Alaposan megmondta a frankót a kitetovált, kapucnis demokrata szenátor

Minden, amit az amerikai elnökválasztásról tudni kell – az Index hírösszefoglalója

Index
2024.11.03. 22:00
új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • Kedves olvasóink!

    Az amerikai elnökválasztásról tudósító hírfolyamunk ma véget ért. A legfontosabb híreket itt olvashatja:

    Holnap tartsanak velünk ismét!

  • Kamala Harris körülbelül 10 percig beszélt Detroitban. Megjegyzéseiben Jeremiás prófétát idézte, aki szerinte „kemény igazságokat” mondott.

    Istennek terve van velünk. De nekünk kell cselekednünk azon tervek szerint, amelyeket ő tartogat számunkra

    − mondta. 

    Beszéde felénél hagyományosabb kampányüzenetet fogalmazott meg. Többek között felszólított arra, hogy fordítsunk hátat a „gyűlöletnek és a megosztottságnak”.

    „Milyen országban akarjuk, hogy gyermekeink és unokáink éljenek?” − tette fel a kérdést.

    Beszéde alatt a gyülekezet tagjai gyakran egyetértésüknek adtak hangot.

  • „Az Ön hangja az Ön szavazata, és az Ön szavazata az Ön hatalma” − írta Kamala Harris, az Egyesült Államok alelnöke az X-en (leánykori nevén Twitter). 

    Én levélben szavaztam

    − írta az elnökjelölt. 

    Posztjához készült videójában Harris azt mondta, hogy „tudjuk, hogy az eredmény szoros lesz, de győzni fogunk”. 

  • Donald Trump volt elnök az NBC Newsnak adott telefonos interjújában elmondta, hogy támogatná Robert F. Kennedy Jr. nemrégiben tett javaslatát, miszerint a fluoridot el kellene távolítani a vízrendszerekből.

    Az NBC News tudósítója, Dasha Burns által vasárnap a közösségi médiában közzétett interjújegyzetekben Trump ismét azt mondta, hogy Kennedy „nagy szerepet” kapna a kormányában, ha újra megválasztanák.

    Kennedy szombaton ígéretet tett arra, hogy első céljaként a fluorid ivóvízből való eltávolítására fog törekedni. Az Amerikai Járványügyi Központ (CDC) régóta azt állítja, hogy a fluorid biztonságos és hasznos, Kennedy azonban ezzel szemben azt mondta, hogy a fluorid számos egészségügyi problémával, többek között csonttörésekkel és idegrendszeri fejlődési rendellenességekkel hozható összefüggésbe.

    A kijelentésről kérdezve Trump azt mondta, hogy nem beszélt a kérdésről Kennedyvel, „de számomra rendben van. Ez lehetséges”.

    Kennedy azon javaslatáról, hogy bizonyos oltóanyagokat be kellene tiltani, Trump azt mondta, hogy megbeszéléseket folytat majd a kérdésről. „Döntést fogok hozni, de ő egy nagyon tehetséges fickó, és határozott nézetei vannak” − mondta Trump Kennedyről.

    Trump támadta azt a szombaton közzétett közvélemény-kutatást is, amely szerint Iowában lemaradásban van. Azt „hamis közvélemény-kutatásnak nevezte, amelyet egy Trump-gyűlölő készített” − írta Burns.

  • Az NBC News utolsó országos felmérése szerint fej fej mellett halad a verseny.

    A vasárnap publikált felmérés szerint

    Donald Trumpot és Kamala Harrist egyaránt a szavazók 49-49 százaléka támogatja.

    A választók közül mindössze a maradék 2 százalék mondta azt, hogy bizonytalan abban, hogy kire adja le a voksát. 

    34 százalékpontos a nemek közötti különbség

    A különböző szavazói csoportok között azonban továbbra is óriási különbségek vannak a jelöltek támogatottságában.

    A felmérés szerint Harrisnek a legnagyobb előnye Trumphoz képest a fekete szavazók (87 százalék kontra 9 százalék), a 30 év alatti fiatalabb szavazók (57 százalék kontra 41 százalék) és a főiskolai végzettségű fehér szavazók (55 százalék kontra 43 százalék) körében van.

    Trump eközben a vidéki szavazók (75 százalék kontra 23 százalék), a fehér szavazók (56 százalék kontra 42 százalék) és a főiskolai végzettséggel nem rendelkező fehér szavazók (64 százalék kontra 34 százalék) körében vezet.

    Harris eközben 8 százalékpontos előnnyel, 51 kontra 43 százalékkal vezet a független szavazók körében. A spanyol ajkú szavazók körében viszont csak 9 ponttal vezet, bár itt a minta mérete kicsi, és a hibahatár is jóval nagyobb a teljes populációhoz képest.

    Ami azonban továbbra is a választás egyik meghatározó jellemzője, az a Harris és Trump közötti hatalmas, nemek közötti különbség: a nők 16 százalékpontos különbséggel (57 százalék kontra 41 százalék) támogatják Harrist, a férfiak pedig 18 százalékponttal (58 százalék kontra 40 százalék) Trumpot.

    Ez a 34 pontos, nemek közötti nettó különbség nagyobb, mint az NBC News októberi felmérésének 30 pontos különbsége.

  • Donald Trump megismételte azt az állítását, hogy az elmúlt három évben „13 099 gyilkos” érkezett az Egyesült Államokba.

    Ez a szám az amerikai Bevándorlási és Vámhivatal (ICE) adataiból származik. A volt elnök azt mondta, hogy ennyi volt a szervezet adatbázisában 2024 júliusában emberölésért elítélt, de általuk őrizetbe nem vett állampolgárok száma − közölte a BBC

    A belbiztonsági minisztérium − amely az ICE-t felügyeli − azonban azt mondta, hogy az adatok „olyan személyeket tartalmaznak, akik az elmúlt 40 évben vagy annál is régebben léptek be az országba, és akiknek túlnyomó többségét jóval e kormányzat hivatalba lépése előtt vették őrizetbe”.

  • Nehéz mérni és elkülöníteni a többi faktortól a politikai reklámok hatását az elnökválasztási kampányban.

    Az utolsó hétvégén ez a verseny döntetlenre áll, miután Harris, Trump és szövetségeseik 1,6 milliárd dollárt költöttek televíziós és rádiós hirdetésekre. Harris és támogatói mintegy 245 millió dollárral többet költöttek, mint Trump és támogatói − írja a The New York Times

  • John Fetterman, Pennsylvania demokrata szenátora bírálta az államot elárasztó, több millió dollárba kerülő republikánus párti reklámokat. Ezek Kamala Harrist azért kritizálják, mert támogatja a transznemű embereket.  

    Nem tesz téged férfivá, ha a transz vagy meleg gyerekeket piszkálod. Ez csak egy s*ggfejjé tesz téged

    − mondta Fetterman a CNN vasárnapi, State of the Union című műsorában.

    A republikánusok úgy vélik, hogy a reklámok segítenek abban, hogy Harris túl liberálisnak tűnjön a választók szemében.

    Fetterman, a két méter magas, kopasz szenátor többek között arról híresült el, hogy a szenátusban az ajtóból szokott szavazni, az ülésterembe ugyanis csak öltönyben lehet belépni, ő pedig nem hajlandó átöltözni a védjegyévé vált kapucnis pulcsiból. 

    A kitetovált szenátor, aki nemrég sztrókon esett át, egyébként a Harvard Egyetemen szerzet mesterdiplomát közpolitikából.

  • Kamala Harris vasárnap Michigan államban tesz kampánykörutat. Ennek végén East Lansingban, a Michigan Állami Egyetemen tartanak majd gyűlést.

    Lansing szívügye a demokratáknak. A párt itt kényelmesen nyert a legutóbbi választásokon. Sok a diák, a kormányzati és szakszervezeti dolgozó, és egyre inkább fiatal és sokszínű a lakosság. Úgy tűnik tehát, hogy Harris célja ezzel a gyűléssel a „törzsközönség” egy részének feltüzelése és a részvételük biztosítása.

    Michiganben már nem mindenhol számíthat a párt a hagyományos „bázisára”. Az egykori demokrata területek, mint például az arab többségű Dearborn város és a túlnyomórészt munkásosztálybeli, erősen szakszervezeti alapon működő Macomb megye, különböző okok miatt eltávolodtak a demokratáktól. Ennek oka a közel-keleti háború, Trumpnak a szociálisan konzervatív értékekre való hivatkozása és a volt elnök gazdaság- és kereskedelempolitikája − közölte a BBC

  • Amikor Donald Trump 2020-ban kikapott Joe Bidentől, úgy tűnt, hogy ez a politikai karrierje végét jelenti.

    Első hivatali ciklusa káoszban végződött, miután sikertelenül próbálta megtámadni a választási eredményeket, és támogatói megostromolták a Capitoliumot. Ha kedden megnyeri a választást, ez lesz a második alkalom az Egyesült Államok történetében, hogy valaki visszatér a Fehér Házba, miután korábban nem választották újra.

    Leütik, és kétszer olyan koncentráltan áll fel. Nem hiszem, hogy bárkit is meg kellene lepnie annak, hogy visszatért

    − mondta Bryan Lanza, aki a volt elnök politikai tanácsadója volt Trump 2016-os kampánya óta.

    Jelenleg a volt elnök „politikailag golyóállónak tűnik” − fogalmazott a BBC

  • Donald Trump a Wisconsin állambeli Milwaukee-ban tartott beszéde alatt három percben orális szexet imitált a mikrofonnal − közölte a The Wrap.

    Ó, ember, ez túl alacsony

    − mondta a volt elnök. Ezután maga felé hajlította a mikrofont, fel-le mozgatta, kinyitotta a száját, előrehajolt, és a fejét fel-le biccentette. 

    A beszédnek erről az öt másodperces szakaszáról készült videó keringett az interneten. A cselekedetet sokan Kamala Harris elleni szexista és rasszista célzásként értelmezték.

    Azt azért hozzá kell tennünk, hogy Trumpon látszott, hogy nem tegnap óta szerepel a médiában. Abból, hogy rosszul szólt a mikrofonja, egy kifejezetten korrekt stand-up szkeccset kanyarított. 

  • A The New York Times és a Siena College által hét kulcsfontosságú államban közel 8000 biztos szavazó körében végzett és vasárnap közzétett felmérések megerősítették, hogy rendkívül szoros a verseny. Sem Kamala Harris alelnök, sem Donald Trump volt elnök nem vezetett egyértelműen egyik csatatérállamban sem.

    A felmérés szerint Harris jól teljesít a déli billegő államokban. Észak-Karolinában 48 százalékos a támogatottsága Trump 46 százalékával szemben, Georgiában pedig 48 százalék Trump 47 százalékával szemben. A felmérés szerint a fekete szavazók 87-90 százaléka támogatta Harrist ebben a két államban, ami megközelíti Biden négy évvel ezelőtti eredményeit.

    A délnyugati államokban Trump négy százalékpontos előnnyel vezetett Arizonában, míg Harris három százalékpontos előnnyel Nevadában − mindkét eredmény a hibahatáron belül van.

    A közvélemény-kutatásokat október 24-e és november 2-a között végezték a hét csatatérállamban, 7879 biztos szavazó körében, államonként 998 és 1527 fő részvételével. A hibahatár a pennsylvaniai plusz-mínusz 2,9 ponttól a georgiai 4,1 pontig terjedt.

  • A választási csalásokról szóló pletykák, félrevezető állítások és nyílt hazugságok soha nem látott számban árasztják el az online felületeket az amerikai választások előtt − írta meg a BBC

    Több száz, állítólagos szavazási szabálytalansággal kapcsolatos incidenst gyűjtöttek össze és terjesztenek magánszemélyek, valamint független és republikánusokhoz kötődő csoportok. Kisszámú bejegyzés demokratáktól is érkezik.

    A posztok szinte minden esetben alátámasztják a Trump-kampány hamis állítását, miszerint a volt elnök megnyerte a 2020-as választást, és azt sugallják, hogy november 5-én esetleg ismét elcsalják a választásokat. 

    Ezen a héten maga Trump állította, hogy széles körű csalás történt az egyik kulcsfontosságú csatatérállamban.

    Pennsylvaniában csalnak, és le is buknak, méghozzá olyan mértékben, amilyenre eddig még nem volt példa. JELENTSÉK A CSALÁST A HATÓSÁGOKNAK. A bűnüldöző szerveknek cselekedniük kell, MOST!

    − posztolta Trump saját közösségi hálózatán. 

    Az állítás azt követően hangzott el, hogy három pennsylvaniai megye tisztviselői közölték, hogy a helyi bűnüldöző szervekkel együttműködve vizsgálnak egyes választói regisztrációs kérelmeket.

    Az állam legfőbb választási tisztviselője, a republikánus Al Schmidt óvatosságra intett, és figyelmeztette a választókat, hogy legyenek tisztában a közösségi médiában keringő „féligazságokkal” és dezinformációkkal.

    Ez annak a jele, hogy a választói regisztrációs folyamat beépített biztosítékai működnek

    − mondta Schmidt. 

  • Jóval azelőtt, hogy Donald Trump egyik legfontosabb támogatója lett, a dél-afrikai születésű Elon Musk illegálisan dolgozott az Egyesült Államokban. Akkor indította el  vállalkozói karrierjét, amikor félbehagyta egyetemi tanulmányait − közölte a The Washington Post a lap által készített interjúk, bírósági feljegyzések és vállalati dokumentumok alapján.

    Musk a választások előtti hónapokban megismételte a republikánus elnökjelölt állításait, miszerint a „nyitott határok” és az illegális bevándorlók „tönkreteszik Amerikát”. Ezeket a nézeteit több mint 200 millió követőnek posztolta a korábban Twitter néven ismert oldalon, amelyet Musk 2022-ben vásárolt meg, és később átnevezte X-re.

    Amit Musk nem hozott nyilvánosságra, az az, hogy nem volt joga törvényes munkavállalásra, amikor felépítette a Zip2 nevű céget, amelyet 1999-ben mintegy 300 millió dollárért értékesítettek. Ez volt az ugródeszka Musk száma a Tesla és a SpaceX megalapításához, amelyek a világ leggazdagabb emberévé − és Amerika történetének egyik legsikeresebb bevándorlójává − tették.

    Musk és testvére, Kimbal gyakran romantikusan festik le amerikai karrierjük kezdetét, amikor töretlen volt az ambíciójuk, és semmibe vették a konvenciókat. Musk 1995-ben érkezett Palo Altóba a Stanford Egyetem végzős egyetemi programjára, de soha nem iratkozott be kurzusokra − ehelyett startup vállalkozásán dolgozott.

    Az iskola elhagyása után Musknak nem volt jogalapja arra, hogy az Egyesült Államokban maradjon.

    A külföldi diákok nem hagyhatják ott az iskolát, hogy céget építsenek, még akkor sem, ha ezért nem kapnak fizetést − mondta Leon Fresco, az Igazságügyi Minisztérium korábbi bevándorlási jogásza.

  • Donald Trump gazdasági tervei kétségtelenül merészek – de nem a jó értelemben. A Trump-féle gazdaságpolitika első változatát szerencsés módon a magas növekedés és az alacsony infláció időszakában hajtották végre. A második hullámot nem csupán rosszabb körülmények között fogadnák el, de maga is sokkal bomlasztóbb jellegű lenne. Kampánya egy második, sokkal nagyobb vámemelést, pazarló adócsökkentéseket, tömeges deportálások formájában munkaerő-utánpótlási sokkot és a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve függetlensége elleni támadást tervez − írja a The Economist.

    A patinás lap szerint ezek mind szörnyű ötletek.

    Normális esetben, ha csökkented a munkaerő számát, megpróbálsz külföldről árut behozni. És ha az árubehozatalt elvágod, akkor megpróbálsz olcsó munkaerőt szerezni. Ha mindkettőt elvágjuk, akkor szinte biztosan inflációhoz, ha nem stagflációhoz jutunk

    − mondja Adam Posen, a Peterson Institute for International Economics nevű agytröszt munkatársa. A JPMorgan Chase becslése szerint egy feleakkora vámemelés, mint amekkorát a volt elnök szorgalmaz, már az első évben csökkentené a GDP növekedését, és 1,5-2 százalékponttal növelné az inflációt.

    Kétséges azonban, hogy Trump képes volna minden tervét megvalósítani. Az elnöknek jogköre van arra, hogy nemzetbiztonsági okokból vagy tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok megtorlásaként vámokat emeljen. A volt elnök ígérete, miszerint minden importra 20 százalékos, a Kínából érkező importra pedig 60 százalékos általános vámot vet ki, nem igazán illik bele ezekbe a kategóriákba. Amíg azonban a bíróságok ezt a kérdést vitatnák, a vállalkozásokra komoly terhek nehezednének, amelyeket feltehetően tovább súlyosbítanának a más országok által kivetett megtorló vámok. Egyes tanácsadók úgy vélik, Trump fokozatosan emelné a vámokat, hogy ezzel engedményeket érjen el Amerika kereskedelmi partnereitől. Ez azonban elhúzódhatna, és nem csökkentené a kereskedelmi háború kockázatát.

  • Nem csak Kamala Harris, Donald Trump is folytatja a kampányolást. A volt elnök a pennsylvaniai Lititzben – egy másik csatatér államban – kezdi a napot, majd az észak-karolinai Kinstonba és a georgiai Maconba látogat el.

    Pennsylvania kulcsfontosságúnak bizonyult a 2020-as választásokon, amikor Joe Biden mögé állt.

    Donald Trump szombati kampányújáról az alább összeállított galériában nézhet képeket.

  • Philip Reeker, az Egyesült Királyság volt amerikai nagykövete a Sunday Morning With Trevor Phillips című műsorban úgy fogalmazott, hogy „hihetetlenül szoros a verseny” az amerikai elnökválasztáson, és „senki sem tudja biztosan megjósolni” a végeredményt.

    „Nem számítok arra, hogy kedden meglesz a végleges eredmény” – mondta, majd hozzátette, hogy „a 2020-as választásokon néhány államban több napba telt, mire beérkezett a végeredmény. És rengeteg jogi kihívással is szembe kellett nézni”.

    Úgy folytatta, hogy „több nap vagy egy hét is eltelhet”, mire megszületik a végleges eredmény.

    „Ezután kezdődnek a jogi kihívások, mindkét oldal ügyvédet fogadott. Készen állnak erre. Ha valaki azt kérdezi, ki nyeri ezt a választást, a válaszom: az ügyvédek” – fogalmazott.

    Arra a kérdésre, hogy miben lesz más egy második Trump-időszak, mint az első, azt válaszolta, hogy „a Fehér Házban eltöltött négy év tapasztalatát” hozza majd magával, „a leckét talán megtanulta, talán nem”. Arról, hogy Donald Trump komolyan gondolja-e, hogy minden importra 20 százalékos vámot vet ki, azt mondta: „azt hiszem, erre az embereknek számítaniuk kell. A közgazdászok nagy aggodalmukat fejezték ki ezzel kapcsolatban”.

  • Egyre szorítja az idő az amerikai elnökjelölteket, de vasárnap még Kamala Harris is útra kel. Az alelnök Michiganben tartózkodik, egy olyan csatatér államban, amely az elmúlt két választáson a győztes elnökjelöltet választotta.

    Kamala Harris Kelet-Lansingben tart kampányrendezvényt, amely magyar idő szerint hétfő hajnalban fél egykor kezdődik.

    Kamala Harris szombati kampányújáról az alább összeállított galériában nézhet képeket.

  • A CNN elemzése szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök nem ül tárgyalóasztalhoz akkor sem, ha Donald Trump nyeri meg az amerikai elnökválasztást november 5-én. Pedig mind Ukrajna, mind pedig a Nyugat arra számít, hogy a választás után változások jönnek a fronton.

    Az elemzés szerint Kamala Harris várhatóan folytatná Ukrajna támogatását, amit Joe Biden elkezdett. Donald Trump esetében azonban más a helyzet, a republikánus jelölt ugyanis azt ígérte, hogy „egy nap alatt” véget vet a háborúnak.

    Az elemzők szerint ugyan Amerika válaszút előtt áll, ez nem feltétlenül jelenti a béketárgyalások fordulópontját is.

    Thomas Graham orosz külpolitikai szakértő szerint nem világos, hogy Trump mit gondol, mit tehet, vagy milyen befolyással bír, de a béke megteremtése nem egy gyors folyamat. A szakértő úgy látja, Putyin megpróbál kihasználni minden lehetőséget, így a Nyugat egységének „repedéseit” is. A szakértő 

    külön említette Magyarország és Szlovákia szerepét ebben a széthúzásban.

    „Putyinnak jelenleg semmi oka nincs arra, hogy átgondolja, mit tesz Ukrajnában” – fogalmazott Graham.

    Ukrajna csak egy eszköz a cél eléréséhez, a cél pedig az Egyesült Államok befolyásának további korlátozása a nemzetközi ügyekben – erről már John Lough, a londoni Chatham House agytröszt Oroszország és Eurázsia kutatási részlegének munkatársa beszélt.

    Amikor Trump tanácsadói elmagyarázzák majd neki, hogy mi folyik itt valójában, és hogy Kína kulcsszerepet játszott abban, hogy Oroszország képes legyen folytatni ezt a háborút, hirtelen nagyon erősen úgy érezheti, hogy nem is áll olyan jól Putyinnal

    – fogalmazott Lough.

  • Alicia Keys, aki Kamala Harris mellett kampányolt szombaton Pennsylvaniában, nem volt hajlandó név szerint megemlíteni Donald Trumpot, miközben arra figyelmeztetett, hogy a volt elnök programja „visszaforgatná az idő kerekét” a nők jogai tekintetében.

    Ha nem rá szavaznak, vagy egyáltalán nem szavaznak, akkor a káoszra és a gyűlöletre szavaznak. A bevándorlók, a színesbőrűek, a nők, a lányok, a gyermekeink és a bolygónk kegyetlen holnapjára szavaznak

    – fogalmazott a Grammy-díjas amerikai R&B/soulénekes. A kampányrendezvényen elmondta, szeretné, hogy a gyerekei „egy olyan világban nőnének fel, ahol láthatják, hogy a vezetésnek sok arca van, és az egyik olyan, mint Kamala Harris”.

    Keys felszólalt az abortuszjogok mellett is, szerinte ezekért ismét harcolni kell. Azt is kiemelte, hogy Donald Trump szónoklatait úgy értelmezi, a nőket nem illeti meg egyenlő bérezés, és tanulniuk sem kell, csak vezetni a háztartást. 

    Ez nem valami disztópikus Netflix-show, amiről beszélek. Vissza akarják fordítani az idő kerekét

    – fogalmazott az énekesnő.

  • Legújabb blogjában Anthony Scaramucci, Donald Trump korábbi kommunikációs igazgatója arról ír, hogy Kamala Harris kampánya „émelyítően optimista”. Ennek ellenére azt üzeni az amerikaiaknak, hogy szavazzanak a demokrata jelöltre, még akkor is, ha

    be kell fogniuk az orrukat.

    Kijelenti, hogy Kamala Harris mellett áll úgy is, hogy nem ért egyet minden politikai nézetével. Szerinte azonban az alelnök alkotmányvédő, és a demokrácia pártján áll.

  • Az amerikai választópolgárok csaknem negyede (23 százaléka) nem mond igazat arról, hogy miként szavaz – derült ki egy friss amerikai kutatásból. Az október 22–24. között készült Axios/Harris felmérés szerint generációnként jelentős eltérések vannak abban, hogy ki mondja el a valóságot politikai választásáról.

    A Z generáció tagjai, az 1995–2009 között születettek 48 százaléka nyilatkozott úgy, hogy már „hazudott” arról, kire voksolt.

    A millenniumi generáció, másként Y generáció tagjai (az 1981 és 1995 közötti születésűek) több mint harmada (38 százaléka) ismerte el, hogy valótlanságot állított választási magatartása kapcsán.

    Az 1965 és 1980 között született X generációhoz tartozók 17 százaléka nem ismeri be, hogy kire szavaz, míg a második világháború utáni, úgynevezett baby-boom generáció körében csupán 6 százalék azok aránya, akik hazudnak arról, hogy kire adják voksukat.

    A felmérésben megkérdezettek harmada (33 százalék) nyilatkozott úgy, hogy valamely családtagjához fűződő viszonya politikai véleménykülönbség miatt „nem közeli”. Ez az arány a Z és a millenniumi generáció tagjainak körében 44 és 47 százalék.

  • Az Egyesült Államok regisztrált választóinak 48 százaléka teljes mértékben vagy nagy mértékben bízik a szavazatszámlálásban az országos jelentőségű választásokon, miközben 26–26 százalék csupán kis mértékben vagy egyáltalán nem gondolja, hogy becsületesen zajlik a szavazatok összesítése – derül ki az AP-NORC pénteken nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatásából.

    Az október 11–14. között készített felmérés szerint a regisztrált demokrata szavazók körében a bizalom szintje jóval magasabb, ők

    71 százalékban megbízhatónak tartják a szavazatok összesítését,

    csak kevesebb mint egytizedük (8 százalék) nem bízik az eljárásban. A republikánus választópolgárok csaknem felének (44 százalék) kicsi a bizalma, vagy egyáltalán nem bízik abban, hogy a voksszámlálás becsületesen történik, és kevesebb mint egynegyedük gondolja úgy, hogy az összesítés megbízható.

    A párthoz nem tartozó, független regisztrált választók 37 százaléka megbízik, 36 százaléka pedig nem bízik a szavazatok összesítésében az Egyesült Államok országos választásán.

    A felmérés szerint a helyi vagy szövetségi állami szintű választások szavazatösszesítésébe vetett bizalom szintje magasabb, mint az országos választásokat illető bizalom.

  • Armando Iannucci figyelmeztetett a világ Elon Muskjainak és Mark Zuckerbergjeinek befolyására – írja a The Independent. Az író, akinek új szatirikus sorozata, a The Franchise nemrég jelent meg, azt mondta, az „adatoligarchák” megszállotja lett.

    Nemcsak a pénzügyi hozzájárulásukban, hanem a hírek napirendjének irányításában is óriási befolyásuk van. Úgy érzik, rájuk nem vonatkoznak törvények

    – fogalmazott az író.

    Mint ismert, Elon Musk Donald Trump elnökválasztási kampányának egyik legnagyobb támogatója.

  • Hamis videók terjednek a közösségi médiában, amelyről azt állítják, hogy az FBI-tól származnak. Az FBI közölte, két ilyen felvételről is tudnak, melyek közül az egyikben azt állítják, hogy az ügynökség három csoportra is lecsapott, amelyek választási csalásokat követtek el. A másik Doug Emhoffról, Kamala Harris férjéről szól.

    Az FBI műveleteiről szóló hamis tartalmakkal való megtévesztésre tett kísérletek aláássák a demokratikus folyamatot, és a választási rendszerbe vetett bizalmat. Az FBI arra biztat mindenkit, hogy megbízható forrásokból, például a helyi választási irodától tájékozódjon választási és szavazási információkkal kapcsolatban

    – fogalmaz az ügynökség közleménye. Arra kérik az amerikaiakat, hogy ha bűncselekményre gyanakszanak, jelentsék az állami vagy helyi bűnüldöző szerveknek vagy a helyi FBI-küldöttségnek.

  • Ha Donald Trump meg is nyeri az amerikai elnökválasztást, az ukrajnai háborút nem tudja megállítani – véli Dmitrij Medvegyev, az orosz nemzetbiztonsági tanács elnökhelyettese. A volt orosz elnök szerint Trump elfáradt és közhelyeket mond.

    Nem tudja megállítani a háborút egy nap, három nap és három hónap alatt sem. Kénytelen lesz betartani minden előírást

    – fogalmazott Telegram-bejegyzésében. Szerinte amennyiben mégis megpróbálná, „ő lehet az új JFK”, vagyis John Fitzgerald Kennedy, az Egyesült Államok 35. elnöke, akit 1963-ban meggyilkoltak.

    De nem hagyta ki bejegyzéséből Kamala Harrist sem, mint mondta, az alelnök „buta, tapasztalatlan, befolyásolható, és mindenkitől félni fog maga körül”. „A legfontosabb miniszterek és tanácsadók, valamint közvetve az Obama család fog irányítani” – tette hozzá.

    Az Index az ukrajnai háborút is percről percre követi, ha kíváncsi a legfrissebb hírekre, az alábbi linken tud tájékozódni. 

  • Kamala Harris szombat este néhány percre átváltozott főműsoridős komikus előadóművésszé.

    A demokrata jelölt a Saturday Night Live című amerikai vígjátékshow egyik szkeccsében tűnt fel Maya Rudolph színész és komikus mellett, aki rendszeresen bújuk az alelnök bőrébe. A szkeccsben Rudolph leül egy öltözőben, és belenéz egy tükörbe, 

    amelyen keresztül az ugyanolyan ruhába öltözött Kamala Harris néz vissza.

    A közönség éljenzésben tört ki, amikor Harris feltűnt, és együtt nevettek, amikor a páros előadta a Kamala Harris keresztnevével kapcsolatos szójátékokat tartalmazó komikus jelenetet.

  • Donald Trump volt amerikai elnök szombaton „a megtermékenyítés atyjának” nevezte magát, miközben az in vitro megtermékenyítésről (lombik bébi eljárás) beszélt az észak-karolinai Greensboróban tartott kampányrendezvényen.

    A megtermékenyítés atyjának tartom magam

    – fogalmazott, majd arról beszélt, hogy a lefagyasztott embriók gyermekek, és aki elpusztítja őket, felelősségre vonható jogtalan halálért.

    Trump a gyűlésen többször is visszatért erre a kérdésre, miközben kampánya alatt többször is hangoztatta szerepét a Roe kontra Wade (amely kimondja, hogy az Egyesült Államok alkotmánya védi az abortuszhoz való jogot) eltörlésében.

  • Az Egyesült Államokban már több mint 75 millióan adták le szavazatukat – derült ki a friss adatokból.

    Csaknem 41 millió ember személyesen adta le szavazatit.

    Több mint 34 millióan pedig levélben voksoltak – írja a BBC.

  • Egy új iowai közvélemény-kutatás szerint már nem vezet Donald Trump az államban, amelyet 2016-ban és 2020-ban is megnyert. Jason Miller, a Trump-kampány vezető tanácsadója Greensboróban újságíróknak ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott:

    Minden ciklusban van egy idióta felmérés.

    A malmok gyorsan őröltek, ugyanis szombat este már meg is jelent egy másik közvélemény-kutatás, amely szerint Trump vezet Iowában. Miller szerint az Emerson College által ugyanazon a napon közzétett felmérés „sokkal jobban tükrözi a tényleges iowai választók állapotát”.

    Az észak-karolinai Greensboróban tartott kampánygyűlésen Trump egy korábban Iowában tartott kampányrendezvény nagyságát dicsérte, valószínűleg ezzel próbálva hitelteleníteni a felmérést.

    A Des Moines Register és a Mediacom felmérései alapján Kamala Harris alelnök 47, míg Donald Trump korábbi elnök 44 százalékon áll Iowában. A különbség a felmérés 3,4 százalékpontos mintavételi hibahatárán belül van, és arra utal, hogy nincs egyértelmű vezető az államban.