Térképen mutatjuk az amerikai elnökválasztás végeredményét.
Térképen mutatjuk az amerikai elnökválasztás végeredményét.
Az Economist hetilap és a YouGov heti rendes közvélemény-kutatásának legújabb (november 19-20-án felvett) adatai szerint a regisztrált rebublikánusok közül továbbra is Rudy Giulianira szavaznának a legtöbben (28%) egy most tartandó előválasztáson. Thompson a második (22%; a minapi Zogby-kutatás 15-re tette, ráadásul a YouGov szerint feljövőben van, hát majd meglátjuk), a harmadik helyen 10-11 százalékkal gyakorlatilag holtversenyben áll McCain, Romney és Huckabee. A demokratáknál a megszokott a látkép: Hillary Clinton (47%) után messze lemaradva, de még komolyan vehető számokkal lohol a kölyökklub, vagyis Obama (18%) és Edwards (16%). A többiek gyakorlatilag csomagolhatnak és mehetnek haza.
A kutatás adatai közül azonban messze nem ezek a legérdekesebbek. Hanem hogy az állandó kérdések mellett ezen a héten azt vizsgálták, hogy milyennek látják a választók az egyes jelölteket. Annak kiderítésére, hogy egy-egy versenyző személyisége mennyire tűnik vonzónak és/vagy érdekesnek a polgárok számára, a következő kérdést tették fel: "Attól függetlenül, hogy mennyire ért vagy nem ért egyet velük, melyik jelölttel költene el legszívesebben egy főétkezést?"
Drámai változásokat mutat John Zogby, a hagyományosan legmegbízhatóbb amerikai közvélemény-kutató november közepi országos felmérése. Hillary Clinton a legfrissebb adatok szerint nem csak Iowában vesztette el a vezetést, országosan is mélyrepülésbe kezdett. Persze még így is toronymagasan vezet, de a nyolc százalékpontos népszerűségcsökkenés már több egy figyelmeztetésnél.
Már biztos, hogy lőttek az amerikai elnökjelöltek nyugodt karácsonyának és nagyon úgy tűnik, hogy idén a-két-napig-ki-vagyok-ütve-utána szilveszteri ivászatokat is mindenkinek ki kell majd hagynia: hivatalosan is előrehozták ugyanis a new hampshire-i előválasztás időpontját 2008. január 8-ra (Guardian).
Ez egyben azt is jelenti, hogy őrült hajtás várható a következő hat hétben, hiszen a jelölteknek csak néhány napjuk lesz majd a január 3-ára kiírt iowai előválasztás (tudjuk, ez nem olyan előválasztás) és a következő megmérettetés között. A jövő év legelején azért sem lazsálhat senki, mivel a korábbi választások esetén már többször bebizonyosodott, hogy egy jó rajt végül akár sorsdöntő is lehet az elnökjelölti verseny későbbi szakaszában.
Jacques Chirac testesíti meg mindazt, amit az amerikaiak utálnak a franciákban. A gőgöt, a gloire-t. Azzal, hogy szeptember 11-e kapcsán nem túl finoman az amerikaiak felelősségét emlegette, valóságos franciagyűlölő kampányt indított útjára az Egyesült Államokban (freedom fries! Freedom toast!), ahol novemberben utódja, Sarkozy próbálta elsimítani a két ország konfliktusát. Kiváncsian várjuk, hogy ezek után mit reagál Hillary Clinton kampánystábja arra, hogy Chirac neje a volt first ladyt biztosította támogatásáról a Figarónak adott interjújában.
Emlékeznek még azokra az időkre, amikor az számított sztár szovjetszakértőnek, aki nagyítóval észrevette, kit tüntettek el a Pravda címlapjáról? Valami hasonló történik most az Egyesült Államokban. A Washington Post "A megbízható forrás" című remek publicisztikai mellékletében közölt beszámoló szerint Hillary Clinton egyik november eleji kampányvacsorájának helyszínén, Tony és Heather Podesta washingtoni otthonában levettek egy 250 000 dolláros fényképet a falról.
Dennis Kucinich bezsebelte a pornókirály, Larry Flynt támogatását, jelentette kedvenc washingtoni pletykablogunk, a Wonkette. A méltán népszerű Hustler pinamagazin kiadója ezek szerint Dennis Kucinich elnökségéért szorít. Valami mégis azt mondatja velünk - és a Wonkette-tel is -, hogy a szívélyes támogatásnak Kucinich világszép nejéhez, a nyelvpiercinges Elizabeth Harperhez is köze lehet. (Harper szintű jó nőt a többi jelölt közül csak a republikánus Fred Thompson tud felmutatni, így legalább a szexisták számára is van igazi választás.)
Készülőben van a januári meglepetés. A Washington Post és az ABC News közös közvélemény-kutatása szerint, bár még mindig döntetlenszagú a helyzet Iowában, a felmérések kezdete óta először Barack Obama vezet az első előválasztó (na jó, pártválasztmányi-szavazó) államban.
A republikánus mezőny felívelő csillaga, Mike Huckabee baptista lelkész és volt arkansas-i kormányzó (aki, mint arra róla szóló portrénkban részletesen kitértünk, az éllovasokhoz képest nulla pénzből kampányol) bemutatta első televíziós reklámját, amivel a januárban esedékes első kaukusz szavazóit kívánja meggyőzni. Ne kerülgessük a forró kását: ha az eseményen részt venni jogosult, regisztrált republikánus iowai polgárok lennénk, holnap reggel megrendelnénk az interneten az "I Like Mike" feliratú hátizászlót és döntött kérdésnek tekintenénk, hogy kié a szavazat.
A tévéreklám ugyanis vicces. Ráadásul szándékosan. És nagyon.
Mike Huckabee olyan kevés pénzt gyűjtött kampánya céljaira (eddig 2.3 millió USD-t, ami persze rengeteg pénz, de Mitt Romney közel 63, Hillary Clinton 91 milliójához képest szotyi), hogy néhány nappal ezelőttig potenciális támogatóinak többsége sem vette komolyan jelöltségét. Egy friss iowai közvélemény-kutatás ugyanakkor azt mutatta, hogy a szakmáját tekintve baptista lelkész, karrierjét nézve volt arkansas-i kormányzó Huckabee lélegzetelállító, 21 százalékos republikánus támogatottságot tudhat maga mögött az államban. Úgy, hogy gyakorlatilag egy fillért nem költött ott reklámokra, már csak azért sem, mert nem volt miből.
"A nők szeretnek puhán aludni, és szeretnek erős kezekbe kapaszkodni" - jellemezte Fred Thompsont hölgybarátja, Lorrie Morgan country-énekes. Thompson, aki szereti magát FDT-nek nevezni, megfelel a követelményeknek: 195 centis magasságához mackós dimenziók társulnak. Ha megválasztanák, ő lenne az Egyesült Államok legmagasabb elnöke.
Úgy néz ki, Hillary napja van. Az országosan legnépszerűbb demokrata jelölt Los Angelesben került újra a középpontba, amikor a Grist környezetvédelmi magazin és a Public Radio International közös vitaestjén az egyik nézőt bilincsben vezették el.
Most, hogy már kevesebb mint egy év van az elnökválasztásig, végre elkezdődött az, amiért érdemes nézni ezt a hercehurcát. A boxmeccsekből is a kiütések mellett az igazi aljasságokra emlékszünk - mint amikor Tyson leharapta Holyfield fülét -, a kampány sem más. És ki csinálná ezt jobban Hillary Clintonnál?
A londoni Times jelentése szerint pár nappal az amúgy Clinton diadalával zárult Las Vegas-i vita után néhány meg nem nevezett tanácsadója már arról nyilatkozott a sajtónak, hogy Barack Obama füle mögött avas vaj van, nem is kevés.
A jelenlegi felmérések alapján Hillary Clinton magabiztosan vezeti a demokrata elnökjelöltségi versenyt. Az egykori first lady mégsem örülhet maradéktalanul, mert a korábbi elnökválasztások előtt egy évvel mért előnyök később nem sok jót jelentettek az akkori éllovasnak. A CNN elemzéséből ugyanis kiderül, hogy a közvélemény-kutatások ebben az időszakban legtöbbször már simán az előválasztások nélkül is hivatalos elnökjelöltté nyilvánítottak volna egy-egy indulót, csak az volt a probléma, hogy szinte kivétel nélkül tévedtek
„Über alles Giuliani” énekelte önfeledt dühvel a Budai Parkszínpadon 1998-ban a Hasidic New Wave nevű zenekar. Akkoriban Rudy Giuliani New York polgármestereként dolgozott és divat volt baloldali körökben lenácizni.
Az első elemzések szerint Hillary Clinton sikeresen szerepelt a csütörtökön Las Vegasban hét résztvevővel megtartott demokrata jelöltvitán. Az elmúlt napokban sok szó esett arról, hogy az éllovas nem tárja fel politikai múltja minden elemét, kerüli a kemény kérdéseket, sőt, manipulálja a kampányeseményeket. Két fő vetélytársa, Obama és Edwards már-már összehangoltnak tűnő módon bombázták ilyen jellegű kritikákkal.
Van egy honlap, ahol összegyűjtötték az elnökjelöltek tévéreklámjait 1952-től 2004-ig. Egyrészt szórakoztató végignézni a múlt nagy ígéreteit, másrészt tanulságos megállapítani: minél újabb egy reklám, annál unalmasabb. Az utóbbi tíz év steril filmecskéi patetikusak és ötlettelenek a régi idők hirdetéseihez képest. Amikor a tévé még új volt, bátrabban kísérleteztek a reklámozók. A filmek nézegetése arra is jó, hogy gyorsan áttekintsük, mi volt a divat, és mitől rettegtek éppen az amerikaiak.
Az elővárosi közlekedés bajnoka, Joe Biden Delaware állam valaha volt leghosszabb ideig szolgáló szövetségi szenátora, egyben a regnáló Kongresszus hatodik legrégibb szenátora. A külpolitika iránt kiemelten érdeklődő Biden hatodik szenátori megbizatását tölti éppen Washingtonban, ahova, napi három óra utazás árán, delaware-i otthonából vonatozik be az Amtrak szerelvényeit használva. Érthető, hogy ő az Amtrak egyik legnagyobb támogatója a szenátusban, bár altruizmusára némi árnyékot vet, hogy kisebbik fia, Hunter Biden az Amtrak egyik igazgatótanácsi tagja.
Azt, hogy a politikusk mindenre képesek, eddig is tudtuk. De legalább néha lebuknak. Ahogy most Hillary Clinton, aki barátságos kérdezők felbérlésével igyekezett simára gyúrni iowai kampányát. Egyikük, egy 19 éves egyetemistalány a CNN-en kipakolt.
Duncan Hunter republikánus jelölt nem az a Duncan Hunter, aki az 1972-ben megjelent „Egy marslakó költő Szibériában” című regényt írta. Sokan hiszik azt, hogy ő az, tele van vele az internet. Pedig az igazság az, hogy az itt tárgyalt Duncan Hunter soha egyetlen könyvet sem írt.
Ahogy négy éve, most is komoly meglepetést okozhatnak az amerikai politikában Iowa békés földművelői. A CBS jelentése szerint a vártnál is szorosabb versenyben dőlhet el, kik kapják meg az első előválasztó (technikailag pártválasztmányi-szavazó - miről beszélek itt összevissza?) állam elektori szavazatait.
A felmérés szerint a demokratáknál hármas holtversenyre van esély, az élen Hillary Clinton áll 25 százalékkal, második a négy éve is második John Edwards 23 százalékkal, harmadik helyen pedig Barack Obama 22 százalékkal - azaz az első és a harmadik között a 4 százalékos statisztikai hibahatáron belüli a különbség. A negyedik helyen Bill Richardson áll, alaposan lemaradva, 12 százalékkal.
Azon kívül, hogy hatalomrakerülése esetén először lenne nyelvpiercinges First Ladyje az Egyesült Államoknak, semmit sem találtunk, ami Dennis Kucinich elnöksége mellett szólna. Elképzelni sem tudjuk, hogy hogyan lehetne a világ legnagyobb hatalmú embere az, aki 1978-ban "Istennek és Cleveland népének" hálálkodott, amiért "tökéletlenségét figyelmen kívül hagyva még egy esélyt adott neki". Hiába. Dennis Kucinich ugyan az amerikai történelem legfiatalabb nagyvárosi polgármestere volt, bizonyos kutatások szerint egyben a tíz legrosszabb egyike is.
Érdekes elemzést ad a New Republicban megjelent cikkében Michael Crowley Hillary Clinton sajtókapcsolatairól. Az amerikai politika nagyasszonya legszivesebben sugárban hányna le minden riportert, de a már-már zaklatásba hajló sajtómegfélemlítési taktikája eddig sikeresnek látszik. Mivel még mindig vele lehet a legjobban eladni a lapot, az újságok gondosan körbenyalják, tegyen bármit.
Kivonulás Irakból, bérplafon a celebeknek, általános választójog öt éves kortól, drogok receptre - a Dead Kennedys zöldpárti frontembere meghirdette elnöki programját. Bővebben az Indexen>>
Az amerikai választási rendszer egyik sajátosságát a progresszív mozgalomhoz kötik, a lényege, hogy a pártok helyett már a jelöltekről is a választók döntenek. A legtöbb amerikai államban ennek módja az előválasztást (primary). Az előválasztásoknak két főtípusa van, a nyilt - ezeken mindenki szavazhat, tekintet nélkül párthovatartozására -, illetve a zárt, amin csak a pártok regisztrált szavazói választhatnak. 24 államban zárt az előválasztás, két további államban legalább az egyik párt zárt előválasztást tart.
Csúnya botrányba keverte fiát a 95 éves Roberta McCain. John McCain eredetileg azért állította csatasorba koros édesanyját, hogy bizonyítsa, 72 évesen nem öreg elnöknek. Mama McCain azonban elég önjárónak bizonyult, egy New Hampshire-i kampányrendezvényen csúnyán letolvajcsalózta fia riválisát, a mormon Mitt Romney-t. Igazából magukat a mormonokat csalózta le, de ez, ha lehet, még rosszabb. McCain igyekezett mindenkit megnyugtatni, hogy a mormonok szerinte csodálatos emberek. (AP)Bővebben az Indexen>>
Dick Cheney csak egy "bolond nagybácsi a padláson" - jelentette ki dél-karolinai kampányrendezvényén Barack Obama. A demokrata reménység elismerte, hogy megpróbálta titokban tartani rokonságukat, amit Mrs. Cheney kotyogott ki a sajtónak. "Minden családban van egy fekete bárány" - indokolta a titkolózást. Cheney és Obama nyolcadunokatestvérek.
De nem ez volt az egyetlen érdekes megjegyzése aznap. "Hosszú idő óta először idén nem szerepel majd George Bush neve a szavazólapon" - jelentette ki. Nem tudjuk, hogy 12 év mennyire hosszú idő, de 1996-ban egyetlen Bush sem indult az elnökválasztáson. Igaz, előtte kétszer az idősebb Bush valóban jelölt volt, egyszer, 1988-ban, nyert is. (CNN)
Ronald Ernest "Ron" Paul 1988-ban harmadik lett az elnökválasztáson. Ez még akkor sem lebecsülendő teljesítmény, ha csupán 0,47 százalékot szerzett - 461 750 szavazattal Magyarországon erős középpárt lenne. Pedig a középen állás nem igazán jellemző rá. A hetvenkétéves szülész-nőgyógyász politikai meggyőződését konzervativ konstitucionalistaként vagy libertáriusként szokták leírni. Utóbbihoz köti az intervencionalizmus elutasítása - a ritka republikánusok egyikeként az iraki háborús határozat ellen szavazott a törvényhozásban, bár az afganisztáni katonai akciót, mivel annak célja a terrorista fenyegetés csökkentése volt, támogatta. Ugyancsak a libertáriusokhoz köti adóellenes elszántsága, valamint az, hogy ha rajta múlna, az Egyesült Államok kilépne az ENSZ-ből és a NATO-ból. A libertáriusok már csak ilyen maguknak való fajták.
Chris Dodd demokrata jelölt megdugta Mick Jagger első feleségét és a Csillagok háborúja Leia hercegnőjét is. Az apukája pedig náci fővezéreknek kért kötelet Nürnbergben. Chris most az USA elnöke lenne.
Rovataink a Facebookon