajlanak, véli a Guardian elemzője. Miután sógora a kelleténél nagyobb népszerűségnek örvend a másként gondolkozók között, Kim láthatóan inkább fiára örökítené hatalmát. Ahogy ő is apjától vette át azt.
Családban marad
Kitartanak
Az azonban biztos, hogy a váltás most nem lesz annyira zökkenőmentes, mint legutóbb. Az Észak-Koreával általában a legmesszemenőbbig megértő kínaiak meglepő nyíltsággal ismerik el, hogy egyre nőnek a rezsimmel szembeni ellenérzések. A legújabb emigránshullámban párttisztviselők sokasága is elhagyta az országot. Ráadásul a japán külügyminisztérium is "nyugtalanságra" számít Észak-Koreában.
Nem lőtték főbe
A Kedves Vezér
Most azonban nem tett semmilyen látványos gesztust a pletykák eloszlatására. Az, hogy a párt szócsövének számító állami hírügynökség nyugati propagandának minősítette a híreszteléseket, legalábbis elég erőtlen ellenérv. A nemzetközi ellemzők ennek ellenére úgy vélik, hogy ugyan a hírek alapján biztos, hogy nincs minden a legnagyobb rendben, a sztálinista rezsim egy ideig még fennmarad.