Az amerikai gyerekek közel fele azt hiszi, a hot dog és a hamburger növényeken terem
Egy új tanulmány szerint az Egyesült Államokban élő 4-7 éves gyermekek jelentős része úgy véli, hogy a hot dog, a hamburger de még a szalonna is növényekből származik.
A Journal of Environmental Psychology című folyóiratban megjelent tanulmányban pszichológusok egy csapata arra kért meg gyerekeket, hogy kategorizáljanak egy sor élelmiszert, köztük a sajtot, a sült krumplit, a szalonnát, a pattogatott kukoricát, a garnélarákot, a mandulát és a tojást, aszerint, hogy növényi vagy éppenséggel állati eredetű élelmiszerről van-e szó. A válaszok számos meglepetést tartogattak, többek között azt,
hogy a 176 résztvevő 47 százaléka úgy vélte, a sült krumpli állatokból származik,
ez azonban csak a kezdet. A gyerekek a sajtot gyakran tévesen növényi eredetűnek jelölték meg, 44 százalékuk vélekedett így. A szalonnáról 41 százalék gondolta, hogy növényekről/ből származik (bárcsak), és 40 százalék mondta ugyanezt a hot dogról. 38 százalékuk még a csirkefalatkákat – melynek a nevében ott van, hogy csirke – is rosszul, növényi eredetűnek kategorizálta. A gyerekek a popcornt és a mandulát is gyakran tévesen, állati eredetűnek minősítették, ez 30 százalékukra volt jellemző.
Amellett, hogy felmérték a gyerekek tudását az élelmiszerek eredetéről, a csapat azt is megvizsgálta, hogy mely növényekről és állatokról gondolják azt, hogy ehetőek vagy éppen fogyasztásra alkalmatlanok – mint kiderült, ezzel kapcsolatban is hatalmas a zűrzavar a gyerekek fejében.
A többség úgy véli, hogy a tehén (77 százalék), a sertés (73 százalék) és a csirke (65 százalék) ehetetlen. A homokot 1 százalék tartotta ehetőnek, ötször kevesebben, mint ahányan a macskákat egyfajta élelmiszernek gondolták. A kutatócsoport véleménye szerint a hiányos ismeretek egy része annak tudható be, hogy a szülők visszatartják a tudást arról, hogy honnan származik a tányérra került hús, mivel úgy vélik, ebben a korban ez az információ még túlságosan felzaklatná a gyerekeket.
A teljes, angol nyelvű kutatást ide kattintva olvashatja el.
(Forrás: IFL Science!)