További Külföld cikkek
- Bemutatták az új francia kormány tagjait
- Lövésenként 50 forintért szedi le az ellenséges drónokat a britek új fegyvere
- Kína egyáltalán nem ijedt meg Donald Trumptól
- Már több mint ezer észak-koreai katona halt meg az ukrán háborúban
- Török sajtóhírek szerint beadta a válókeresetet a bukott szír diktátor felesége
Agresszív ellenőrök
Az iraki vezető szerint a fegyverzetellenőrök, ahelyett, hogy tömegpusztító fegyverek után kutatnának csak az iraki tudósok neveit és a katonai létesítmények adatait gyűjtik össze. Mindezt persze az Egyesült Államok nyomására teszik, hiszen az amerikaiak még az ENSZ "rossz határozatánál" is agresszívabb fellépésre szólítják az ellenőröket - jelentette az AP a diktátor tévébeszédét idézve.
Mindenkinek igaza van saját otthonában
"Ez a hazánk, és aki otthon van, annak igaza van, az ellensége pedig hazudik. Ha az ellenség agresszorként támad, a győzelem az igazaké lesz, akik saját országukat védik" - hangoztatta a diktátor tévébeszédében. Husszein nem ért egyet azokkal az elemzésekkel, miszerint az amerikaiak könnyű győzelmet arathatnak országa ellen. "Az ellenség csúfos vereséget szenved majd" - mondta, hiszen hadserege betartja a nemzet védelmére tett esküjét. Az ellenség a diktátor szerint akkor rontotta el győzelmi esélyeit, amikor "szakított az őszinteség eszközeivel". Az elnök szerint az irakiak Allah segítségét is élvezik, és míg "az ellenség nyilai célt tévesztenek, az iraki nyilak célba találnak".
Folytatnák az együttműködést
Beszédében a diktátor nem tért ki arra, hogy vádjai nyomán Irak felmondaná az együttműködést a fegyverzetellenőrökkel, kiprovokálva ezzel az amerikai katonai csapást. Az ellenőrök működésével kapcsolatban több iraki tisztviselő is kétségeit hangoztatta, azonban véleményük szerint országuk folytatja az együttműködést, hogy "elkerüljék a háborút és bizonyítsák, hogy nincsenek tömegpusztító fegyvereik" - írja az AP.
Az ENSZ ellenőrei 1998-ban azután távoztak az országból, hogy munkájuk a kémvádak miatt ellehetetlenült. Most azonban az ENSZ 1441. számú határozata alapján, ha Irak akadályozza az ellenőrök munkáját, az Egyesült Államok akár további egyeztetések nélkül is támadást indíthat a diktátor megdöntésére.
Nem kémkednek
"Egyszerűen elutasítjuk a vádakat, hogy bármely kormány számára kémkedést végeznénk" - reagált az iraki diktátor tévébeszédére Melissa Fleming, a NAÜ szóvivője. "Bármilyen titkos információ, amihez az ellenőrök jutnak, azt az ENSZ-hez továbbítják" - nyilatkozta a szóvivő az AP-nek.