További Külföld cikkek
- Már Hollywoodot ostromolják a lángok, Anthony Hopkins villája is leégett
- Három újabb vádemelés történt korrupció miatt Belgiumban
- Videón, ahogy szétveri Netanjahu fejét egy politikai aktivista egy viaszmúzeumban
- Világhír lett a Rogán Antal elleni szankciókból
- Egy ukrán katonatiszt megkongatta a vészharangot, Ukrajna még idén eltűnhet a világtérképről
Jól szervezett akciók
Az elmúlt hetek eseményeiből - a két Moszkvából induló repülő csaknem egyidejű felrobbantása, a moszkvai metrónál hétfőn elkövetetett öngyilkos merénylet és a keddi iskolai túszdráma - jól látható, hogy a csecsen szakadárok alaposan megtervezett, jól szervezett akciók végrehajtására is képesek. A géprobbantásokkal bizonyították, hogy nem csak úgynevezett puha célpontok, azaz gyengén védett intézmények ellen képesek akciókra.
Póti szerint említésre méltó a túszdráma helyszínének megválasztása is. Beszlan Észak-Oszétia fővárosa közelében fekszik, Oroszország pedig aktívan támogatja a szomszédos Grúziához tartozó dél-oszétiai szakadárokat.
Zsákutca
A szervezettség mellett az is aggasztó lehet, hogy a beszlani iskolához hasonló puha célpontok továbbra is könnyen támadhatóak maradnak. Az ilyen támadások Póti szerint kivédhetetlenek, "megoldást csak a konfliktus hosszú távú rendezése jelenthet". Erre azonban, "ismerve a szembenálló felek ellentétes logikáját", a szakértő szerint egy évtizeden belül nincs reális esély.
Roham, háború nélkül
Póti szerint az eddigi hírek alapján a túszdráma erőszakos megoldása tűnik valószínűnek. Erre utalnak a két évvel ezelőtti moszkvai túszdráma tapasztalatai mellett azok a hírek is, miszerint az iskola környékét elaknásították. Putyin emellett többször is jelezte, hogy nem hajlandó engedményekre a terroristákkal - hivatalos szóhasználatban: a banditákkal - szemben.
Az erőszakos megoldás azonban csak eseti, a válságot várhatóan másként kezeli Putyin és kormánya. "Nem valószínű egy újabb csecsen háború, ez ellentmondana Putyin eddigi politikájának" - nyilatkozta Póti. Az orosz kormányzat az utóbbi időben a konfliktus "csecsenizációját" választotta, azaz a szakadárokkal való leszámolást a törvényesség látszatát fenntartó moszkvabarát csecsen vezetésre bízta. Egy újabb háború ellent mondana a régióból az utóbbi időben érkező sikerjelentéseknek is.
Póti szerint a túszdráma várható következménye inkább a belbiztonsági intézkedések szigorítása és a "csecsenizáció", a "kvázi politikai rendezési folyamat" folytatása lehet.