Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Mozi cikkek
Minden eddiginél biztonságosabb? |
A szervezők ennek ellenére jelezték, hogy akár az utolsó pillanatban is elhalasztják a díjkiosztót, ha a háborús események ezt indokolttá teszik. Ez azonban elemzők szerint nem valószínű, hiszen eddig háború miatt még nem maradt el Oscar-átadás: sem a vietnami konfliktus, sem az Öböl-háború nem kényszeríttette időpont változtatásra a Filmakadémiát.
A díj történetében csak három esetben kellett elhalasztani az ünnepséget: 1938-ban árvíz miatt, 1968-ban Martin Luther King meggyilkolására tekintettel, 1981-ben pedig a Reagan elleni sikertelen merénylet következtében tartották az eredetitől eltérő időpontban a gálát.
Katonák a szórakoztatóiparban
Még üres a Kodak Theater |
Kalifornia kormányzója, Gray Davis a szigorú intézkedéseket kommentálva kijelentette, hogy az idei Oscar-átadás ugyanolyan biztonságos lesz, mint az eddigiek.."
A fokozott készültség nem csak a terroristák elleni védelmet szolgálja, a rendőrségnek várhatóan több ezer háborúellenes tűntetőt is távol kell majd tartani az eseménytől. A biztonsági kockázatokra hivatkozva éppen ezért elmarad az ünnepélyes bevonulás is: nem lesz vörös szőnyeg, és a Kodak Theater bejáratát nem csak a rajongók elől zárják le, de az újságírók és fotósok nagy részétől s visszavonták a forgatási engedélyt. Ezzel a döntéssel egyesek szerint a szervezők csupán azt próbálják megakadályozni, hogy a sztárok már a bevonuláskor háborúellenes nézeteikkel traktálják a sajtót, és az eseményt tévén követő 150 millió nézőt.
Sztárok a háború ellen
Próba a sztárok fényképeivel |
Sokan viszont éppen távolmaradásukkal protestálnak a háború ellen. Will Smith például már most jelezte, hogy nem megy el, mivel nem tudna ünnepelni, miközben háború dúl. A Múlt nélküli ember című finn film rendezője ennél is drasztikusabb megoldást választott: Nem csak távol marad az eseménytől, de produkciós cégén keresztül sem képviselteti magát az Oscar-átadáson. Mindezt azért, mert véleménye szerint az "Egyesült Államok szégyentelen gazdasági érdekekből az emberiség elleni bűnre készül"
Esélyek
Chicago |
Az Oscar-jelölésekért folyó versenyből idén a Chicago című musicalfilm emelkedett ki tizenhárom jelöléssel. A Scorsese által rendezett New York bandái című történelmi eposz tíz jelölést jegyezhetett fel, míg Az órák című dráma alkotói legfeljebb kilenc szobornak készíthetik a vitrinjük.
2003 legjobb filmjének jelölt produkciók így a következők: Chicago, New York bandái, Az órák, Gyűrűk Ura: A két torony, és A zongorista.
A legjobb női alakítás díját idén Salma Hayek (Frida), Nicole Kidman (Az órák), Diane Lane (A hűtlen), Julianne Moore (Távol a mennyországtól), illetve Renee Zellweger (Chicago) szerezheti meg, míg a legjobb férfi alakítás díjára az Adrien Brody (A zongorista), Nicholas Cage (Adaptáció), Michael Caine (A csendes amerikai), Daniel Day-Lewis (New York bandái), Jack Nicholson (Schmidtről) ötösfogat valamelyik tagja veheti át.
A szakmai díjak előrejelzése alapján a legesélyesebb film a Chicago, hiszen a fim rendezője Rob Marshall vehette át az Amerikai Rendezők Szövetsége (DGA) által évente odaítélt, legjobb nagyjátékfilm-rendezőnek járó elismerést, a film színészgárdája kapta a színészek céhe (SAG) által kilencedik alkalommal kiosztott szakmai díjat, illetve az alkotás elnyerte az Amerikai Producerek Szövetségének kitűntetését is.
A zongorista |
Polanski esélyeseit nagyban rontja, hogy jelenleg is elfogatóparancs van érvényben ellene az Egyesült Államokban nemi erőszak, kiskorú megrontása és egyéb vádpontok alapján. Az 1977-ben történt esetet ugyan a művészvilág már megbocsátotta a rendezőnek, de a hatóságok ennek ellenére letartóztatnák, ha az Egyesült Államokba utazna az Oscar-gála alkalmából.