Szent Ignáccal és a szocializmus rockerével jönnek az új magyar filmek
A Nemzeti Filmintézet az oldalukra felkerült, április végi határozat alapján filmgyártással és forgatókönyvekkel kapcsolatos támogatásokról döntött, pár millió forintnyi összegtől kezdve egészen a több mint 400 millióig. A határozatban
- négy film forgatókönyvének első változatát fogadták el az Inkubátor Program keretében;
- 3-3 millió forintot kapott a forgatókönyv-fejlesztési pályázatok közül a József lázadása, illetve a Testamentum című;
- míg A vizsga és a Félvilág írójának, Köbli Norbertnek a forgatókönyve 5 milliós támogatást kapott;
- illetve 3-8 millióig terjedően három filmfesztivál is nyert a pályázatokon: a VI. Magyar Speciális Független Filmszemle, a BUSHO Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál és az Alexandre Trauner ART/Film Fesztivál.
A Filmszakmai Döntőbizottság támogatta emellett Fazekas Csaba, dr. Kollarik Tamás - dr. Takó Sándor, Vranik Roland - Szabó Iván és Surányi András forgatókönyveinek fejlesztését is, illetve az ELTE filmes osztálya diplomafilmjeinek gyártását, a Szinkronünnep 2020-at és a Filmtett Workshopot.
A legnagyobb összegeket értelemszerűen a filmgyártási pályázatok vitték el. 54,9 milliót kapott a román-magyar-belga koprodukcióban készülő A szolga című, 1944-ben játszódó film. Marian Crisan filmje egy kamasz fiú és egy sebesült amerikai pilóta véletlen találkozásáról szól majd. Az operatőr Szecsanov Martin lesz, aki korábban a BÚÉK-on vagy az X - a rendszerből törölve című filmeken is dolgozott.
Több mint 53 millió forintnyi támogatást kapott a Szent Ignác útja, Tolvaly Ferenc filmje. Minden jel arra mutat, hogy ez az a Tolvaly Ferenc, aki egyébként a TV2 volt vezetője, illetve aki például pár éve kiadott egy Zsolnay-könyvet, amiről aztán kiderült, hogy erősen plágiumgyanús.
Szent Ignác útjánál is jelentősen nagyobb összegű támogatást, 434 millió forintot nyert az Eltörölni Frankot (munkacímén: Szex, Drót, Rock´n Roll) című film. Ennek Fabricius Gábor a forgatókönyvírója, a sajtóanyag alapján pedig története arról szól, hogy
1983-ban, a vasfüggöny mögött, Frank, egy underground zenekar karizmatikus frontembere nem tud beilleszkedni a szocializmus orwelli csendjébe, képtelen tartani a száját. Politikai pszichiátriára kerül, ahol a rendszer ellenségeit titokban, kínzások közepette próbálják elhallgattatni – súlyos trip veszi kezdetét, amely a társadalom sorsdöntő dilemmáira keresi a választ.
A forgatókönyv már több nemzetközi filmfesztiválon is megjelent, a film forgatását 2020 júliusában kezdik el, és Fabricius Gábor rendezi majd. Fabricius a filmmel kapcsolatban azt mondta,
az Eltörölni Frankot fikció, de szerteágazó személyes és történeti kutatómunkán alapul, így valós mikrotörténetek, töredékek füzére, mozaikja, melyet a kirekesztettek, az igazságtalanul megbélyegzettek, a megalázottak és a tönkretettek emlékére készítek immár öt éve.
Rovataink a Facebookon