- Kultúr
- Degusztátor
- Kultrovat podcast
- Podcast
- nemzetközi lengyel sommelier
- sebastian giraldo makovej
- győzelem
- sauska
- bor
- pincészet
- pezsgő
- podcast
Sebastian, a bajnok, aki úgy tud mesélni, hogy muszáj hallgatni
További Degusztátor cikkek
Van egy fiatal sommelier, aki egy nemzetközi sommelier-verseny megnyerésével úgy szerzett dicsőséget Magyarországnak és jelenlegi munkahelyének, a Sauska Pincészetnek, hogy nem is Magyarországon született, a mindennapokban beszélt nyelvét pedig – mármint a spanyol mellett a magyart – csak felnőttként tanulta meg. Az Index Degusztátor blogjának, valamint podcastműsora, az arútluK vendége volt Sebastian Giraldo Makovej sommelier.
A másik nagy célom, hogy örökös sommelier-bajnok lehessek. Ehhez, ugye, háromszor kell nyernem a magyar országos szintű versenyeken
– ez Sebastian Giraldo Makovej egyik álma, erről is beszél az Index kulturális rovatának műsorában, az arútluKban. Mindezt azt követően, hogy a 2023. május 26–28 között megrendezett Nemzetközi Lengyel Sommelier versenyen öt ország kiválóságát utasította maga mögé, vagyis már most bajnok, nemzetközi színtéren viszi a magyar sommelier-k jó hírét.
Mesterség és anyanyelv
A Sauska Pincészet sommelier-je a podcastban azt is elmondja, hogyan halad önmaga választotta útján, melynek végén a sommelier-k sommelier-jévé válik, a mesterek között is mesterré.
Sebastian bár Kolumbiában, Bogotában született, és 18 éves koráig nem is tudott magyarul, mára kiválóan használja második – vagy ha innen nézzük, első – nyelvét. Édesanyja ugyanis magyar, aki fiatalon, még Budapesten találkozott egy kolumbiai diákkal, majd Dél-Amerikába költöztek, ahol Sebastian is született.
Sebastiant mindig is vonzotta az, ami itt, Magyarországon rá várthat. Felnőttként eljött a magyar fővárosba, megtanult magyarul. A nyelvről ugyan azt mondja, hogy nehéz volt elsajátítani, de közben olyan gazdag szókinccsel magyarázza el, hogy
- mitől jó egy szőlő,
- mitől jó egy bor,
- honnan lehet felismerni egy borról, hol készült,
- hogy milyen évjárat egy bor,
- s hogy miért érdemes jó borokat inni,
amire csak azok képesek, akik nagyon is tisztában vannak a szavak jelentésével, ahogyan azzal is, mit lehet azokkal kifejezni, mesélni.
Márpedig Sebastian éppen mesélni szeret a legjobban, borász édesapjától tanulta, hogyan kell, borról, dűlőkről, borászokról; és arról is, hogyan találkozott Sauska Krisztiánnal, hogyan és miért váltott a Felix Kitchen and Barból a Sauska Pincészetre.
Sebastian próbái Lengyelországban
Sebastian Giraldo Makovej Varsóban Izland, Japán, Lettország, Magyarország és Moldova meghívott versenyzőivel mérte össze tudását. A verseny három fordulóból állt:
- a selejtezőben csak lengyel sommelier-ek indultak, közülük heten jutottak az elődöntőbe, ahol csatlakozott hozzájuk Dumitru Coslet Moldovából, Edgaras Kazokaitis Litvániából, Manuel Schembri Izlandról, Taku Iguro Japánból és Sebastian Giraldo Makovej Magyarországról.
- Az elődöntő feladatai között egy 60 kérdésből álló elméleti teszt, vakkóstolás és felszolgálás is volt, valamint borlapon kellett hibát keresniük és ötfogásos menü mellé elkészíteni a helyes borpárosítást.
- A döntőbe a magyar induló jutott be két lengyel versenyzővel, ahol már közönség előtt versengtek a bajnoki címért. Két 1999-es bordeaux-i bor került a pohárba a vakkóstolásnál: a Chateau Latour-t (Pauillac) és a Chateau Haut-Brion-t (Pessac-Leognan) egyik versenyzőnek sem sikerült pontosan megneveznie. A gyakorlati feladatban négy vendégasztalnál kellett felszolgálniuk a döntősöknek, amire 15 perc állt rendelkezésükre. Ez egyedül a magyar versenyzőnek sikerült maradéktalanul a megadott időkereten belül. Mindhárom versenyzőt egy „kezdő” sommelier segítette – vagy inkább tette próbára szándékosan eljátszott tapasztalatlanságával –, ezt a szerepet a 2019-es lengyel bajnok, Maciej Łyko alakította.
Aki lemaradt volna az arútluK podcast előző adásáról, vagy újra meghallgatná a beszélgetést, az ide kattintva megteheti.
Ez a támogatott szerkesztőségi tartalom a Sauska közreműködésével jött létre.
Rovataink a Facebookon