Elfogadta a régi pesti zsidónegyed védelméről szóló előterjesztést pénteki ülésén az erzsébetvárosi önkormányzat képviselő-testülete, közölte Gergely József alpolgármester.
A rendelkezés értelmében február 1-től a szabályozási terv elfogadásáig, de legfeljebb május 31-ig semmiféle építési engedélyt nem lehet kiadni a védettséget élvező 226 épületre - mondta a szocialista alpolgármester. A korlátozás a lakók által kezdeményezett, építési engedélyköteles munkálatokra is vonatkozik.
A várakozások szerint május 31-éig elfogadják a belső-erzsébetvárosi rehabilitációs tervet, másrészt a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) befejezi az érintett épületek listába vételét, felmérését, és dönt arról, melyik épületek esetében van szükség egyenkénti védelemre.
Az erzsébetvárosi védendő épületek feltárása és a rehabilitációs irány kijelölése érdekében tavaly decemberben született megállapodás a KÖH és a VII. kerületi önkormányzat között.
Hunvald György polgármester akkor elmondta, hogy első lépésként az örökségvédelmi hivatallal együtt áttekintik az épületállományt a Károly körút - Király utca - Csányi utca - Klauzál utca - Dohány utca által határolt, műemléki jelentőségű területen, ami egyben a budapesti világörökségi helyszín védőzónája. A területre pedig február 1-jétől négyhónapos változtatási tilalmat javasol.
Lényeg az utcakép
A régi pesti zsidónegyedet magában foglaló területről készülő épületjegyzéknek a polgármester akkori közlése szerint nem lesz minden eleme védett, de egy viselkedési normagyűjtemény gondoskodik majd arról, hogy a védett területen álló házak beruházóit ne érje meglepetés. A terület 226 épülete között 88 egyedi műemléki védettségű és 10 helyileg védett ház található jelenleg.
A moratórium lejárta után az addigra elkészülő és engedélyezett szabályozási terv fog garanciát nyújtani az építészeti örökség megtartására.
Mezős Tamás, a KÖH elnöke elmondta: elsődleges az utcakép megőrzése. Az utcahálózat, a telekosztás, a telkek beépítési módja, az egyes épületek értéksora az irányadó a védelem mélységében, és figyelemmel kell lenni az épületszerkezetek állapotára is. A négyhónapos moratórium alatt kiválasztható lesz az a mintaterület is, ami példáját adhatja a megújulásnak és a műemléki értékek megóvásának.